“Transportujemy towar do szpitali lepiej niż niejeden gang albo mafia” – VAE VISTIC i postawa warta rozgłosu

VAE VISTIC to naprawdę utalentowany artysta, który mimo wielkich umiejętności, w dalszym ciągu stoi trochę z boku rapowej sceny. Osobiście jestem myśli, że kryje się za tym celowe działanie, ale dzisiaj wyjątkowo nie będzie stricte o muzyce, a postawie społecznej, jakiej żaden raper w tym kraju by się nie powstydził. A przynajmniej nie powinien.

Na samym początku wspomniałem o Kamilu, jako utalentowanym muzycznie chłopaku. Coś, za co szanuję go jeszcze bardziej niż za muzykę, to za człowieczeństwo, które przekazuje w swoich treściach. Kultura ma to do siebie, że często bieżące wydarzenia światowe wpływają na sztukę i twórczość. Jednak ta wizja nie trafia do każdego. Gdy w 2020 roku pojawił się problem, który męczy nas nieustannie aż do teraz, o nazwie COVID-19, Vae Vistic wrzucił pewne nagranie na swój Instagram. Mowa o krótkim songu, w którym udało mu się przekazać o wiele więcej wartości, niż zrobiły to co niektóre postacie z dużo z lepszymi zasięgami i możliwościami od niego. A takich przecież nie brakuje i nigdy na naszej rapowej scenie nie brakowało (poprawcie mnie jeśli się mylę). W dodatku zrobił to bardzo treściwie i przede wszystkim bardzo przyjemnie w odsłuchu, przez co wyszedł zdroworozsądkowy daily reminder.

Jesteś odpowiedzialny za starszych ludzi, jeśli nie rozumiesz tego no to jesteś głupi
Zrób zakupy, chociaż wkurzała cię zawsze
Starej wkurwiającej sąsiadce, co dzwoniła na psy kiedy kręciłeś balangę
Obiecuję Ci, nie zrobi tego po raz drugi, tak działają przysługi
Najwyższa pora, by ludzie byli dla ludzi

– Vae Vistic w swoim “covidowym” songu

Jakiś czas później ruszyła druga edycja pamiętnej akcji #Hot16Challenge zorganizowanej przez Solara. Vae dostał nominację do “zabawy” i wziął w niej udział, postanawiając przy tym nagrać wersy całkowicie po swojemu, odnosząc się zatem do tego co ważne i niebłahe.

Kiedy mówię L, no to mówię P. Licytuje-Pomagam Fundacja
A transportujemy towar do szpitali lepiej niż nie jeden gang albo mafia
Dwa lata mija, odkąd mama, tata i ja razem otworzyliśmy fundację
Dwa miliony uzbierane, a rodzice od dwudziestu paru lat nie wiedzą, co to są za granicą wakacje
Dla idei porzucili swoje prace, właśnie dowozimy parę koła masek
Teraz nakarmimy innych, kiedyś nie mieliśmy sami na kolacje

– nawinął Vae Vistic w akcji #Hot16Challenge2

Spójrzmy na naszą scenę muzyczną. Może się mylę, ale mam wrażenie, że podobna tematyka to rzadkość. Z reguły padają pojedyncze wersy, może zwrotki, o istotnych społecznie rzeczach. Sami sobie postarajcie się odpowiedzieć, ile jest takich przypadków wśród społeczności hip-hopowej? Oczywiście nie pakujmy przy tym wszystkich do jednego wora, bo nawet wcześniej wspomniany Solar czy drugi współzałożyciel SBM, czyli Białas, odwalają kawał dobrej roboty w tym temacie. À propos tego, Białas udzielił się kiedyś gościnnie na albumie KęKę w ten sposób…

Jeżeli naprawdę szukasz dobrej rady, to czyń dobro i się tym nie chwal

Absolutnie poważnie. Chyba nikt o zdrowych zmysłach, a zwłaszcza osoby, które znają Kamila, nie sądzą, że jest to jakikolwiek rodzaj przechwalania się z powodu pomocy innym. Całkiem szczerze, wolę słuchać o tego typu rzeczach, niż o tym, co jest aktualnie modne. I mam wrażenie, że jeżeli dochodzimy do momentu, w którym artyści w swojej twórczości otwarcie przekazują to, co rzeczywiście jest istotne dla świata, jak m.in. pomoc drugiemu człowiekowi, to naprawdę powoduje to uśmiech na mojej twarzy.

Wspomnieliśmy dzisiaj o młodej osobie, która naprawdę mocno angażuje się w akcje społeczne, do tego stopnia, że z rodzicami tworzy własną fundację. Uważam, że jest to coś, o czym bez dwóch zdań warto mówić (niemniej jednak nie spotkałem się z tym w mainstreamowych portalach okołorapowych). Zwłaszcza gdy na scenie coraz częściej dostrzegam zjawisko głupiego przechwalania się rzeczami materialnymi. W takich sytuacjach jeszcze bardziej szanuje właśnie takie postawy, jakie prezentuje między innymi nasz dzisiejszy bohater. Wolę słuchać o tym, kto ile dał drugiej osobie, a nie jakie ma na sobie Balenciagi (rzecz jasna jedno nie wyklucza drugiego). I myślę, że nie ja jedyny. To są dla mnie przykłady, o których warto mówić.

Śledzę prywatnie poczynania Vae Vistica i widzę, w jaki sposób udziela się w mediach społecznościowych i jakie szlaki przy tym wyznacza. Nie są to pojedyncze przypadki. W dziennikarstwie dużo pisze się o aferach i kontrowersjach. Przeglądając największe rapowe portale w Polsce mam odczucie, że tylko to się teraz klika. Stop making stupid famous. Zapomnieliście o tym haśle, które swego czasu tak bardzo sami promowaliście? Może za to warto promować takie osoby, jak Kamil.

Zmierzając już do końca — raper ostatnio zwrócił się do nas o pomoc. Poniżej zostawiam Wam przekierowanie do sytuacji pewnej dziewczyny, którą męczy choroba oraz słowa Kamila w tym temacie. Jeżeli dotrwaliście do tego momentu, to poświęćcie im chwilę. Wszystko bowiem jest lepsze, niż obojętność.

https://www.instagram.com/p/CWLiqT3oTcw/

Zastanów się, czy to, co martwi cię na co dzień na pewno jest tego warte

– VAE VISTIC

Strona Fundacji Licytuje-Pomagam

Grupa Fundacji na FB

1 Komentarz

  1. Kamil przywraca wiarę w młode pokolenie 👍💪 i mówię to jako starszy kolega, bo mam przyjemność znać go osobiście. Takich Artystów warto promować. Piona dla redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.