Niebanalny styl – Adi Nowak. (FENOMENalnie!)

o
Adi Nowak
https://www.facebook.com/adi.nowak.ainoesce/

W dzisiejszym cyklu FENOMENalnie postaram się przybliżyć fenomen rapera, którego sama się trochę jeszcze uczę. Znam twórczość, ciekawi mnie ta postać swoim niebanalnym stylem, ale tak naprawdę nigdy nie zagłębiałam się w jego utwory tak jak, mam wrażenie, powinnam.

Adi Nowak.

Po pierwsze, z czym zgodzą się chyba wszyscy – jak już wspomniałam wyżej, niebanalny styl. Nawijka Adriana jest takim funkowym wierszowaniem. Brzmi jak futurystyczny poeta. Nie ma tu silenia się na mocne, głębokie flow, krzyki czy podnoszenie tonu. Ale jednocześnie ani trochę nie jest to jałowe. Wszystko ma odpowiedni smak, a przede wszystkim, jest w tym niesamowicie oryginalny. Głowa sama się buja słysząc vibe Nowaka.

„Wybaczcie drogie dupy, że obnażam prawdę
Ale nie jest powiedziane, że nie chcę żeby to było kłamstwem
Dziś umiem się tylko śmiać kiedy mówią “na zawsze”
A kończy się tak jak zawsze”

Adi Nowak – Idiotko moja

Drugim fenomenem jest tematyka poruszana w utworach. W wywiadzie z 2016r. dla newonce Adi zdradził, że w domu nie miał za ciekawie, a mimo wszystko jego utwory nie należą do smutnych, przygnębiających, retrospekcyjnych. Raczej uplasowałabym je w tym weselszym rapie. „Trzeba wyciągać wnioski i sobie z tym radzić. Żalenie się na los jest słabe.”

„Nie wiem czy to nie ucieczka w moje pseudo bycie skromnym
Zatapiamy oczy w fajerwerkach, w tanie przyjemności, czy i dla mnie znajdą chwilę?
Jestem bliżej dorosłości, dalej dziecka. Czy szukając szczęścia posiwieję jak mortimer?”

Adi Nowak – Mortimer

Lekkość bytu

Twórczość Adriana jest też okraszona lekkim żartem, ironią? Nawet utwory w swojej genezie emocjonalne nie pokazują z wierzchu ciężkości ukazujących odczuć. Tutaj jestem pełna podziwu, że potrafi przekazać różne stany w taki sposób, że słuchacz nie ma dość, nie czuje się przygnębiony, rozemocjonowany, tylko ma ochotę sprawdzić więcej.

„Zwiedzam cię jak muzea, rozdaję ci miłość, masz mnie za krupiera
Brzęczą wiadomości i powiadomienia, Ty zero zazdrości chociaż inna”

Adi Nowak – Songi i Fotki

Kompatybilność

Coś co zawsze mi się podoba w utworach Adriana to bity, które wybiera do swoich utworów. W głównej mierze barvinsky, który odpowiada za wyprodukowanie dwóch ostatnich płyt Nowaka jest tak samo oryginalny w swoich produkcjach jak Adi. Chapeau bas. Zgrywa się to bardzo, bardzo dobrze.  

Cała postać Adi Nowaka kojarzy mi się jako człowieka estety, bardzo kreatywnego, który prostym językiem stara się przekazać dużą wartość dodaną. Jest artystą z przemyślanym pomysłem na siebie. Bardzo lubię obserwować jego drogę i przemianę muzyczną, którą przechodzi na naszych oczach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*