“Transportujemy towar do szpitali lepiej niż niejeden gang albo mafia” – VAE VISTIC i postawa warta rozgłosu

VAE VISTIC to naprawdę utalentowany artysta, który mimo wielkich umiejętności, w dalszym ciągu stoi trochę z boku rapowej sceny. Osobiście jestem myśli, że kryje się za tym celowe działanie, ale dzisiaj wyjątkowo nie będzie stricte o muzyce (mimo to — artykuł o jego twórczości powinien również ukazać się na naszym portalu), a postawie społecznej, jakiej żaden raper w tym kraju by się nie powstydził. A przynajmniej nie powinien.

Na samym początku wspomniałem o Kamilu, jako utalentowanym muzycznie chłopaku. Coś, za co szanuję go jeszcze bardziej niż za muzykę, to za człowieczeństwo, które przekazuje w swoich treściach. Kultura ma to do siebie, że często bieżące wydarzenia światowe wpływają na sztukę i twórczość. Jednak ta wizja nie trafia do każdego. Gdy w 2020 roku pojawił się problem, który męczy nas nieustannie aż do teraz, o nazwie COVID-19, Vae Vistic wrzucił nagranie na swój Instagram. Krótki song, w którym udało mu się przekazać o wiele więcej wartości, niż zrobiły to postacie z dużo z lepszymi zasięgami i możliwościami od niego. A takich przecież nie brakuje…

Najwyższa pora, by ludzie byli dla ludzi

– Vae Vistic

Jakiś czas później ruszyła druga edycja pamiętnej akcji #Hot16Challenge zorganizowana przez Solara. Vae dostał nominację do “zabawy” i wziął w niej udział, postanawiając przy tym nagrać wersy całkowicie po swojemu, inaczej niż reszta (odnośnik znajdziecie również na początku artykułu).

Kiedy mówię L, no to mówię P. Licytuje-Pomagam Fundacja
A transportujemy towar do szpitali lepiej niż nie jeden gang albo mafia
Dwa lata mija, odkąd mama, tata i ja razem otworzyliśmy fundację
Dwa miliony uzbierane, a rodzice od dwudziestu paru lat nie wiedzą, co to są za granicą wakacje
Dla idei porzucili swoje prace, właśnie dowozimy parę koła masek
Teraz nakarmimy innych, kiedyś nie mieliśmy sami na kolacje

– nawinął Vae Vistic w akcji #Hot16Challenge2

Spójrzmy na naszą scenę muzyczną. Może się mylę, ale mam wrażenie, że podobne postawy to rzadkość. Sami powiedzcie, ile jest takich przypadków wśród społeczności hip-hopowej? Oczywiście nie pakujemy wszystkich do jednego wora, bo nawet wcześniej wspomniany Solar czy drugi współzałożyciel SBM, czyli Białas, odwalają kawał dobrej roboty w tym temacie. Natomiast zdecydowanie jest to mniejszość. Szczerze, ciężko ugryźć ten temat w taki sposób, żeby był odpowiednio odebrany. Białas udzielił się kiedyś gościnnie na albumie KęKę w ten sposób…

Jeżeli naprawdę szukasz dobrej rady, to czyń dobro i się tym nie chwal

Absolutnie poważnie. Chyba nikt o zdrowych zmysłach, a zwłaszcza osoby, które znają VAE, nie sądzą, że jest to jakikolwiek rodzaj przechwalania się z powodu pomocy innym. Całkiem szczerze, wolę słuchać o tego typu rzeczach, niż o tym, co jest aktualnie modne.

Wspomnieliśmy o młodej osobie, która naprawdę mocno angażuje się w akcje społeczne, do tego stopnia, że z rodzicami tworzy własną fundację. I w tym momencie nie chodzi mi o to, że każdy ma postępować podobnie. Po prostu uważam, że jest to coś, o czym warto mówić. Zwłaszcza gdy na scenie coraz częściej dostrzegam zjawisko głupiego przechwalania się rzeczami materialnymi. W takich sytuacjach jeszcze bardziej szanuje właśnie takie postawy, jakie prezentuje między innymi nasz dzisiejszy bohater. To są dla mnie przykłady, o których warto mówić. I nie są to pojedyncze rzeczy. Śledzę prywatnie jego poczynania i widzę, w jaki sposób udziela się w mediach społecznościowych i jakie szlaki przy tym wyznacza.

W dziennikarstwie dużo pisze się o aferach i kontrowersjach. Przeglądając największe rapowe portale w Polsce mam odczucie, że tylko to się teraz klika. Stop making stupid famous. Zapomnieliście o tym haśle, które swego czasu tak bardzo sami promowaliście? Zmierzając już do końca — raper ostatnio zwrócił się do nas o pomoc. Poniżej zostawiam Wam przekierowanie do sytuacji pewnej dziewczyny, którą męczy choroba oraz słowa Kamila w tym temacie. Jeżeli dotrwaliście do tego momentu, to poświęćcie im chwilę. Wszystko bowiem jest lepsze, niż obojętność.

Zastanów się, czy to, co martwi cię na co dzień na pewno jest tego warte

– VAE VISTIC

Strona Fundacji Licytuje-Pomagam

Grupa Fundacji na FB

1 Komentarz

  1. Kamil przywraca wiarę w młode pokolenie 👍💪 i mówię to jako starszy kolega, bo mam przyjemność znać go osobiście. Takich Artystów warto promować. Piona dla redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*