#16 – Spinache: “Słuchacze rapu są nie do sklasyfikowania”

spinache raper
raper spinache

W dzisiejszej Szesnastce udzielił się gość, który jest ważną osobistością na scenie. Nagrywa od lat 90, a na koncie ma takie klasyczne projekty jak “Thinkadelic“, “Lavoholics” czy “Obóz TA”. Dodatkowo współpracował z wieloma innymi artystami jak na przykład: RED aka BalkanBoyABELGedziulaWuzet czy duetem Rasmentalism.

Obecnie skupia się na solowych materiałach, a już niedługo premierę będzie miała premierę nowa płyta promowana przez singiel “W mieście“.

Zapraszamy do Szesnastki od Spinache‘a!

1.MÓJ ULUBIONY POLSKI RAPER TO…

To dość trudne, bo liczba osób, które możesz wymienić przy tego typu pytaniach jest ograniczona. Każdego rapera można cenić za coś zupełnie innego. Możesz mnie zapytać który jest najlepszy, to od razu Ci odpowiem, że ja, hahaha.

2.MÓJ ULUBIONY POLSKI PRODUCENT TO…

Mega lubię to, co robi Gedziula, mega mi się to podoba, w praktycznie każdej odsłonie jaką słyszałem. To w jaki sposób podchodzi do kompozycji, aranżacji, zawsze to do mnie przemawia. W tym gronie nie może zabraknąć Patr00, od dekady, pierwszych wspólnych nagrywek, zawsze mnie zaskakuje. Od początku ma swój sound i jest to niepodrabialne. To jaką ma wizję i jak do tego podchodzi, wszystko co zrobił cały czas jest świeże, mimo iż niekoniecznie związane z trendami. Schafter też jest ciekawym producentem, z duża świadomością muzyczną, choć nie sprawdzałem jeszcze jego rzeczy na tyle dokładnie, żebym mógł włączyć go do tego grona z czystym sercem.

3.NAJLEPSZA POLSKA WYTWÓRNIA TO…

Asfalt Records. Jak spojrzysz na wachlarz tego co robią i jak do tego podchodzą, to uważam, że są naprawdę zawodową ekipą, wiedzą co robią. Od lat 90 pięknie się rozwijają. Takim przełomowym momentem było też podpisanie kontraktu z Rasmentalism, bardzo dobry ruch z ich strony. Mówiąc kolokwialnie w ich wytwórni pojawiło się trochę więcej świeżości, odeszli trochę od klasyki i otworzyli na nowe możliwości.

4.NAJLEPSZY POLSKI SERWIS HIP-HOPOWY TO…

Nie kieruję się zbytnio samym serwisem. Raczej czytam i słucham określonych ludzi, niezależnie od tego, gdzie publikują, a często nie jest to tylko jeden serwis muzyczny. Przeglądam czasem niektóre serwisy, które podchodzą do muzyki nieco szerzej. W większości są to zagraniczne serwisy, choć jeśli mam być szczery z polskich mediów najczęściej sprawdzam CGM. Tak naprawdę źródeł jest wiele, subskrybuję bardzo dużo muzycznych kanałów informacyjnych na YouTube, większość to rzeczy zagraniczne, po prostu bardziej mnie interesują. Polskie serwisy jak najbardziej doceniam, czy to jest PopkillerGlamrap czy newonce.net. Każdy robi jakąś robotę i super, ja jednak mam własne upodobania.

5.NAJLEPSZY DZIENNIKARZ W POLSKIM RAPIE TO…

Już dość długo funkcjonuję na tej scenie, więc mam może lekko sentymentalne podejście, ale muszę powiedzieć, że Andrzej Cała i Marcin Flint, są dla mnie fachowcami. Jeżeli mam patrzeć na całość rynku, mają oni ogromne doświadczenie i rzeczy, które z nimi robię, zawsze wykraczają poza szablon. Obaj są bardzo wszechstronni, bo mimo iż rap jest ich głównym zainteresowaniem to potrafią poruszać się również po innych płaszczyznach. Tak więc zdecydowanie oni są dla mnie najlepszymi dziennikarzami w polskim rapie.

6.OSOBA, KTÓREJ ZAWDZIĘCZAM NAJWIĘCEJ W SWOJEJ HIP-HOPOWEJ DZIAŁALNOŚCI TO…

Hmmm, ja. Ja sobie najwięcej zawdzięczam. Mógłbym oczywiście wymienić nauczycieli, którzy mieli na mnie wpływ, ale tak realnie, to chyba sobie mogę najbardziej dziękować, Hahaha.

