Nieszablonowo czyli PRO8L3M (FENOMENalnie!)

o

Tydzień temu spytałam się Was o artystów, których fenomen jest dla Was trudny do zrozumienia. Najbardziej zdziwiło mnie podawanie przez Was artystów, których postaram się w dzisiejszym cyklu omówić.

Pro8l3m. Oski i Steez.

Po pierwsze – bity Piotrka. Przy każdym wypuszczanym numerze przez chłopaków zastanawiam się zawsze czym znowu zostanę zaskoczona. Są one tak unikalne, często tak „odległe” od bitów utartych w hip-hopie ale jednocześnie genialnie pasują do melorecytacji Oskara. W każdej produkcji można usłyszeć konkretny zamysł twórczy. Przykładem może być chyba już flagowe Art Brut gdzie główny zamysł to tworzenie na podwalinach muzyk rozrywkowej z lat 70 i 80.

Kolejnym fenomenem, analogicznie – rap Oskiego. Dla mnie pięć gwiazdek na pięć, ale wiem, że to jest bardzo subiektywna opinia. Mimo wszystko, pierwsze co chwyta to głos, lekka chrypka, mocny, taki „ciemny”, głęboki, bardzo stanowczy w swoim przekazie. Po drugie – tak samo jak w muzyce – koncepcja (jak np. Ground Zero Mixtape i hipotetyczny upadek cywilizacji).

„Nie jestem zły, życie nauczyło mnie zła. Nie jest mi wstyd, życie nauczyło mnie brać. Bierz i milcz, życie nauczyło mnie kraść. To nie jest film, życie nauczyło mnie grać”

Sokół – “Napad na bankiet” feat. PRO8L3M, Taco Hemingway

„Odbita w lustrze twarz, w niej jest wściekłość, pod bliznami i pod jadem jest dziecko”

PRO8L3M – “Crash test”

I tak dalej, i tak dalej..

Co do rapowania – pokażcie mi tak surowe flow w polskim rapie, taką charyzmę.

Nieszablonowość

Jednocześnie mam wrażenie, że u chłopaków nie ma ram, które by ich ograniczały. Nie robią „tradycyjnego” hip-hopu, ale nie można ich zaszufladkować tak naprawdę w żadnym gatunku. Dostaniemy trochę śpiewu, krzyku, muzyki zaciągniętej z elektrycznej, popowej, rozrywkowej, klasycznej. Z wszystkiego. Do tego potrafią to wszystko skleić w jedność, nic nie jest przerysowane.

Jednak dla mnie głównym fenomenem PRO8L3MU jest ich podejście do swojej twórczości. Często podkreślają, że jest to ich dziecko o które dbają najlepiej jak mogą. Widać to. Według mnie nie jest to już duet/zespół, dla mnie to pełnoprawni artyści. To, co zrobili przy premierowym odsłuchu albumu „Widmo” rok temu to był swego rodzaju krok milowy. Instalacja OUTPOST, wizualizacje, przeniesienie się w ich konwencję i koncepcję.

Zajawka

Jednocześnie w tym wszystkim, w tej profesjonalizacji, dokładności mam wrażenie, że Panowie wcale nie stracili luzu. To wszystko wydaje się być bardzo naturalne i satysfakcjonujące. Jakby tworzyli świat na nowo chcąc przedstawić swoją wersję innym. Ja to bardzo szanuję.

„Ze wszystkich rzeczy ja najbardziej pragnę życia,
to dlatego, że je mogę skończyć nawet dzisiaj”

PRO8L3M – “112”

👉🏻 Sprawdź inne wpisy “FENOMENalnie!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.