FollowUnderground – zibex

raper zibex w żółtej kurtce na tle bloku

Zibex to jeden z najbardziej specyficznych raperów młodego pokolenia. Pod tą nietypową ksywą kryje się Patryk Remus. Urodził się 9 stycznia 2000 roku w małym miasteczku w województwie wielkopolskim – Dobrzycy. Swoją karierę rozpoczął całkiem niedawno, bo pod koniec 2018 roku. W wywiadzie z Wiktorią Głowienkowską opowiada, że na początku muzykę robił wspólnie ze swoimi kumplami czysto dla zabawy. Do rozwinięcia kariery popchnął go margiela – jego najbliższy kuzyn i podziemny zawodnik.

Skąd taka nazwa?

Ksywa Patryka wzięła się od nazwy firmy, którą prowadzi jego tata, od dzieciństwa mówiono na niego „młody zibex”. Z kolei nazwa firmy powstała od imienia ojca – Zbigniew i od nazwy firmy, w której wcześniej pracował, czyli Gizex.

Kstyk

Zanim przejdę do rozwoju kariery Patryka, przybliżę, czym jest „Kstyk”. To kanał założony ponad 5 lat temu przez Sebastiana Cierniaka działającego pod wyż. wym. nazwą. Ma on za zadanie wspierać młodych, utalentowanych artystów – pomagać stawiać im pierwsze kroki i dotrzeć do szerszej publiczności. To od Kstyka zaczynali dobrze nam znani VBS czy schafter.

chill?

W listopadzie 2018 na Kstyku pojawił się utwór zibexa z margielą pod tytułem „night”, który stał się początkiem wszystkiego. Kolejny wleciał miesiąc później jako pierwsza pozycja z albumu „chill?”. Reszta tracków była wrzucana od marca do września 2019. Premiera pierwszej długogrającej płyty rapera miała miejsce w sierpniu tego samego roku. Jej tematyka obraca się wokół narkotyków, życia artysty i znanej nam wszystkim zielonej rośliny. Znajdziemy tam opowieści z wówczas nastoletniego życia zibexa. Każdy z 10 utworów w różnorodny, często ironiczny sposób przedstawia problem uzależnienia od narkotyków. Patryk chce uratować młodych ludzi od świata, do którego łatwo wejść, ale trudniej już wyjść. Jego teksty często pisane są pod wpływem marihuany, mimo tego jego twórczość nie ma na celu promowania substancji odurzających. Krążek „chill?” z pewnością przypadnie do gustu ludziom otwartym na nowe doznania muzyczne oraz tym, którzy lubią wyciągać z tekstów morały i odpowiednie wnioski. 

Zachęcam do sprawdzenia płyty TUTAJ

“Przyszedłem zbawić polski rap”

To zdanie wypowiedziane przez niego podczas wywiadu, kiedy prowadząca nazwała go Jezusem przez jego długie włosy. Mimo żartobliwego wydźwięku uważam to za niedosłowną prawdę. Zibex jest młodym, pnącym się w tempie ekspresowym na szczyt artystą. Przypomnę, że został nominowany do nagrody Popkillery 2020 w kategorii “Odkrycie Roku”, a w 2019 wystąpił na festiwalach StartRap (projekt z inicjatywy wytwórni MyMusic). Nie można odmówić mu szybkiego progresu i pomysłu na siebie, większości dojście do takiego poziomu zajęłoby lata.

Uważam go za przyszłość polskiej sceny muzycznej, zwłaszcza że już teraz jest ciepło przyjmowany przez środowisko. Muzyka Patryka zdecydowanie nie jest dla każdego ze względu na swój specyficzny vibe, ale warto zrobić podejście do jego muzyki. Prawdopodobnie spodoba się fanom Kukona z kanału “Ogrody”, ponieważ istnieje minimalne podobieństwo między ich stylówkami – są luźne i niecodzienne. Tematyka utworów rapera jest nieco monotonna, ale dzięki zróżnicowanym przedstawianiu podobnych tematów nie odczuwa się tego praktycznie w ogóle.

Jeżeli nie znasz Patryka, posłuchaj tych utworów

Krótka historia z licealnego życia zibexa połączona z humorystycznym klipem, czyli “Adam Mickiewicz”.

Tak, chce do ciebie” to romantyzm w czystej postaci.

“Żadnych wytłumaczeń”


Zibexa znajdziecie również na naszej playliście Spotify „420”  

Pojechane gadki x zibex

PrzekoTV x zibex

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. FollowUnderground - margiela - FollowRAP
  2. "Jak ktoś lubi takie rzeczy"... czyli Holak - "Blask" - FollowRAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.