Rapowa wigilia – czego słuchać z rodziną przy świątecznym stole?

Wesołych świąt! Zanim jednak zasiądziecie już z rodziną do stołów, zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem rapowych kolęd!

Matheo gośc. Wini, Rena, Sobota, Bonson, Tomb – Essa Kolynda (prod. Matheo) (2013)

Czasy prosperity Stoprocent. Byli tuż po budzącym nadzieję okienku transferowym (Bonson, Tomb), które miało wzmocnić wytwórnię mającą do tej pory twarze Winiego i Soboty. 2014 rok miał być bardzo udany w wykonaniu szczecińskiego wydawnictwa, a „Essa Kolynda” miała zwieńczyć 2013 rok.

Nieprzypadkowo to Matheo jest gospodarzem tego utworu. Na stół wigilijny położył dobrą zwrotkę (z wersem nie do zapomnienia – „Jeśli jesteś święty jakoś Royce’a zmieścisz pod choinką”) , zapadający w ucho refren oraz podkład pod tę „kolyndę”. Wykonał swoją robotę w taki sposób, że nawet na przeciętne zwrotki Reny i Soboty można przymknąć oko. Tomb nie chce dojeżdżać „wszystkich” tylko „do wszystkich”, Bonson w niczym nie przypomina wcielenia smutnego rapera (z tymże wcieleniem będzie w 2014 roku solidnie walczył) i notuje naprawdę mocne wejście swoją zwrotką. Wini pocieszny (jak niewielu raperów) rzuca linijki, które są prorocze. Z podbijania polskiej sceny wyszły jedynie solidne albumy, a Stoprocent nigdy później nie miało takiego potencjału jak w momencie „Essy Kolyndy”. Teledysk to pierwsza gwiazdka – trzeba ją zobaczyć.

PDG Kolęda (donGURALesko, Rafi, Ramona23, Qlop, Matheo, Bubel, Shellerini, Koni) (2009)

Szczecińska „kolynda” musi oddać palmę pierwszeństwa w kolędowaniu. PDG – ekipa, która wielokrotnie spotykała się w różnych kombinacjach – tym razem zapragnęła wejść w rolę kolędników. Ponownie znajdujemy tu Matheo, choć jeszcze nie z takim stylem jak 4 lata później. Gural w szczycie swojej formy – nikt nie wszedłby tak zdecydowanie w ten bit, po drugiej stronie bieguna mamy wejście Ramony23 – nawiązanie melodyczne do „Przybieżeli do Betlejem” robi wrażenie nawet dziś. Kolejnym i – niestety – ostatnim wartym elementem jest refren, reszta zwrotek do zapomnienia – panowie nie zbliżyli się do poziomu DGE i Ry23. Wówczas w Poznaniu grasował inny raper, który był powiewem świeżości i postanowił nagrać własny kawałek w tej tematyce.

Słoń/Mikser – Święta 2009

Tym raperem był właśnie Słoń. Po pierwszym WSRH, gdzie jeszcze musiał hamować swoje liryczne zapędy, przyszły „Chore Melodie” przyjęte dobrze, a było to jeszcze przed pierwszą „Demonologią”.

Trzy zwrotki, trzy bity i dwie wstawki, które powodują uśmiech na twarzy. Wodorowa bomba, gnijące na haku ścierwo i Słoń śpiewający „Cichą noc”. Okrutne wyobrażenie gwiazdora, który morduje i subtelny głos rapera opowiadającego świąteczną przypowieść, którą przerywa „… jak He-Man”. W trzeciej zwrotce poznajemy wyimaginowany plan tortur… hejterów. A wszystko to kończy „WESOŁYCH ŚWIĄT”. Ja to kupuję – to jest bardzo ciekawa konwencja, która nie stroni od szydery oraz od głównego atutu Słonia – chorej wyobraźni. Świetne są te wstawki, które rozładowują cały upiorny klimat. Oryginał.