7.OSOBA Z BRANŻY, Z KTÓRĄ JESZCZE NIE MIAŁEM OKAZJI WSPÓŁPRACOWAĆ, ALE BARDZO BYM CHCIAŁ TO…

Do dzisiaj nie robiłem nic z Włodim, a że jest jednym z ulubionych polskich raperów, to chyba z nim chciałbym coś zrobić. A nie, robiliśmy numer z WłodimPelsonem na album Pjusa. Kurde… Ale i tak, chętnie bym coś nagrał w duecie z Włodkiem, haha.

8.OSOBA Z BRANŻY, KTÓRA POZYTYWNIE ZASKOCZYŁA MNIE SWOJĄ OSOBOWOŚCIĄ TO…

DJ Premier. Po prostu, mega „nice guy”. Poznałem, go w trakcie promocji brendu odzieżowego, którego był twarzą i miałem okazję spędzić z nim trochę czasu. Nie miałem w zasadzie dużych oczekiwać, więc nie wiem, czy to było aż takie zaskoczenie, ale było to miłe uzupełnienie postaci, którą znasz wyrywkowo z klipów, wywiadów i muzyki, której słuchasz.

9.OSOBA Z BRANŻY, Z KTÓRĄ WYPIŁEM NAJWIĘCEJ ALKOHOLU TO…

RED aka BalkanBoy

10.OSOBA Z BRANŻY, KTÓREJ BIOGRAFIĘ PRZECZYTAŁBYM NAJCHĘTNIEJ TO…

Nie czytam biografii polskich raperów i raczej mnie nie interesują. Także nie wiem, może Druha Sławka.

11.RAPER LUB PRODUCENT, KTÓREGO SZANUJĘ TAK BARDZO, ŻE BYŁBYM W STANIE PRZEPYCHAĆ SIĘ DO PIERWSZEGO RZĘDU NA JEGO POŻEGNALNYM KONCERCIE TO…

Chciałbym jeszcze raz zobaczyć JAY-Z, ale nigdy się nie przepychałem na jego koncercie, haha. Więc… nie wiem.

12. POLSKI SŁUCHACZ RAPU JEST…

W tej chwili, nie do sklasyfikowania. Jest tyle obszarów, stylów i gustów muzycznych, że każdy odnajduje dla siebie tylko pewne fragmenty gatunku. Ludzie podchodzą do rapu bardziej wybiórczo, przez co ta grupa nie jest jednolita. Są ludzie, którzy nie są w stanie przyjąć nowej stylistyki rapu, ale tak totalnie. Spotykam ludzi branżowo i mówią, że szanują stare rzeczy, ale tych nowych, to nie mogą słuchać. Nie oceniam tego. Działa to również w drugą stronę, dlatego to rozwarstwienie jest coraz bardziej widoczne. W tej chwili mamy już w zasadzie 3 pokolenia rapu.

13.RAPERZY W REALITY-SHOW:

Ok, po prostu. Niech każdy robi co uważa za stosowne. Fajnie też, że raperzy idą w różne strony i eksplorują nowe rzeczy i nie mówię tylko o telewizji.

14.RAPERZY W POLITYCE:

Nie za wiele mogę o tym powiedzieć, w Polsce znam tylko jednego rapera, który na poważnie zajmuje się polityką i jest to Piotr Marzec – Liroy. Poza kilkoma rzeczami związanymi z jego otoczeniem politycznym, uważam, że wykonuje świetną robotę. Jeśli znajdą się inni ludzie poza Liroyem, którzy też mogą robić dobre rzeczy dla ludzi to fajnie, niech to robią.

15.RAPERZY-YOUTUBERZY:

Zależy z której strony na to patrzymy, haha. Jeśli chodzi o raperów-youtuberów to jest Yurkosky, był raperem teraz zajmuje się głównie dziennikarstwem na YouTube i robi to fajnie, naprawdę mega. A odnośnie youtuberów-raperów to zbyt wielu ich nie znam. Większość znam w zasadzie tylko z news ‘ów, nie sprawdzałem ich rzeczy… i raczej nie zamierzam, haha. Słuchałem jednego youtubera-rapera – Young Multi. Dokładnie jego płyty i… hmmm, mam chyba trochę większe oczekiwania co do techniki, ale był jeden utwór, który naprawdę mi się podobał. W sensie, że „wow, fajnie to zrobił”. Jest na takim etapie, że jak popracuje nad aspektem technicznym, to te rzeczy będą brzmiały naprawdę dobrze. Póki co, pod tym względem, jest mu daleko do innych świeżych twórców, typu Otsochodzi czy Schafter.

16.ZAKOŃCZĘ KARIERĘ, GDY…

Można by powiedzieć, że po śmierci, ale przecież te utwory nadal będą grane, więc nie wiem, czy to będzie definitywny koniec mojej kariery. Oby nie, haha.

Rozmawiał – Lempi

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.