OsaKa w QueQuality! Czym jest Amaterasu i Nindō?

Headline Osaka
OsaKa Kacper Bartecki Olexander Nindō Amaterasu QueQuality
Fot. Kacper Bartecki, obróbka graficzna: Olexander

Droga OsaKi jako rapera była bardzo długa, trudna, wyboista, ale i przebojowa, pełna pasji i uporu. Pierwsze nagrania rozpoczął 8 lat temu. Do ekipy indahouse dołączył w 2017 roku. W jej szeregach nagrał solowe EP-ki „Negatyw” oraz „Reserve”. Następnie, wspólnie z Szymi Szymsem zrobili totalne zamieszanie m.in. za sprawą utworu pt. Yakuza. W końcu bardzo mocno wyróżnił się na wspólnym projekcie ekipy indahouse pt. Indamixtape.

To się opłaciło. Czas na pierwszy legalny album OsaKi w barwach QueQuality. Oficjalnie 11.02.2021 dołączył on do wytwórni założonej przez Quebonafide. Konsekwencją tego ruchu będzie wydanie albumu o nazwie „Nindō”. Na kanale QueQuality pojawił się już pierwszy numer zwiastujący ten krążek. Nosi tytuł „Amaterasu”. Na Queshop.pl już możecie zamawiać album.

OsaKa – Amaterasu (Album Nindō)

Amaterasu, czyli wiecznie niegasnący płomień

OsaKa Amaterasu Nindō Kacper Bartecki QueQuality FollowRap
Fot. Kacper Bartecki

OsaKa, jak przystało na członka ekipy indahouse, która specjalizuje się w tego typu nawiązaniach, w swoim numerze po raz kolejny odwołuje się do anime pt. Naruto. W tym przypadku chodzi o tytuł kawałka zapowiadającego jego debiut, jaki wyda w QueQuality. Co znaczy słowo „Amaterasu”? Jak to pojęcie odnosi się do OsaKi? Już wam wyjaśniam.

Amaterasu w „Naruto” była to technika uwalniająca czarny, niegasnący się płomień. Mogli wytwarzać użytkownicy Sharingana – specjalnego oka. Nie będę się tutaj rozwodzić nad jego wszystkimi cechami – ten artykuł nie jest o tym. Sharingana posiadali jedynie członkowie klanu Ucicha. W tym anime amaterasu wytwarzali bracia – Itachi i Sasuke należący do tego klanu.

Amaterasu, czyli płomień bólu, ale też i nadziei

Czas na połączenie Amaterasu z OsaKą. Otóż nowy reprezentant QueQuality w swoich utworach bardzo często podkreśla, jak doświadczenia z jego przeszłości wpłynęły na jego osobowość. Jest bardzo szczery w swoich utworach. Z tych wspomnień narodził się wiecznie niegasnący płomień w jego wnętrzu. Możemy go wykorzystać w dwóch kontekstach.

Pierwszy – Amaterasu jako wieczny płomień bólu w jego sercu. W tym utworze OsaKa wyznaje, że w wyniku bardzo złych doświadczeń zarówno rodzinnych (o tym jest także utwór „Biegnę” z Reserve EP), jak i szkolnych (bieda, o której świadczą pierwsze bardzo mocne linijki kawałka), pogubił się bardzo. Jest to więc również odwołanie do postaci Sasuke i Naruto. Sasuke przez utratę rodziny myślał o zemście – to go sprowadziło na drogę nienawiści, która go całkowicie pochłonęła. Naruto z kolei, przez posiadanie w swoim ciele lisiego demona, był wyszydzany, a także ignorowany przez członków Konohy.

OsaKa Amaterasu Nindō Kacper Bartecki QueQuality FollowRap
Fot. Kacper Bartecki

Z kolei drugie znaczenie słowa Amaterasu w kontekście nowego członka QueQuality, to niegasnący płomień zajawki na rap. Dla niego to po prostu autoterapia i to czuć w każdym jego numerze. Jednak sam nie mógłby dostrzec światełka nadziei i dzięki muzyce powrócić na właściwe tory. Pomagał mu brat, któremu, jak sam wyznaje, zawdzięcza wszystko. I nie bez powodu refren utworu „Amaterasu” jest poświęcony właśnie jemu. Tu także mamy nawiązanie do anime. Dla zagubionego Sasuke takimi braćmi byli Itachi (rodzony brat) i Naruto (najlepszy przyjaciel). Próbowali go odwieść od drogi nienawiści przez praktycznie całą fabułę anime. Koniec końców się udało, co oczyściło postać Sasuke w oczach reszty. OsaKa także pokazuje swoim rapem, że przedwczesne skreślenie go było błędem.