52 Dębiec – Kryszmas Alkoholis

“Świnta świnta i po świntach, pasterka na moście i wóda z gwinta
piździ, że przeginka, dopijta drinka i zawijka z tego winkla”

Ten cytat towarzyszył mojemu kolendowaniu z ekipą przez wiele lat. Nie będę ukrywał, że jest to mój ulubiony utwór świąteczny. Jest to oczywiście spowodowane sentymentem. Chociaż znam lepiej nawinięte kawałki, nadal to mój numer 1. Hans jest tu absolutnym królem, ale Deep wraz z Bobikiem świetnie wymieniają się swoimi czterowierszami. Resztę kolendowej ferajny przemilczę, są święta i nie wolno nikomu sprawiać przykrości. Całość została położona na świątecznym podkładzie opartym na wszystkim znanym utworze “Jingle bells”.

Słoń & Dope D.O.D. – Xmas 2019

Wyznawcom Słonia przyszło czekać dekadę, aby ten znów postanowił odwiedzić ich w święta. Czy coś się zmieniło przez ten okres w jego podejściu do celebracji świąt Bożego Narodzenia? Bądźmy poważni… Dostaliśmy to czego oczekiwaliśmy. Brutalność, sadyzm oraz czarny humor. Może w 2029 roku Wojtek w końcu się zmieni? Utwór dopełniają Panowie z Dope D.O.D., którzy w naszym kraju cieszą się popularnością i działają z naszą sceną od lat (Floral Bugs, Dj Soina, Mioush, Małpa, Wuzet). Nigdy jakimś wielkim fanem Dope’ów nie byłem. Ale tu idealnie wpasowali się w klimat przygotowany przez Słonia. Ich energincze zwrotki idealnie współgrają z podkładem, który jest najmocniejszym punktem tego utworu. Niepokojące pianino, mocne bębny oraz świetna aranżacja zmian tempa.

Tede/Dj Tunizjano – A/H24N2

“Od sympatycznego Jacka z Warszawy dla równie sympatycznego Ryszarda z Poznania” ten świąteczny prezent na zawsze pozostanie w sercach fanów rapu. Jacek postanowił umilić świętowanie całej rapowej Polsce tym 57 minutowym albumem, który był poświęcony swojemu adwersarzowi. Pamiętam doskonale wiadomość, jaką dostałem od kolegi, że owy album jest dodawany do koszulki i żebyśmy się spotkali pod sklepem. Udało mi się dostać fizyczną kopię i do dziś wigilia kojarzy mi się z staniem w tej kolejce oraz dyskusją o beefie. A konflikt ten rozpalał każdego. Dziś mija 13 lat od premiery A/H24N2, konflikt wciąż nie dogasł i zapewne nigdy nie wygaśnie. Chociaż kto wie, może przy okazji świąt, jeden z Panów wykona telefon do drugiego i sobie wszystko wybaczą…

Michał Urbaniak ft DonGuralEsko – Świąteczna Serenada

Michał Urbaniak jest postacią legendarną. Światowej sławy jazzman ma na koncie wiele współprac z raperami. Zachęcam Was ogromnie do zapoznania się z projektami Urbanator. Wśród polskich raperów, którzy połączyli swoje talenty z Panem Michałem warto wspomnieć chociażby: OSTRa, WWO lub Grubsona. Sam Urbaniak pięknie wspomina swój początek fascynacji łączeniem jazzu z rapem: “Jeździłem którejś nocy po Nowym Jorku samochodem i słuchałem radia WBGO. Była czwarta, może piąta rano, akurat grali audycję Jazz&Poetry. Właśnie wtedy, na tle muzyki Johna Coltrane’a usłyszałem poezję. I postanowiłem, że też muszę poszukać sobie takiego poety.” W opisywanym przeze mnie utworze, tym poetą jest DonGuralEsko. Wypełnił on ten utwór pełną refleksji liryką oraz ukazał nam inną twarz rapowych kolęd.


Utwory wybrali i opisali: Marcin Krajenta i Robert Połomski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.