#16 – The Main Ingredient – “Od branży wolę się trzymać z daleka”

The Main Ingredient
Zdjęcie pochodzi z FP The Main Ingredient

Mój dzisiejszy rozmówca jest antonimem dzisiejszych mediów branżowych – pisze co chce, o kim chce, kiedy chce – popierając to odpowiednim zapleczem merytorycznym oraz mądrością. W moim idealnym wyobrażeniu „branżowych mediów” – miałby dziesiątki, jak nie setki tysięcy obserwatorów, zaś jego zdanie oraz wiedza zostałaby wykorzystana w ambitnych projektach. Kiedy większość żyje kolejną aferą – on wrzuca post o Eldo. Kiedy większość wrzuca aktualny hit – on wydobywa ciekawostkę o jednym z tysięcy amerykańskich raperów. Ceniący sobie własną niezależność, zajawkowicz z dobrym piórem, własnym zdaniem, kolekcjoner oraz założyciel jednej z najbardziej ambitnych i merytorycznych grup o tematyce rapu – The Main Ingredient!

Zapraszamy do Szesnastki od The Main Ingredient!

1. MÓJ ULUBIONY POLSKI RAPER TO…

Nie mam jednego ulubionego ponieważ żaden nigdy nie był bezbłędny, żaden nie ma nieskazitelnej dyskografii. Kiedyś bym Ci powiedział, że to Pezet, później że Smark, RoszjaTeTris albo Laikike1. Dzisiaj z przyjemnością słucham Oskara Bonsona na płytach BonSoul Almost Famous. To też kwestia ewolucji mojego gustu jako słuchacza.

2. MÓJ ULUBIONY POLSKI PRODUCENT TO…

Producentów mamy znakomitych, i jest ich całkiem sporo, i to takich z górnej półki. Ostatnimi laty moimi faworytami są Zone12bit, z którym wydaliśmy jego dwa projekty na CD i zbierają bardzo przychylne opinie od kolekcjonerów z całego świata. Emapea, który w Polsce raczej jest znany przez garstkę ludzi a tymczasem kalifornijski label Cold Busted, w którym wydaje swoje płyty, już chyba 4 razy wznawiał jego debiut z powodu ciągłego zainteresowania nim. Oczywiście Soulpete, który ciągle się rozwija i potrafi zaskoczyć produkcjami odchodzącymi od jego typowego schematu (patrz nowy album BS i za chwilę NOIR FICTION). RTN ze swoimi westowymi produkcjami nawiązującymi do ich najlepszych lat za oceanem. Plash, który potrafi wyprodukować i breaki dla b-boyów, i ciężkie mroczne bity, i podkłady z żywymi instrumentami przy projekcie FLUE. Do tego trzeba chociaż wspomnieć o RAW Mentalitee, A2d+M z AprAxjA, chłopakach z UNDA RECORDS (Pers i Nikaragua Guacamole). Steez83 i Magiera to wiadomo, każdy Ci to chyba powie. Ale tego drugiego najbardziej propsuję za to co zrobił dla Roszji na płycie “Ucieczka Z Kolonii”. Medium/Tau jest także świetnym producentem, o czym często się zapomina i patrzy na niego jedynie pod kątem rapera.

3. NAJLEPSZA POLSKA WYTWÓRNIA TO…

Zależy w jakich kategoriach to rozpatrywać. Sprzedaży czy jakości katalogu? Jeśli to pierwsze to wystarczy zerknąć na Olis kto najwięcej sprzedaje – QueQualityBOR Asfalt Records jak O.S.T.R. akurat coś wydaje. Jeśli to drugie to zdecydowanie Queen Size Records jest dzisiaj labelem, z którego można brać płyty w ciemno. Kiedyś można było tak ufać w katalog AsfaltuŁona, Fisz, wczesny Ostry, The Returners, Afront, Metro, Tymon, The Jonesz, Medium, etc. Wrocławski Blend wydał swego czasu sporo klasyków, choćby EP+, NOONa, F.F.O.D., Fenomen, Kastę, Tymona, Sinego, Killaz Group, Sfond Sqnksa, “Eternię”, Afro Kolektyw, etc. To był label ze znakomitym katalogiem, o czym rzadko się pamięta! Teraz ciekawi mnie jak poradzi sobie polski oddział Def Jam Recordings Poland. U Niemców długo się nie utrzymali, u nas też uważam że będzie im ciężko ale zaczęli od dość urozmaiconego rosteru i obserwuje jak sytuacja się rozwinie.