Nindō, czyli moja droga ninja

I tu przechodzimy do tytułu albumu, który jest następstwem siedzącego w ciele OsaKi amaterasu. W obydwóch tego słowa znaczenia. Najpierw jednak znowu zacznę od wyjaśnienia. Tym razem na warsztat wezmę słowo„Nindō”.

Nindō w kontekście „Naruto”, jest to własna droga ninja, jaką przyjmują bohaterowie tego anime. W tym przypadku skupmy się na Nindō głównego bohatera. Naruto postanowił, że jego Nindō będzie zostanie Hokage. To miało sprawić, że stanie się on akceptowalny przez mieszkańców jego wioski. Aby jednak stać się przywódcą Konohy, musiał najpierw uporać się z własną nienawiścią, jaki wytwarzał w nim lisi demon, oraz trenować czasami do utraty zdrowia, aby stać się najpotężniejszym ninją w wiosce.

Nindō OsaKi jest…

Bardzo podobne do tego, jakie sobie przyjął Naruto. Reprezentant QueQuality w wielu utworach, a także w poście niejako zapowiadającym jego debiut w wytwórni Quebonafide wyznał, że chce być akceptowalny przez rówieśników. Aby to osiągnąć, musiał po prostu nagrywać i nagrywać rapowe utwory, jednocześnie przelewając na nie swój ogień bólu. Dzięki temu szedł po swoje i w konsekwencji dzisiaj wydaje swój pierwszy legalny album w QueQuality.

I o tym prawdopodobnie będzie najnowszy krążek członka ekipy indahouse. Będzie o jego drodze, jaką przeszedł. O wszystkich trudnościach związanych z domem, z rówieśnikami, z wyśmiewaniem jego, jako rapera, który sobie nie poradzi, ponieważ jest sztucznie napiętnowany. Z wyrażeniem światu: „Mogę być, kim chcę”, oraz „To tylko i wyłącznie w waszych głowach jestem taki. Ja tymczasem jestem zupełnie inny”.

OsaKa Amaterasu Nindō Kacper Bartecki QueQuality FollowRap
Fot. Kacper Bartecki

Dlatego też spodziewam się po tym krążku pięknych emocji, masy bezpośrednich wersów i pokazaniu, że nigdy nie można się poddawać. Bo takie było jedno z cech Nindō Naruto.

Klip do numeru „Amaterasu”

Na koniec kilka słów o teledysku obrazującym pierwszy singiel OsaKI z jego debiutu w QueQuality. W klipie widać też bardzo fajne nawiązania do tego, co napisałem wcześniej.

Nie bez powodu czapka OsaKi na klipie jest pomarańczowa. Nawiązuje ona bezpośrednio do kombinezonu, jaki nosił Naruto i który posiadał ten sam kolor. W teledysku widzimy też płomienie, co jest bezpośrednim odnośnikiem do amaterasu. Z kolei mieszanka kadrów kolorowych z czarno-białymi może świadczyć o wspomnianej mieszance mrocznych myśli z płomieniem nadziei, jaką daje mu m.in. brat oraz ekipa indahouse. Ważny jest też szkolny autobus. Może on nawiązywać do akademii ninja z anime.

Kontrola Amaterasu i własnego Nindō

Dużo osób w komentarzach zarzuciło nowemu reprezentantowi QueQuality to, że jeden kadr z klipu obejmuje to samo miejsce, gdzie nagrywał jego szef. Jest to dla nich oczywiście bezczelna kopia albo znak, że to właśnie Quebonafide nagrał numer. Wiadomo – fani polskiego rapu nie myślą, wszędzie szukają aferek i wyczekują tylko na swoich idoli.

Według mnie jest bardzo celowe, świadome nawiązanie nie tylko do utworu „Szubienica, pestycydy, broń”, ale i właśnie anime. Skupmy się tylko na tym drugim kontekście, bo jest po prostu tutaj ważniejszy. Według mnie to koło odnosi się do Sharingana, ponieważ jak widzimy, miejscówka, w której siedzi OsaKa, ma kształt oka. Jednak ważniejsze jest to, że siedzi wewnątrz tego okręgu. To może świadczyć, w moim odczuciu, o geście kontroli. Panowania nad Sharinganem, a w konteście – Amaterasu. Tym samym OsaKa pragnie nam pokazać, że jego twórczość przynosi efekty, a on sam jest dojrzalszym człowiekiem.

OsaKa amaterasu Nindō Nindo QueQuality FollowRap

Preorder albumu “Nindō” zamówisz [Tutaj

OsaKa na Facebooku oraz Instagramie

OsaKa – Amaterasu (Nindō)

Warto sprawdzić:

Zobacz również:

⚠️ Nasz Fanpage na Facebooku

💿 Redakcyjne patronaty Albumów

🎥 Nasz kanał na YouTube

📕 Posty z cyklu #KalendariumPolskiegoRapu

📷 Instagram FollowRap

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.