Ennio Morricone geniusz, z którego będą czerpać pokolenia [PUBLICYSTYKA]

Ennio

Ennio Morricone zmarł 6 lipca 2020 roku. W ciągu 91 lat życia stworzył muzykę do ponad 500 filmów… Sześć razy był nominowany do Oskara, a raz udało mu się wygrać statuetkę za muzykę do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka”. Amerykańska kapituła w 2007 roku wyróżniła go specjalną nagrodą za ogromny wkład w muzykę filmową. Zdobył również sześć nagród BAFTA’y, trzy razy odebrał Złote Globy.

Fot. Matteo Biatta

Włoski kompozytor próbował stworzyć wspólny album z grupą IAM, która wyniosła francuski rap do rangi mainstreamu. Niestety, mimo ogromnych starań i przesłanych dziesiątek bitów przez marsylczyków nie udało się załatwić wszelkich kwestii prawnych związanych z samplami. Jak widzicie, Ennio nie zamykał się przez żadnym gatunkiem muzycznym. A dzięki OGROMNEJ bibliotece muzycznej sample z jego kompozycji są wykorzystywany w tysiącach rapowych utworów. Dziś przedstawię Wam kawałki naszych rodzimych artystów, gdzie słyszymy w tle muzykę skomponowaną przez Pana Morricone.

Juras Wigor – Dzień żywych trupów produkcja Mahon

Sample z utworu „The Ecstasy of Gold” z filmu “Dobry, zły i brzydki” (1966)

Jimson – Eenie Meenie Miney Moe feat. Esdwa, Tetris produkcja Bob Air. Zresztą na albumie “Gorączka w parku igieł” w utworze “Texas interlude” również pojawia się kompozycja Ennio z tego samego filmu.

Sample z utworu “La resa dei conti” z filmu “Za kilka dolarów więcej” (1965)

Pijani Powietrzem – Fotki produkcja Fokus

Sample z utworu “Chi Mai” z filmu “Magdalena” (1971), ale większość kojarzy go z filmem “Zawodowiec” (1981)

Killaz Group – Ludzie Koty produkcja Mikser

Sample z utworu “Silhouette of Doom” z filmu “Navajo Joe” (1966), ale utwór przeżył drugą młodość za sprawą wykorzystania go w filmie Quentina Tarantino “Kill Bill 2” (2004)

Peja/Slums Attack “Mój rap moja rzeczywistość” produkcja Peja

Sample z utworu “A Fistful of Dynamite” z filmu “Garść dynamitu” (1971)

Pono – Spróbuj produkcja Majki

Sample z utworu “Casino-bolero” z filmu “Malena” (2000)

Szad Akrobata – Mniej – Więcej produkcja Szur. Szur również w utworze “Rzecz ludzka” z tego samego albumu wykorzystał sample od Ennio.

Sample z utworu “Riproponendo Rabbia” z filmu “Kobieta na niedzielę” (1976)

Jak więc sami widzicie, ręka wybitnego kompozytora jest słyszalna w wielu utworach. Jestem pewien, że jeszcze nie raz do naszych uszu dotrą dźwięki, które skomponował Pan Ennio Morricone. Odkrywajcie jego muzykę, bo zostawił po sobie godziny cudownych kompozycji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.