O jeden punch za daleko część 1 – Lil Wayne – Karate Chop [PUBLICYSTYKA]

Emmett Litt

Są wersy, które obudzeni o 3 w nocy zacytujemy, określając jako klasyka. Jednak zdarzają się również takie, które wywarły wpływ o wiele szerszy i odbiły się głośniejszym echem.

Dziś przychodzę do Was z ciekawostką liryczną. Jak wiadomo, są momenty, kiedy raperzy wpadają na genialny wers, który ostatecznie okazuje się kasztanem. Pal licho jeżeli mówimy o sytuacji, kiedy “jedynie” spada na nich krytyka fanów za słaby wers. Wtedy możemy mówić o małych szkodach artystycznych i możliwości szybkiej poprawy. Zdarza się jednak coś gorszego. Bywa tak, że Twój wers wychodzi poza bańkę słuchaczy rapu i zaczyna sięgać życia codziennego przeciętnego człowieka, który o istnieniu danego artysty może nawet nie miał pojęcia. I właśnie o takim przykładzie chciałbym Wam dziś napisać.

Utwór “Karate Chop” o którym chcę Wam opowiedzieć w wersji oryginalnej trafił na mixtape DJ Spinza oraz DJ Pretty Boy Tanka “We Are Radio 6”. Kawałek doczekał się remixu z gościnnym udziałem Lil Wayne’a i jest bonus trackiem na albumie “Honest”. Stał się także singlem zapowiadającym album złotego dziecka Atlanty. W swojej zwrotce Weezy używa następującego porównania:

“Beat that pussy up like Emmett Till”

I to właśnie z powodu tego wersu ruszyła lawina.

followrap buy coffee

Pokolenie Emmetta Tilla

Emmett Till jest dziś symbolem ofiar rasizmu. Chłopak został porwany z własnego domu o 2:30 przez dwóch sprawców. Mężczyźni wdarli się do środka domu i sterroryzowali pistoletem domowników i zabrali chłopaka do swojego auta. Przed śmiercią 14-letni Emmett był przez długie godziny torturowany. Oprawcy bili go tak mocno, że jego twarz zmieniła się w bezkształtną, krwawą maskę. Chłopcu wybito niemal wszystkie zęby i wydłubano oko. Następnie zabito go pojedynczym strzałem w skroń, a obwiązane drutem kolczastym zwłoki wrzucono do okolicznej rzeki. Został on brutalnie zamordowany w akcie zemsty przez Roya Bryanta oraz J.W. Milama. Powód vendetty nie jest znany. Prawdopodobnie chłopiec zagwizdał w sklepie na kobietę, co zostało odebrane w rasistowskim stanie Missisipi, za świadectwo okazania skrajnego braku szacunku do białej kobiety. Inna wersja mówi o tym, że chłopiec jedynie się uśmiechnął do ekspedientki i dowiedział “bye, baby” przy wyjściu…

Pogrzeb Emmetta był wydarzeniem, na które przybyło 50000 osób. Proces to powinna być błahostka, byli naoczni świadkowie porwania chłopca w osobach jego rodziny. Napastnicy nie ukrywali swoich twarzy podczas napaści.

Zwłoki Emmetta Tilla

23 września ława przysięgłych składająca się wyłącznie z białych mężczyzn uniewinniła Bryanta i Milama. Chronieni prawem przed powtórnym oskarżeniem o tę samą zbrodnię Bryant i Milam wraz ze swoim prawnikiem opisali porwanie i morderstwo na łamach magazynu „Look” w 1956 roku, za co otrzymali 4000 dolarów.

Konsekwencje afery wersowej

Wers Lil Wayne’a spotkał się z ogromną krytyką. Mówiły o tym wszystkie media, wielu aktywistów walczących z rasizmem otwarcie krytykowało używanie postaci Emmetta w takim kontekście. Jego wytwórnia postanowiła nałożyć cenzurę na słowa rapera. Obecnie gdziekolwiek odpalicie ten numer imię i nazwisko chłopca będzie wyciszone lub zniekształcone. Sam Wayne poparł decyzję Epic Records i wystosował list do rodziny Tilla, gdzie przeprosił za swoje słowa i obiecał nigdy więcej nie wykorzystywać postaci Emmetta w nieodpowiedni sposób w swoich tekstach. Następstwem afery było również zerwanie umowy z Weezym przez firmę Mountain Dew, która stanowczo odcięła się od wersów rapera.

Poniżej powinna być reklama. Jeśli jest – super, dzięki! Jeśli jej nie widzisz, to albo post został niedawno opublikowany, albo masz aktywną blokadę reklam. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli wyłączysz dla nas Ad Blocka. Dodaj FollowRAP do wyjątków/białej listy. Nienawidzisz reklam? My też, ale będziemy wdzięczni za wsparcie – postaw nam kawę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.