“Gdzie jesteś?” – pytają Spajku i Dziunek [FollowUnderground]

spajku i dziunek gdzie jesteś1

Krakowski duet – Spajku i Dziunek – prezentuje swój refleksyjny singiel, zilustrowany klimatycznym teledyskiem w jednej z kazimierskich klubokawiarni. Kim są autorzy i o czym opowiadają w “Gdzie jesteś?”?

Kim są Spajku i Dziunek?

Spajku to MC, a Dziunek to producent, który chętnie też “łapie za majka”. W tym składzie działają już bardzo długo, bo ich pierwsze EP “Kwestia Smaku”, wydali już w 2011 roku. O chłopakach pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Kilka miesięcy temu bardzo pozytywnie zaskoczyli mnie, kiedy występowali jako support przed Dwoma Sławami. W relacji z tego koncertu pisałem wówczas:

Są to klasyczni zajawkowicze, dla których hip-hop to nie tylko muzyka, ale i styl życia, o czym zresztą sami rapują.

Podtrzymuję to wszystko. Twórczość Spajka i Dziunka głęboko zakorzeniona jest w dźwiękach klasyki, a jeśli eksperymentują, to nie w tym rozumieniu tego słowa, w jakim najczęściej odnosimy je do współczesnych raperów. Przykład? Na wspomnianym koncercie występowali z akordeonistą. Często zresztą zapraszają do współpracy zawodowych muzyków, co stanowi bardzo fajny wyróżnik.

Rzecz o dialogu z ciszą

Także w ich najnowszym singlu – “Gdzie jesteś?”, partie instrumentalne wygrywane są przez profesjonalistów. O czym opowiada ten kawałek?

Autorzy nazywają go “opowieścią o trudnej sztuce dialogu z ciszą”, co w zasadzie jest bardzo trafionym podsumowaniem. Poszedłbym krok dalej i nazwał ten numer zbiorem refleksji i retorycznych pytań, które składają się na pewien rodzaj modlitwy. Ale nie na odklepanie wyuczonej formułki. Raczej na zadawanie niewygodnych pytań, poddawanie pewnych spraw pod wątpliwość, nawet jeśli prościej byłoby przyjąć je za pewnik. W tej kwestii kawałek Spajka i Dziunka koresponduje z “Panie” od Planeta ANM, który również traktuję jak pewną formę najszczerszej modlitwy. Wewnętrznej rozmowy z ciszą.

W “Gdzie jesteś?”, poza ponadczasowym pytaniem z tytułu, padają też pytania o kłamstwa władzy i telewizji, o koniec ludzkiego życia i o to co dalej. Spajku w emocjonalnym fragmencie odnosi się do śmierci dziadka, osadzając ją w kontekście tytułowego zapytania skierowanego do Boga.

Singiel buduje wyjątkowy, organiczny klimat, a płynący refren dopełnia przygrywające w podkładzie żywe instrumenty.

“Z czasem ty wszystkie rozmowy, nawet rozmowy kultowe (…) rozpuszczą się razem z wiosną, zdeformują się po czterdziestce” – śpiewa w refrenie Sandra Mika.

spajku i dziunek gdzie jesteś 2

Gdzie posłuchać i obejrzeć “Gdzie jesteś?”

Najpełniej doświadczycie słuchania tego singla, kiedy odpalicie go wraz z teledyskiem produkcji Bulpix Media, który zrealizowany został w miejscu nieprzypadkowym, bo w jednej z klubokawiarni na Krakowskim Kazimierzu – “HEVRE”. Niegdyś, w tym budynku mieściła się synagoga Chewra Thilim. “Symboliczna lokacja dopełnia przekaz, ale nie daje gotowych odpowiedzi” – czytamy w opisie kawałka.

“Gdzie jesteś?” posłuchacie też w serwisach streamingowych, np. Spotify, ale też Tidal i Apple Music.

Spajku x Dziunek to ciekawy, podziemny skład, który zdecydowanie warto obserwować, szczególnie jeśli w naszych sercach grają wciąż dźwięki klasyki, podawane ze współczesną świeżością.

Mateusz Trojnar


followrap buy coffee

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.