11-stka patriotycznych utworów w polskim rapie

bialas polack

Nieodłączny element kulturowy

Kim by był artysta, gdyby w swojej sztuce nie przekazywał tego, co mu leży na sercu? Patriotyzm przekazywany w kulturze to zjawisko stałe, które nie omija również sceny hip-hopowej. Postanowiliśmy więc przygotować dla Was małe zestawienie numerów, które przewijały się na polskiej scenie rapowej, nawiązują do naszego kraju i zasługują na małe wyróżnienie. Ten dzień jest pozytywny, stąd po części odpuścimy sobie tracki, które w głównej mierze nawiązują do j*bania rządu. Chcemy się za to skupić na bardziej pozytywnych aspektach. Chociaż jesteśmy świadomi, że nie każda linijka z poniższych utworów może się zgadzać z tym założeniem. Bez zbędnego przedłużania, zaczynajmy. Po pierwsze…

Przywitajmy się

ZBUKU – Witam cię w Polsce

Moje imię Michał, moja ksywa Z.B.U.K.U.
I witam cię w kraju, który jest efektem cudów
Kraj co powstał z gruzów, jak ognisty feniks

Można powiedzieć, że jest to jeden z markowych kawałków byłego reprezentanta StepRecords. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że był to moment przełomowy w jego karierze.

Nasz obowiązek

B.R.O – Obowiązek

Wokół tyle dróg zakropionych krwią, bo spadło tyle bomb tam, gdzie mamy dom
Pokój chyba jest dziś daleko stąd, więc podaj mi dłoń tam, gdzie mamy dom

Refren mocno śpiewany, ale trzeba przyznać, że całość wyszła bardzo dobrze. To było 5 lat temu, więc Jakub “B.R.O” Birecki miał wówczas dopiero 23 lata. Gościowi jednak nie przeszkadzało, żeby zrobić jeden z lepszych numerów o tematyce patriotycznej w naszym kraju.

Dlaczego to piszę? Bo myślę o tym

KęKę – Myślę o tym

Pytasz mnie, czy o tym myślę – myślę o tym cały czas
Robię tu legalną flotę, za rodzinę i za kraj

KęKę często nawiązuje do tematu. Stąd rok temu pojawił się utwór “Myślę o tym“.

Nie spytam, ale muszę o Niej wspomnieć

Eldo – Nie pytaj mnie o Nią

To nie matka, ale wzięła mnie w opiekę
Pokazała mi emocje, nauczyła być człowiekiem

Jak na tamte czasy, był to prawdziwy hit. Ciekawa koncepcja i nietuzinkowy przekaz od Eldo.

Kochana Polsko

O.S.T.R. – Kochana Polsko

Miejsce – Polska
System – samowolka

O.S.T.R. jest ważną postacią na scenie, dlatego grzechem by było o nim nie wspomnieć. “Kochana Polsko” ma już za sobą ponad 9 lat, a dalej się nie starzeje.

Pamiętaj, skąd jesteś

Miuosh ft. Paluch, Jr. Stress – Nie zapomnij skąd jesteś

Gdzie byś nie był, pamiętaj o pochodzeniu ziom.
Nie zapomnij, skąd jesteś.

Poniżej powinna być reklama. Jeśli jest – super, dzięki! Jeśli jej nie widzisz, to albo post został niedawno opublikowany, albo masz aktywną blokadę reklam. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli wyłączysz dla nas Ad Blocka. Dodaj FollowRAP do wyjątków/białej listy. Nienawidzisz reklam? My też, ale będziemy wdzięczni za wsparcie – postaw nam kawę.

Utwór nie tyle nawiązujący do samego kraju, co do lokalnych miejsc. Niemniej jednak, w dalszym stopniu mowa o polskiej ziemi.

Sierpniowe Niebo

Bilion – Sierpniowe Niebo

To krew i łzy, cierpienia dla wolności
Ci piękni ludzie bez straty tożsamości.
Sierpniowe Niebo w blasku promieni
To numer dla tych, którzy o tym zapomnieli

O tyle ciekawy kawałek, że został użyty do filmu “SIERPNIOWE NIEBO. 63 DNI CHWAŁY“. Oczywiście jest to nawiązanie do Powstania warszawskiego.

Młody Polak

KęKę – Młody Polak

Jeśli jesteś Młody Polak, pewnie kochasz swoją ojczyznę od Południa do Pomorza
Jeśli jesteś Młodą Polką, to Ci nie jest obojętne, gdzie twe dziecko będzie rosło

Kolejny KęKę w naszym zestawieniu. Tym razem padło na “Młody Polak“. Można powiedzieć, że klasyka w dyskografii rapera z Radomia.

Poznańczyk czy Warszawiak – dalej Polak

Slums Attack – Poznańczyk

Rdzenny Poznaniak polski patriota, zobacz co dzieje się w tym mieście, które bezgranicznie kocham
Lokalny patriota, z jeżyckiej gliny chłopak
Dumny z bycia pyrą, z tego żem się tu wychował

Było Powstanie warszawskie, to przyszła kolej na Powstanie Wielkopolskie. A o tym – Peja i Dj Decks jako Slums Attack w numerze “Poznańczyk”.

PLK – Polak

PLK (POLAK) to francuski raper polskiego pochodzenia, który co prawda nie nawija w naszym języku, ale nie przeszkodziło mu to w zrobieniu numeru, a nawet całej płyty, która nawiązuje do naszej ojczyzny. Młody zawodnik z Francji zna swoje korzenie i jest z nich dumny, co zaprezentował m.in. na albumie “POLAK”.

POLACK

Białas – Polack

A jak już przy tym jesteśmy, to nie mogło tu zabraknąć numer od “Króla”. Białas w 2018 roku wydał numer o tytule “Polack”, w którym w mocnym stylu rozlicza się ze swojej przeszłości na emigracji. Emigracji, do której przystąpił jako Polak i jaka najprawdopodobniej dotknęła wielu.

To Polska, a nie Ameryka mówili jak marzyłem zostać raperem
Jak Polska to nie Ameryka pytałem, to dlaczego ghetto istnieje?

ANEKS

Tytułowa 11-stka za nami, ale myślę, że poza główną listą możemy dodatkowo zaprezentować numer, w którym Solar zaktualizował na swój sposób bieżący Hymn Polski. Mazurek Dąbro… POZIEMSKIEGO. Na lepszy dzień i co najważniejsze — z dozą dystansu. Gościnnie Paluch, produkcja Deemz.

Parę słów na koniec

Wybrane numery nie są tylko moim osobistym wyborem, ale również propozycjami od poszczególnych osób z redakcji FollowRap. Nie chodzi o to, żeby dyskutować — co jest dobre, a co nie. Jestem pewien, że nie każdy wyżej wymieniony utwór będzie akurat tobie pasował i odpowiadał drogi czytelniku.

Najzwyczajniej w świecie chcieliśmy zrobić coś “rapowego” na ten niezwykle ważny dzień w naszym kraju. Może część z tego przypadnie Wam do gustu. Szerze życzymy Wam udanego dnia. Mam nadzieję, że w tych zwariowanych czasach, będziecie mieć okazję, by spędzić go z rodziną — chociaż na moment.

followrap buy coffee

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.