Tydzień 2 | Maszyna rozpędziła się do rekordowych prędkości | #Hot16Week

solar hotchallenge

Ojej. Nie spodziewałem się, że to wszystko będzie aż tak mocne, aż tak głośne i że rozrośnie się aż tak szybko. W podsumowaniu pierwszego tygodnia opisałem 15 “szesnastek” i były to wszystkie, które do tamtej pory wyszły. Dzisiaj musiałbym w takim zestawieniu zawrzeć ponad 40 razy więcej zwrotek. 611 – tyle utworów liczy sobie w tym momencie nasza playlista zbierająca wszystkie zwrotki z akcji. To daje (co najmniej) 9776 wersów! W O W!

Mają rozmach…

Polski hip-hop (i nie tylko!) rozniósł wszelkie zestawienia popularności jeśli chodzi o muzykę w zeszłym tygodniu. Karta “Na czasie” na YouTube liczy sobie 50 pozycji, z czego 46 opatrzone jest w tym momencie frazą “#Hot16Challenge” (oraz kilka z #Brzydka16Challenge, ale traktuję to jako pewnego rodzaju pochodną). Dominacja. Ale w zasadzie to nie to jest najważniejsze. Oczywiście, drugiej edycji akcji Solara przyświeca też inny cel poza wspólną zabawą ponad podziałami (z wyjątkami) – chodzi też o zbiórkę pieniędzy na wsparcie personelu medycznego w walce z panującą pandemią koronawirusa Sars-Cov-2 i wywoływanej przez niego choroby COVID-19. Ponad 1,2 miliona złotych widnieje w tym momencie w “skarbonce” przeznaczonej na tę zbiórkę. Kosmiczny wynik w tak krótkim czasie.

W momencie publikacji tego artykułu, to właśnie zwrotka Kaliego zajmuje miejsce numer 1 na polskim YouTube

Nie tylko rap… I bardzo dobrze!

Akcja szybko wymknęła się spod wszelkiej kontroli i bardzo szybko drabinka rozszerzyła się poza środowisko hip-hopowe. Wielu na to narzeka, ale dla mnie to ma same plusy. Tak samo jak w przypadku raperów, poznać mogliśmy wokalistów, których wcześniej nie kojarzyliśmy bądź nie sprawdzaliśmy. Wiele osób dostało szanse na sprawdzenie się w innej konwencji, niektórzy zaadaptowali zasady wyzwania do swojego stylu i gatunku, w którym na co dzień się poruszają. Wśród przedstawicieli jednego i drugiego podejścia znajdą się lepsze i gorsze wykonania, ale wspólny cel jest sukcesywnie osiągany: rozpromowanie zbiórki na jak największą skalę. To udaje się wyśmienicie. Ze zwrotek spoza branży hip-hopowej na pewno wyróżniłbym m. in. Dawida Podsiadło, Mery Spolsky, Darię Zawiałow czy Paulinę Przybysz.

Mery umieściła w swojej zwrotce wiele follow-upów do polskiej sceny rapowej.

I nie tylko muzyka!

W akcję angażują się oczywiście nie tylko muzycy. Usłyszeliśmy już zwrotki od dziennikarzy – tych z branży i nie tylko, od profesorów (o jednym z nich więcej za moment) czy od polityków – świeżo przed publikacją tego tekstu swoją zwrotkę opublikował pan Janusz Korwin-Mikke! Wśród występu osób niezwiązanych z muzyką na szczególne wyróżnienie zasługuje pan Marcin Matczak, szanowany prawnik i profesor na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie – Tata Maty. Syn na pewno maczał palce w tekście, który zresztą nawiązuje do jego kawałków, ale za samo wykonanie należy się szacuneczek.

Mata opowiadał w wywiadzie, że na jego pierwsze nagrywki w studiu “Nobocoto” przyszli w garniturach. Odtworzyli tę sytuację w przypadku pana Marcina.

Weterani zabrali głos

Ci z największym doświadczeniem i najbardziej wyczekiwani kazali na siebie trochę poczekać. Ale większość z nich wykonała swoją “powinność” i w drugim tygodniu akcji dostaliśmy zwrotki od Palucha, Pezeta, Sokoła, Kaliego, Ero, Liroya czy Rahima. Także znany rapowy duet Peja i Tede uraczył nas swoimi szesnastkami. No i większość (wliczając też tych których nie wymieniłem w tych przykładach) zaprezentowali się dobrze. Narzekacie na brak klasycznego hip-hopu w tej akcji? Odpalcie któregoś z nich. Chociaż oczywiście nie tylko oni jego poziom podtrzymują, bo czuć go też w wielu młodszych stażem i wiekiem zawodnikach. Moim faworytem z tej grupy “weteranów” jest bezapelacyjne Fokus, ze świetnym patentem na zwrotkę/i.

Ładny klip w aucie, ładnie zaprezentowany tekst na ekranie i, przede wszystkim, genialny koncept na jedną zwrotkę rapowaną normalnie i od tyłu.

Powroty z zaświatów

W ramach akcji dostaliśmy kilka zwrotek od nieaktywnych ostatnio, lub od długiego czasu, raperów. Wśród tych z krótszym okresem nieobecności, na pewno wyróżnić trzeba Kubana czy Te-Trisa. Adam poleciał świetnie, jest to jedna z moich ulubionych zwrotek dotychczas. Natomiast, jeśli chodzi o powroty z dłuższych urlopów od rapowania, trzeba wspomnieć o Muflonie czy Duże Pe, a przede wszystkim – o Jimsonie! Tego się w sumie równocześnie można było spodziewać i jest to kompletne zaskoczenie. Czekamy jeszcze na Smarkiego i, szczerze mówiąc, jestem w stanie uwierzyć, że już niedługo dostaniemy od niego jakąś zwrotkę!

Cieszą słowa z końcówki – “To nie jest ostatnie słowo!”

Going worldwide!

Warto dodać, że tym razem cała akcja celowała w zasięg globalny. Ta gałąź rozwija się mniej dynamicznie niż się tego spodziewałem, ale pojawiło się kilka zagranicznych zwrotek. Najlepiej akcja została przyjęta w Niemczech, gdzie raper Kronkel Dom, po odpowiedzi na nominacje Białasa, otworzył drugą oficjalną zbiórkę, specjalnie dla niemieckiego odłamu wyzwania. Mam nadzieję, że już wkrótce podobnie zadzieje się też w innych krajach. Są na to szanse!


Nie sposób jest wspomnieć o wszystkim, co wydarzyło się przy okazji tej akcji, ale podsumowałem kilka ważniejszych momentów. Akcja chyba jeszcze nie chyli się ku końcowi, ale kiedyś ci wszyscy raperzy i muzycy muszą się skończyć, prawda? Po świeże newsy, także na temat #Hot16Challenge, zapraszamy na nasz fanpage oraz zakładkę aktualności.

Dzielcie się swoimi ulubionymi wykonaniami i innymi przemyśleniami! Zaglądajcie też na oficjalną stronę akcji i wspierajcie zbiórkę, lecimy pod 2 miliony!

Mateusz Trojnar

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.