A, B, C, D z polskiego abecadła – Ero JWP x Głowa PMM – ABCD [RECENZJA]

IMG

Od pierwszej minuty Alfabetu czujemy, że szefostwo weszło do studia i młode wilki mają stanąć pod ścianą i z pokorą słuchać przedstawienia.

Ero JWP x Głowa PMM

Ero oraz Głowa to wychowankowie starej szkoły, tu każdy wers bije pewnością siebie i odbiorca czuje, że człowiek stojący za nimi zjadł zęby na rap grze. Ilość bragga, jaką otrzymujemy na albumie, wystarczyłoby na całą karierę wielu młodych raperów lub wręcz katalog całych wytwórni. Lirycznie możemy mówić o sytuacji, gdy Rambo szykuje się na cały Wietnam Północny. Gospodarze nie muszą nawet przerywać serii, aby przeładować broń. Tu mamy czuć staroszkolna radość z eliminowania kolejnej hordy wack MC. Podobnie, jak Kratos musiał wybić cały panteon greckich bogów, tak na tym albumie głowy są ścinane ze słowami “HUMILIATION” w tle. Ten album przypomni Wam czasy, kiedy raperzy stawali w cypherach i lecieli swoje najlepsze linie, a postronni łapali się za głowy i ściskali kciuki myśląc: “Niech ktoś to nagrywa!”.

Okładka Alfabetu

Czuć, że ten album i taka forma, była gospodarzom potrzebna. Panowie chcieli wyrzucić z siebie całą złość na obecny stan rapu serwowany nam przez tych, którzy zapomnieli, czym są punche. Tu nic nie jest robione na siłę. Dwa charakterystyczne głosy, które pasują do siebie nie tylko barwą, ślą nam przekaz z dwóch różnych miast z tym samym wnioskiem. Ukłony dla całej kultury hiphopowej tu są wykonywane co utwór. Zapach farby wydostaje się z głośników, a przestery zatłoczonych klubów słyszysz podświadomie. Słuchając tego albumu, mamy wrażenie, że oto dwóch przyjaciół, po latach nawijania pod blokiem, w końcu postanowiło to zarejestrować w studiu.

Co track to sukces, choć dziś rządzi styl z przeceny
Zjebany przemysł zrobił z rapu drugi pop
I gówna tu na kopy, można se pobrudzić skoki

Jednak w tym natężeniu werbalnych ciosów, otrzymujemy również sporo szczerych wersów o samych MC. Brzmienie tego albumu jest mroczne i ciężko tu szukać hitów na rapowy parkiet. Otrzymujemy ten brudny Nowy York z czasów debiutu Mobb Deep. I tak jak tam, tu również słuchamy raportu z miejskiej wojny. Wszystko to jest serwowane nam z ogromną pewnością siebie oraz stylem, który by sprzedał piasek na pustyni.

Wyjaśniam to slangiem, chuj w twoje love story
Gdy chłopaki grzeją pajdę
Szanuj wyciągniętą grabę, doceń jak masz sielankę
Świat, który znam, bije w mordę jak Wilder

Za całość produkcji odpowiada Remazz. Szczecinianin, którego bity mogliśmy wcześniej usłyszeć u chłopaków z PMM oraz Gruz Braders. Jednak na ogólnokrajowej scenie jest to wciąż osoba anonimowa. Ale, mam nadzieję, szybko się to zmieni. Otrzymaliśmy tu pokaz jego umiejętności, który się spodoba każdemu, kto wychował się na brzmieniu spod szyldu Duck Down. Słychać, że serce mu bije mocniej przy latach dziewięćdziesiątych. Tłuste bębny, symfoniczne sample oraz zapetlony motyw. Klasyka, która nigdy się nie zestarzeje.

Współpraca na linii Szczecin – Warszawa nie kończy się na tym. Za gramofonami stanęli dwaj wybitni reprezentanci tych miast. Dj Falcon1 oraz Dj Twister. Panowie otrzymali na tym albumie tyle miejsca do zaprezentowania swoich umiejętności, ile tylko potrzebowali. Album jest pełen cutów i każdy leży idealnie. Cieszy zwłaszcza obecność Twistera, który przez ostatnie lata był mniej obecny ze swoimi umiejętnościami cięcia plyt od kolegi z JWP.

Współpraca na linii Warszawa – Szczecin przez wiele lat była kojarzona z klimatami kibicowskimi oraz z podziemnym biznesem. Natomiast w 2021 roku otrzymamy pokaz połączenia muzycznego. Oprócz opisywanego tu albumu, wciąż czekamy na kobiece WRR. Panowie zdali egzamin na 5. Czekam na odpowiedź Pań. Jeżeli tam współpraca będzie równie naturalna oraz pewna swojego brzmienia – jestem spokojny o efekt.

Póki co, zapraszam do zapoznania się z Alfabetem. Oby ten nie skończył się na A, B, C, D. Bo literek wciąż jest wiele, a amunicji w długopisach Panowie napewno posiadają nie do wypisania.

Data premiery albumu: 26 marca 2021. Sprawdź w Kalendarium Polskiego Rapu.
Chcesz być z naszymi wpisami na bieżąco? Kliknij dzwoneczek!

Ero JWP x Głowa PMM – ABCD

Ocena recenzenta:
9/10

Zobacz również:

⚠️ Nasz Fanpage na Facebooku

💿 Redakcyjne patronaty Albumów

🎥 Nasz kanał na YouTube

👥 Nasza grupa na Facebooku

📕 KalendariumPolskiegoRapu

📷 Instagram FollowRap

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.