Świąteczne utwory w rapie

maxresdefault

Pierogi na stole, choinka ubrana, rodzina się zbiera. Święta to ciekawy i żywy okres dla społeczeństwa. Ludzie się cieszą, rozdają prezenty, śpiewają kolędy. A jak z rapem? Czy jest dla niego miejsce? Postanowiliśmy przygotować dla Was listę numerów w rapie, które wyjątkowo nawiązują do tego okresu.

Oficjalna kolęda (a raczej kolynda) Stoprocent

Essa Kolynda“, czyli świąteczny utwór z 2013 roku, który został zrobiony przez stary skład StoProcent. Obecnie – wytwórnia, która została zmieniona w StoproRap, ma mało wspólnego z poprzednią działalnością. Stąd (przynajmniej u mnie) pozostaje duży sentyment do tamtej ekipy. A sama “kolynda” jest po prostu genialna. Trudno się też temu dziwić, ponieważ bardzo duża część raperów z tego składu była wtedy w swoim primie.

Pasterka

Kto nigdy nie był na pasterce, niech pierwszy rzuci kamieniem…
Współzałożyciel SB Maffiji wydał w 2012 roku numer, który do dzisiaj mi się przypomina przy okazji pasterki. Jakże melodyjny i świeży jak na tamte lata…

Więc chodź, chodź
idziemy na pasterkę!

Kevin sam w domu

Każdy zna filmowy klasyk, czyli “Kevin sam w domu”. Święta bez Kevina? No tak średnio. Otsochodzi nie uważa inaczej i w 2019 roku chciał tylko oglądać Kevina.

Zostańmy dzisiaj w domu, chcę oglądać Kevin sam w domu
Mamy środek grudnia, a ja ciągle żyję gdzieś z boku
Żeby znów nie robić nic, znajdę kilka powodów

Święta według definicji Słonia

A jeżeli ktoś nie przepada zbytnio za świętami i ma w sobie bardziej Grincha niż Gwiazdora – Słoń przychodzi na pomoc. “Xmas 2019“, czyli ciemna strona świąt.

To już tradycja, czyli Jan-Szpakowanie

Jan-rapowanie i Szpaku sprezentowali nam w tym roku “Jan-Szpakowanie” po raz 4 z rzędu! Sam utwór może nie nawiązuje jakoś bardzo do świąt, ale za to kojarzy się z nimi, aż nadto. Niezmiennie od 2017 roku, musimy się wymknąć na 2-3 minuty od wigilijnego stołu, by posłuchać nowego Jan-Szpakowanie. Na klasycznym bicie, muza z zajawki, po prostu hip-hop. A Szyman dalej nie wydał płyty…

Ku pamięci, XXXTenatcion

Jeden z tych prezentów, który wszyscy fani X’a wspominają nad wyraz dobrze. Niestety nie będzie nam już dane usłyszeć tego pokroju piosenki w jego wykonaniu, więc z szacunku umieszczam na tej liście “A Ghetto Christmas Carol“.

Niebo się raduje, a piekło?

Agresywna, mocna, piekielna “kolęda” w wykonaniu Hopsina. Ten vibe i teledysk dalej przyprawiają mnie o ciary. Na pewno nie jest to za często spotykana stylówa.

Mikołaj jest czarnoskóry?

Kto powiedział, że Święty Mikołaj musi być biały? Na pewno nie Dax, który wyszedł naprzeciw tej myśli w kawałku “Dear Black Santa“.

Trap… tak jak Gucci Mane

Gucci Mane i jego “Jungle Bales“, czyli intro do albumu “EAST ATLANTA SANTA 3”.

Jakby tego było mało…

Gucci Mane odnajduje się w takich klimatach wyjątkowo dobrze. Kolejna próbka jego umiejętności wyżej.

Tęsknie za starym Kanye…

Świąteczny mixtape? Czemu nie! Kanye West jest aktualnie bardzo wierzący, więc Święta to dla niego również wyjątkowy czas.

Merry Christmas!

Święta w zasadzie już się kończą, ale gdyby komuś było mało – zawsze może tu wrócić. Wszystkiego dobrego dla Was! Mam nadzieję, że po tym tekście będziecie częściej zaglądać do hip-hopowych kolęd.

followrap buy coffee

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.