FollowUnderground – margiela

margiela
Instagram mały_margiela

Dzisiejszym raperem będzie margiela, czyli Michał Remus. Wspomniałam już o nim w poprzednim artykule z serii FollowUnderground, dlatego dzisiaj rozwinę temat jego osoby. Podobnie jak zibex urodził się w Dobrzycy w województwie wielkopolskim. Urodzony 21 marca 2002 roku raper swego czasu był jednym z najmłodszych reprezentantów podziemia.

żōłtaczka

Pierwsze utwory margieli na YouTube sięgają czerwca 2018. Swoje tracki wydawał wtedy na host kanale “żōłtaczka”, gdzie zauważył go Sebastian Cierniak (przeczytacie o nim w artykule o zibexie). Niecałe trzy miesiące później pojawił się na kanale Kstyka z utworem “długie rozmowy”. Przełomowym momentem było wydanie piosenki “zgniła róża”, która na stan obecny ma ponad 2 miliony odtworzeń. Po tak ogromnym sukcesie zrodził się pomysł wydania pierwszej płyty “ciężkie brzmienia”, której premiera miała miejsce 29 listopada 2018.

“ciężkie brzmienia”

ludzkie uczucia to jebany rollercoster

margiela – kiedy wychodzę

Cytat pochodzi z utworu wydanego już po premierze płyty, jednak mam wrażenie, że idealnie się do niej odnosi. Przez krążek przewijają się wszystkie emocje niekiedy sprzeczne ze sobą. Nieszczęśliwa miłość, tęsknota, ból, melancholia, demotywacja, agresja, a zarazem próba wiary, że przygnębiająca rzeczywistość nie jest taka zła. Od razu na myśl przychodzi niezbyt udany pesymistyczny nastoletni rap, ale margiela jest pozytywnym zaskoczeniem. Brzmieniowo płyta jest całkiem zróżnicowana i mogę być przekonana, że większa część ludzi znajdzie na niej coś dla siebie. Warstwa liryczna przebija się poziomem ponad inne twory w takim klimacie, podobna tematyka w tym wypadku może być uznana za plus.

StartRap i współpraca z MyMusic

W 2019 z inicjatywy wytwórni, której właścicielem jest Remo – polski DJ i producent muzyczny, wystartował projekt StartRap. Ma on za zadanie wspierać i finansować młodych artystów aż do rozpoczęcia “legalnej” kariery. Członkowie projektu mają również możliwość wystąpienia na festiwalu StartRap. Inicjatywa wspiera już wielu młodych artystów w tym margielę. Dzięki temu 31 października 2019 światło dzienne ujrzała jego druga płyta “wave”. Pod koniec roku – 30 listopada, odbyła się druga edycja festiwalu StartRap, na której mogliśmy usłyszeć Michała.

“wave”, fala, woda, nicość

Druga w jego twórczości płyta jest mocnym przeskokiem. Pomiędzy powolnymi, melancholijnymi kawałkami przewijają się mocne, momentami bangerowe numery i ostre krzyczane kawałki. Przy tym wydawnictwie już nie można pomyśleć o nim jak o nastoletniej, smutnej raperzynie, emocje i ich różnorodność jest pokazana w dużo lepszy sposób. Krążek odbił się pozytywnym echem wśród środowiska hip-hopowego, co jest ogromnym sukcesem dla młodego artysty.

Posłuchaj płyty TUTAJ

“Nie wyjdę nigdy z podziemia”

Jeszcze w 2018 właśnie tak nawijał margiela, teraz jest skierowany ku ogromnej karierze na polskiej scenie rapowej. Cieszy mnie, że jego potencjał został dostrzeżony przez Kstyka, a potem MyMusic. Kolejny młody talent, którego kariera rozwija się w bardzo pozytywny i dynamiczny sposób. Muzyka Michała staje się coraz bardziej przystępna dla szerszej publiczności. Nie znajduje się w mojej czołówce undrgroundu, ale wróżę mu jak najlepiej i pokładam w nim nadzieje.

Jeżeli nie znasz margieli, posłuchaj tych utworów

Wiele osób zna tę piosenkę, nie pamiętając wykonawcy ani tytułu.

Melancholia na balkonie w Tokio.

To dla fanów mocnych brzmień.

margiela na spotify


Reszta artykułów z serii FollowUnderground TUTAJ

margiela na Facebooku

margiela na Instagramie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.