4. NAJLEPSZY POLSKI SERWIS HIP-HOPOWY TO…

Nie ma takiego. Największy jest chyba Popkiller ale dla mnie brakuje tam interesujących treści. Blogów, fp i grup na fb nie liczę bo to nie serwisy. Ale dzieją się tam o wiele ciekawsze rzeczy, szczególnie na niektórych grupach.

5. NAJLEPSZY DZIENNIKARZ W POLSKIM RAPIE TO…

Marcin Flint.

6. OSOBA, KTÓREJ ZAWDZIĘCZAM NAJWIĘCEJ W SWOJEJ HIP-HOPOWEJ DZIAŁALNOŚCI TO…

Nie osoba a osoby. Wszyscy, którzy odwiedzają mój fp i wszyscy członkowie grupy TMI Speakers’ Corner. Bez z tych odbiorców nie miało by to sensu. O ile w ogóle wyrażanie opinii i pisanie o płytach można nazwać działalnością.

7. OSOBA Z BRANŻY, Z KTÓRĄ JESZCZE NIE MIAŁEM OKAZJI WSPÓŁPRACOWAĆ, ALE BARDZO BYM CHCIAŁ TO…

Od branży wole się trzymać z daleka i pozostać niezależnym bo były już pewne próby współpracy, które nie wypaliły ze względu na niezbyt korzystne warunki tejże współpracy. Wolę mieć swobodę pisania i wygłaszania swoich czasem niezbyt pochlebnych opinii bez zastanawiania się czy aby może ktoś nie poczuje się urażony. Jeśli z kimś chce współpracować na zasadzie patronatu to przeważnie sam się do tej osoby odzywam i działamy jeśli ma na to ochotę. Ale jeśli ktoś odezwie się pierwszy to też niczego nie wykluczam, obgadamy szczegóły. Niezależnie od tego czy będzie to raper, producent, label, czy dziennikarz/bloger.

8. OSOBA Z BRANŻY, KTÓRA POZYTYWNIE ZASKOCZYŁA MNIE SWOJĄ OSOBOWOŚCIĄ TO…

Druh Sławek, o ile można jeszcze o nim powiedzieć, że jest osobą z branży. Mega skromny człowiek z muzyczną wiedzą tak obszerną, że przy każdej rozmowie co chwilę potrafi Cię zaskoczyć jakimiś informacjami, których nie znajdziesz nigdzie online.

9. OSOBA Z BRANŻY, Z KTÓRĄ WYPIŁEM NAJWIĘCEJ ALKOHOLU TO…

KPSN i AF, ale nie powiedziałbym że to było dużo. Po prostu tak wyszło. Normalnie.

10. OSOBA Z BRANŻY, KTÓREJ BIOGRAFIĘ PRZECZYTAŁBYM NAJCHĘTNIEJ TO…

Sokół, Peja i Tytus.

11.RAPER LUB PRODUCENT, KTÓREGO SZANUJĘ TAK BARDZO, ŻE BYŁBYM W STANIE PRZEPYCHAĆ SIĘ DO PIERWSZEGO RZĘDU NA JEGO POŻEGNALNYM KONCERCIE TO…

Wolę spokojnie obserwować z boku. Lata skakania i przepychania się pod sceną mam już za sobą.

12. POLSKI SŁUCHACZ RAPU JEST…

W znacznej większości jest niestety ignorantem i sezonowcem.

13. RAPERZY W REALITY SHOW TO…

Coś co mnie kompletnie nie interesuje. W ogóle są tacy w Polsce, którzy byli w tego typu programach?

14. RAPERZY W POLITYCE TO…

Margines i ciekawostka. Ciekawsze będzie widzieć już niedługo urzędników wychowanych na muzyce tego niegdyś marginesu społecznego.

15. RAPERZY-YOUTUBERZY TO…

Żenada. Matki powinny im zmienić hasło do LTE.

16. ZAKOŃCZĘ DZIAŁALNOŚĆ GDY…

Żeby zakończyć karierę trzeba ją najpierw mieć.

Opublikowano 16 listopada 2019 roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.