“Patrz trochę szerzej” Piotr Szwed [RECENZJA]

A rap? Rap ma się dobrze na lekcja Piotra Szweda!

“Widok zniechęconych licealistów, którzy mają ochotę przede wszystkim na to, żeby prowadzona przeze mnie lekcja jak najszybciej się skończyła, nie należy do najprzyjemniejszych.”

Poniżej powinna być reklama. Jeśli jest – super, dzięki! Jeśli jej nie widzisz, to albo post został niedawno opublikowany, albo masz aktywną blokadę reklam. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli wyłączysz dla nas Ad Blocka. Dodaj FollowRAP do wyjątków/białej listy. Nienawidzisz reklam? My też, ale będziemy wdzięczni za wsparcie – postaw nam kawę.

Ten cytat świetnie opisuje podejście Piotra Szweda do swojego zawodu. Choć myślę, że nazwanie jego pedagogicznej kariery jedynie pracą, to dalekie uproszczenie z mojej strony. Jestem przekonany, że kieruje nim coś o wiele większego, niż jedynie chęć odbębnienia swoich godzin lekcyjnych, a następnie ucieczka do pozaszkolnej codzienności. Właśnie owocem tej miłości do zawodu i chęci łatwiejszego dotarcia do jego uczniów jest opisywana książka “Patrz trochę szerzej”. Już sam tytuł jest celny. Ukazuje nam na jak wielu płaszczyznach możemy docenić tę książkę. Nie jest to jedynie materiał chcący przenieść trafiające do młodego odbiorcy rapowe nagrania na grunt szkolnych ław. Dzięki czemu może uda się do nich łatwiej trafić z planem dydaktycznym. Piotr w przyjazny sposób może zachęcić samych nauczycieli do wykorzystania użytych przez niego przykładów do swoich materiałów lekcyjnych. Każdy słuchacz rapu, który już opuścił szkolne mury, również odnajdzie tu wiele ciekawych treści.

Autor w przyziemny sposób ukazał powiązania między klasyką literatury, a rapowym przekazem ukrytym w twórczości takich artystów jak między innymi: Łona, Szpaku, Mata, Ryfa Ri lub Bober. Lektura jest niezwykle ciekawa, a szczegółowa analiza kolejnych utworów zachęca do wnikliwego słuchania zawartej w rapie liryki. Dla słuchaczy zaznajomionych z rapem, głębia zawartych w nim tekstów, nie bedzie niczym nowym. Jednak takie publikacje pozwalają zrozumieć fenomen tego gatunku odbiorcom, którzy widzą w rapie jedynie wulgarny uliczny przekaz. To również kopalnia literackich nawiązań oraz odniesień, które ułatwią zrozumienie użytych w rapie środków stylistycznych oraz metafor. Każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie.

Wyższa Szkoła Wykładania Rapu

Kolejnym wartym odnotowania elementem jest ponadczasowość zawartych tu zagadnień. To nie jest jedynie kolejna publikacja, która z encyklopedyczną bezdusznością prowadzi nas przez kolejne epoki literackie i szasta fachowym nazewnictwem. To pełne świadomości dzisiejszych czasów i odbiorców dzieło, gdzie poszczególne zagadnienia przenoszone są na dogodny do ich zrozumienia grunt. Piotr Szwed jest świadomym pedagogiem oraz swiadomym słuchaczem rapu. Rozumie swoich uczniów i widzi ich zmartwienia zastaną codziennością. Rozumie raperów oraz wnika w opisywany przez nich świat. Fenomenalny oraz niezwykle ważny jest rozdział dotykający twórczości Szpaka. Zestawienie jego życiorysu z “Cierpieniem młodego Wertera” wypadło rewelacyjnie. Każdy powinien przeczytać te kilkanaście stron. Jest to wybitna lekcja empatii. Autor zresztą potrafi bawić się słowem i naszymi emocjami z lekkością sprawnego MC.

W szkołach wciąż jest wiele rzeczy do zmiany. Nasz system edukacji od dawna nie radzi sobie w starciu z nowoczesnym światem i wymaga natychmiastowych reform. Rzeczywistość w jakiej żyją młodzi ludzie nie rozumie ram w jakich ich “więzi” system szkolnictwa. Dzięki takim nauczycielom jak Piotr Szwed wierzę w powodzenie potrzebnych reform. Ważne jednak, aby odpowiedni ludzie zechcieli wysłuchać i czerpać z mądrości takich nauczycieli. Opisywana przeze mnie książka powinna stanowić lekturę obowiązkową dla pedagogów, osób odpowiedzialnych za szkolnictwo oraz rodziców, którzy chcą podążać za zmieniającym się światem. Każdy odbiorca rapu bez względu na wiek odnajdziecie tu treści trafiające w jego gust.

Każdy z nas powinien “Patrzeć trochę szerzej”.

Książka do kupienia po tym linkiem

followrap buy coffee

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.