Program Liryka+ – czyli 5 rapowych hymnów buntu. [PUBLICYSTYKA]

bunt

Nasz redakcyjny kolega Dyka poświęcił jeden ze swoich artykułów liście utworów, które dotykają tematu buntu wobec systemu politycznego lub samej klasy politycznej. Jako że jest to temat, z którego można czerpać wręcz nieskończenie, dziś ja postanowiłem podesłać Wam kilka moich propozycji.

Wolność wiodąca lud na barykady – Eugène Delacroix

Jak wiemy z historii, bunt był nierozerwalnie tym zapalnikiem, który powodował ciągły rozwój w obrazie, brzmieniu oraz liryce. Za ojca wszelkiego sprzeciwu, możemy uznać Prometeusza, który już w mitologii zakpił z prawa i skradł ogień Tytanom z Olimpu. Jak skończył? Chyba wiemy wszyscy…

Muzyka również stanowiła bardzo ważny element okazania buntu. Warto obejrzeć film „Zakazane piosenki”, aby zrozumieć, czym dla mieszkańców okupowanej Warszawy, była muzyka oraz pieśni powstańcze. Za kilka słów dotyczących wolności okupant karał śmiercią, a mimo wszystko, nie brakowało chętnych do nawet tej najmniejszej formy oporu. Rock’n’Roll, hipisi, hard rock, blues, jazz, rap. Każdy gatunek muzyczny wywodzi się ze sprzeciwu wobec zastanych norm przez młodsze pokolenie lub mniejszość etniczną.

Wracając jednak do mojej listy. Oto moje 5 propozycji utworów, które pokazują, jak szeroki jest wachlarz tematów, wobec których sprzeciw jest przedstawiany.

1. Molesta Ewenement – System

Utwór, który w wieku 13 lat trafił we mnie mocą pioruna. Vienio, Wilku oraz Włodi przedstawili szeroki wachlarz tematów. Polityka, gospodarka, religia, ekologia, przemoc policji. Zdecydowanie hymn rewolucjonistów z okresu milenium.

2. K.A.S.T.A. Skład ft. Verte – Sępy

Wiadro pomyj, które wylewa się na polityków. Jak wiadomo „Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie”. Nasza klasa polityczna po upadku komunizmu pozostawiał wiele do życzenia i mamy tu cudowne rozliczenie z tej padliny…

3. Pih – Śmierć i podatki

Adam postanowił rozliczyć w bezpośredniej wyliczance, całe lata nierozliczonych afer oraz pokazać nam jakie „autorytety” stanowią klasę polityczną, zarządzają mediami publicznymi oraz stanowią opiniotwórcze środowiska w naszym kraju. Na klawiaturę cisną się same inwektywy po takim utworze, więc zostawię Was samych z oceną.

4. Pro8l3m – Opowieść o Tobie

W pierwszym spisie w tym miejscu znalazł się utwór WWO – Obejrzyj sobie wiadomości, ale jednak Oskar ze Streezem stworzyli dzieło z o wiele mocniejszym ładunkiem lirycznym. Tekst, który można analizować godzinami. Bunt zamknięty w pigułce? Oto recepta.

5. Penx – Świat jest zły

Michał wziął na barki temat o ogromnym ciężarze gatunkowym. Krzyk w tym utworze dotyczy egzystencji oraz jej sensu. Wagę każdego ze słów czujemy na skórze, ciarki pojawiają się po wielu wersach. Moc lirycznej atomówki.

Takich list można układać setki. Każdy z nas na pewno by mógł, pokazał odmienne top 5 i byłoby równie trafne oraz właściwe. Czerpcie z każdej opinii bez względu na Wasze własne poglądy. Nigdy nie dajcie się wrzucić w durną wojnę skrajności. Lewica oraz prawica mają swoje racje i każdego warto wysłuchać i spróbować zrozumieć. Odszukujmy w liryce przekazywanych racji oraz przemyśleń i nigdy nie przestawajmy analizować. To myślę, dla Twórców będzie największa nagroda.

Polecam zapoznać się z pierwszą częścią listy autorstwa Dyki.

1 Trackback / Pingback

  1. Pytasz, czy boli? Bardzo. Pytasz, czy chcemy? Bardzo. - Oki - ''77747'' mixtape [Recenzja] - FollowRAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.