Z ironią za pan brat – Bober. (FENOMENalnie!)

bober raper
bober raper
https://www.facebook.com/boberfreestyle
W dzisiejszej odsłonie artysta młody, zbliżony mi rocznikowo i poczuciem humoru. Mimo może dość małego “dorobku” jeżeli chodzi o wydane albumy dał się poznać scenie rapowej ze strony freestyle’owca. Ma w sobie coś, co jednak oprócz stylu wolnego przyciągnęło do niego ludzi. W czym leży jego fenomen?

Patryk Bobrek – Bober.

Pierwszym fenomenem dla mnie jest jego unikatowość na tle aktualnych freestyle’owców. Trzeba sobie przyznać, że zazwyczaj gdy ktoś potrafi dobrze tworzyć w stylu wolnym chcąc się przenieść na nagrywanie “pełnoprawnych tracków” niekoniecznie się to sprawdza. Łatwe rymy, kwadratowe flow, ciężkość w przekminianiu numerów o czymś innym niż o tematach najbardziej znanych z bitew: niuniach, niszczeniu innych i hajsie. Sztuką jest umieć przenieś bragga z walk w utwory. Bober na swoich kawałkach ma charyzmę freestyle’owca jednocześnie nie tworząc płytkich kawałków.

“Oceniam ludzi dziś po czynach, a nie pyskach
Czy ksywkach. Dlatego w chuju mam twoje insta
I wisi mi to, czy twój raper mi wyśmiewa freestyle
Bo na pierwsze drogie buty se zarobiłem na bitwach
Nauczyłem się tam, co to pewność siebie i charyzma
I gdy każą nawijać, to nie stoję jak pizda”

Bober – Intro

Drugim fenomenem, poniekąd łączącym się z poprzednim jest tematyka, w której Patryk się odnajduje. Przede wszystkim to, co do tej pory pokazał, czyli głównie z albumu “Narcyz” i singli najnowszego krążka “Poradnik Sukcesu”, który zostanie wydany w Quequality, jest udowodnieniem bacznego przyglądania się rzeczywistości w kulturze hip-hopowej.

“Dla wizerunku w ujęciu macie tu kolegę z racą
Chociaż nie wygląda groźnie, bo nie miałem kominiarki
Koleżanka co tu nie chce być, ale jej płacą, czyli cały zestaw, żeby być najlepszym homie rap gry”

Bober – Poradnik sukcesu

Nie bądźmy tacy poważni

Bober przyzwyczaił swoich słuchaczy do tego, że ironia, sarkazm i specyficzne poczucie humoru to jego główna amunicja w rap grze. O ile mi to bardzo pasuje, o tyle dla części odbiorców może być to przytłaczające, za trudne? Dzięki temu, że Patryk stosuje ironię przewija w swoich numerach wiele metafor, które trzeba rozumieć często na opak.

Czymś co też może przyciągać do jego twórczości to charakterystyczny styl nawijania w formie bycia narratorem. Nie tyle chodzi o formę trzecioosobową, o ile o wręcz momentami flow recytowane, ale nie jest ono płaskie.

Jednocześnie z drugiej strony już w tym momencie dostaniemy od Patryka zarówno numery z przekazem bardziej poważnym (na tyle na ile można być poważnym w ironii) jak Ławka żeby za chwilę móc dostać skoczny numer TGIF, a skończyć na jeszcze innym klimacie, w najnowszym numerze Joł.

“Jest ich coraz więcej, a nie coraz mniej
Ludzi permanentnej racji, czy to ma sens?
Jeśli nie wiesz jak to zrobić, no to zobacz w sieć
Gdzieś tam Polak wie”

Bober – Oni

Coś, co na pewno zostało Patrykowi z bitew to bragga, które w jego wykonaniu jest bardzo dobre, tak samo jak jego freestyle, ale jednocześnie nie jest ono przytłaczające i wszędzie podkreślane. Bober potrafi sprawnie lawirować między ważną tematyką – polityką, pomocy ludziom, miłością a rzeczami luźniejszymi jak robienie sobie żartów z polskiego rapu w swój specyficzny, sarkastyczny sposób.

“Znów się zbliżają wybory, Ty myślisz, że myślisz, a od dawna wiesz już kto
Może być szef lub chłop, liczy się też twój głos
I po co narzekać, przecież mamy wybór od dawna- sierp lub młot”

Bober – Product Placement

Coś nowego

Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo mocno kibicuję Patrykowi, bo jest to młody artysta, bardzo dobrze rokujący, z niedawnym transferem do Quequality. Wnosi on powiew świeżości w najnowszą polską rap scenę. Zobaczymy co będzie we wrześniu, jak wyjdzie nowy album!

“W ogóle słuchałeś se kiedyś rapu?
O czym ci goście pierdolą
Typ wali kokon co piątek po nosie
A mówi dzieciakom, że prawda i honor
I mordę ma tak odklejoną
Bo jeden za dużo wszedł jak na Nostromo
A bity producentowi, to chyba wystukiwał guzem o guza onkolog
Wszyscy chcą być, gdzieś na tapecie
Nie uboga wiecznie za piecem”

Bober – Joł

1 Trackback / Pingback

  1. Chodź Jasiu, opowiem ci bajkę o tym, jak odnieść sukces...| Bober - ''Poradnik Sukcesu'' [Recenzja] - FollowRAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.