Mata w New York Times, Solar u Gonciarza, rozmowy z Eldo czy Okim u Żurnalisty

Nie możemy narzekać na brak treści dziennikarskich w stosunku do polskiego hip-hopu w ostatnim czasie. Mata po zagraniu premierowego(i jedynego) koncertu “Młody Matczak” dla 40 tys. osób na lotnisku — wylądował w prestiżowym dzienniku New York Times. Relację powiązaną z backstagem z tego wydarzenia mogliśmy zobaczyć m.in. na Canal+ czy na kanale YouTube Krzysztofa Gonciarza, który spędził dzień z Solarem i zrobił z tego prawie półtorejodzinny materiał ze współzałożycielem SBM i inicjatorem Hot16Challenge. Do tego w ostatnim czasie anonimowy pisarz o pseudonimie Żurnalista tworzy ciekawe i warte polecenia podcasty, z osobowościami ze świata rapu, które podbijają rankingi Spotify w Polsce. Jest w czym przebierać. A to tylko kilka ciekawych propozycji od nas, które warto zobaczyć (albo posłuchać) w najbliższym czasie, tzw. wierzchołek góry lodowej. Just follow(rap).

Młody Matczak

Niesamowity performance zrobił ten “Młody Matczak”. Warszawskie Bemowo, na którym połączył 40 tys. ludzi… kosmos. Dlaczego nie zobaczymy całej trasy koncertowej, a jedynie pojedynczy występ? Mata stwierdził, że chce zrobić to raz, a porządnie. Miało to być w pierwotnym zamiarze jedyne takie wydarzenie. Przeżycie nie do zapomnienia dla tych, którzy wezmą w tym udział. I co, chyba się udało, co nie? Szum dalej po tym nie ustał.

Relacja ze sceny czy backstage’u w filmowym stylu została obrana za cel przez Canal+. W telewizji miało to miejsce tylko raz. Z kolei na Canal+ online dalej możecie to przeżyć na nowo i zobaczyć “jedyny taki koncert w Polsce”. Fajna sprawa, że ktoś z branży telewizyjnej postanowił wyjść z taką inicjatywą. Kultura rapowa potrafi być dyskryminowana i omijana szerokim łukiem (np. w radiu), gdy tylko mamy do czynienia z czymś mniej poprawnym. Stąd mocno dziwi fakt, że zdecydowano się na taki ruch w TV. Mamo, tato, Mata jest w telewizorze.

https://www.nytimes.com/2021/10/08/arts/music/mata-polish-rapper.html?fbclid=IwAR32eOK3q6mq1yzlvzkQu-HSPPkE7w2hd-vDnvYsVz-osUPVcBWJB5RmHRw
New York Times: “A Polish Rapper Goes From Scandal to Superstar”

Rok temu Taco Hemingway w artykule “A Rap Star Agonizes About His Role in Poland’s Culture Wars“, a teraz Mata, jako reprezentant młodej szkoły rapu w kraju nad Wisłą, podzielił jego los i trafił jako drugi polski raper do NY Times. W obu przypadkach mówimy o artykułach autorstwa Alexa Marhsalla, który najprawdopodobniej ma słabość do naszej rodzimej sceny. Proud of it.

Marshall relacjonuje niedawny koncert Maty w Warszawie jako ukoronowanie dynamicznej kariery reprezentanta rocznika 2000 (lub 01 jak deklaruje w jednym z numerów na swojej nowej płycie)

– napisał newonce.net

Nie oszukujmy się, polski raper w “Times” to nie lada wyczyn. Mata stał się fenomenem, który potrafią docenić nawet za granicą. A mimo to dalej mówimy o zwykłym chłopaku, który widzi i opisuje świat w nietypowy sposób.

Solar DAY

Krzysztof Gonciarz w ramach swojej serii filmów “spędziłem dzień z…” nagrał film z Solarem. Na YouTubie możecie teraz zobaczyć typowy dzień dla współwłaściciela studia NOBOCOTO i jednego z dwóch założycieli największej rapowej wytwórni w kraju. Nie tylko o muzyce, ale też o organizacji i całym przedbiegu, o którym często się nie mówi przed kamerą.

Gonciarz stanął za obrazem, który z reguły dostajemy w postaci muzycznych produktów, i go dogłębnie zobaczył z drugiej strony. Wybór Solara na głównego bohatera tego materiału tylko dodaje ekscytacji. Może dla młodego pokolenia nie jest to tak atrakcyjna ksywka, jak wcześniej wymieniona, ale bez tej osoby ta kultura nie wyglądałaby tak samo. Z uśmiechem na twarzy mówię — Mata w NY Times, a Solar u Gonciarza. A na poważnie, oba materiały są wartościowe i warte zobaczenia, tylko na swój sposób.

Sarius, Kukon, Dziarma, Oki, Eldo — rozmowy z Żurnalistą

Żurnalistę możecie kojarzyć jako anonimowego pisarza, nietypowego influencera (o ile on sam się za niego uważa, a znając jego trudny charakter — raczej nie), który sprzedaje swoje autorskie książki i merche w Internecie. Dla niektórych będzie to tylko i wyłącznie gość piszący dla spragnionych emocji nastolatek (całkiem niesłusznie). Tymczasem mówimy o w porządku facecie, który jakiś czas temu zaczął robić swoje podcasty na Spofity. Rozmowy bez kompromisów, bo tak właśnie nazywa się jego markowy podcast, to kolejny krok w jego karierze, który chciał zrobić. Rozmowy jeden na jeden, w których goście potrafią się otworzyć.

Przechodzimy do meritum, świat rapu nie jest mu obcy i postacie z niego nieraz już tam gościł. Sarius, Kukon, Dziarma, Oki, Eldo. Różne pokolenia, różne szkoły, zupełnie różne osoby z jakże innym podejściem do życia. Co jest tak wyjątkowego w tych rozmowach? A to, że możemy poznać danego artystę od trochę innej strony. Niekoniecznie poprzez skupianie się wyłącznie na tematyce rapu. Chyba nie bez powodu te podcasty non-stop mieszczą się w TOP 10 Spotify w Polsce.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.