SuperStyle – Wszystko [RECENZJA]

SuperStyle okładka

Dwóch rapu apologetów

Wśród starszego grona słuchaczy, od lat można usłyszeć, że rap umarł i obecnie każdy tylko goni cyferki. Od zawsze powtarzam takim ludziom, rap wciąż ma się dobrze i wystarczy chcieć go szukać. Dziś dam Wam gotowca, projekt tak klasyczny, jak tylko można. MC oraz producent – duet doskonały. Zapraszam zatem do recenzji, gdzie otrzymacie WSZYSTKO od SuperStyli.

SuperStyle okładka

Wiecie, co zauważyłem? Projekty ze słowem STYL w nazwie mają jakąś dziwną przypadłość – przechodzą niezauważone… SumaStyli, Stylowa Spółka Społem, Projektanci Stylu lub omawiane dziś SuperStyle… Zatem, początkujący artysto: jeżeli nas czytasz, już wiesz jakiego wyrazu lepiej unikać… Ale dygresje na bok, zajmijmy się tym, co tygrysy lubią najbardziej – muzyką.

Szu oraz Groch

Superstyle to duet, który na scenie jest obecny ponad 10 lat. W 2009 roku otrzymaliśmy ich debiut „Żródło”. To był album, pełen soulowych brzmień, hołd w stronę klasycznego rapu. Panowie kazali nam czekać kolejne cztery lata na ich drugi album. „Mydło” to album tribute w stronę filmu „Fight Club” Davida Finchera. Projekt o wiele mroczniejszy z wielką krytyką konsumpcyjnego sposobu życia. Obydwa projekty zaginęły w morzu podziemnych premier, a naprawdę warto dać im szansę. Zwłaszcza „Mydło” to album, który będę bronić jak niepodległości…

Od ostatniego albumu SuperStyli minęło siedem lat. W życiu naszych Gospodarzy zmieniło się zapewne wszystko, poza jednym. Wciąż pracują w szeroko rozumianej sztuce. Szu jest redaktorem w portalu poznanskirap.com, Grochu z kolei pisze recenzje oraz artykuły dla NaEkranie.pl. Wracają do nas z albumem, który jest podsumowaniem tych siedmiu lat.

Szu rozwinął się jako tekściarz, słyszymy wyraźnie, że jest osobą pełną filozoficznych pytań. Dla mnie, osoby w podobnym wieku, jego liryka to również moje przemyślenia. Przesłuchajcie „Nie wiem czy umiem kochać” lub „Znowu się boję więc na chwilę przestań” a szybko zrozumiecie, o czym piszę. Lirycznie jest to zróżnicowany album, który jest pełen cudownych odniesień. Od razu słychać, że nasz MC to osoba o szerokich horyzontach. Dojrzałość to bardzo mocna strona tego albumu. Nikt tu nie rzuca banalnymi sloganami oraz poradnikiem przetrwania w miejskiej dżungli. Otrzymujemy jedynie zestaw wątpliwości oraz obserwacji, bez gotowych rozwiązań. Tych szukajcie sami, Szu niczym Morfeusz w Matrixie, otworzy Wam odpowiednią szufladę w głowie, ale to, czym ją zapełnicie, pozostawia do samodzielnego wyboru słuchaczowi. Technicznie mamy stabilny poziom. Nie oczekujcie wielkich zabaw językowych lub ścigania się z bitem. Dostajemy spokojne, wyrobione flow połączone ze śpiewaniem oraz zabawą efektami na wokalu.

Gościnnie na albumie usłyszymy Bisza, Pagińskiego oraz Deepa z rapowych zwrotek. Jeżeli są, wśród nas osoby tęskniące za Biszem z czasów „Wilka Chodnikowego” to tu go otrzymacie! Zwrotka reprezentanta B.O.K. jest bardzo mocna, tym większe brawa dla Szulasa, bo nie odstaje od świetnego lirycznie gościa. Deep wypada równie mocno w utworze „Taka projekcja”. Trochę szkoda, że projektu nie wsparł nikt z większymi obecnie wyświetleniami, promocja chłopakom by na pewno pomogła.

Grochu uraczył nas produkcyjnie różnorodnym albumem. Mamy piękny klasyczny boombap, soulowe sample przywołujące na myśl słoneczne dni, otrzymujemy również przyjemne popowe chwile. Wszystko tu brzmi niezwykle ciepło, jest to album z potencjałem komercyjnym, ale w tym pozytywnym sensie. Spokojnie wyobrażam sobie utwory „Człowiek z wysokiego zamku” lub „Nuci mi Joss” w rotacji radiowej. Grochu, czekam na album producencki, bo widzę ogromny potencjał we współpracy z kobiecym wokalem!

To już Wszystko?

Z mojej strony tak, reszta zależy tylko od Was. W mojej opinii otrzymaliśmy bardzo dobry album, do którego przyjemnie wraca się w poszukiwaniu wakacyjnych dźwięków unikających taniego populizmu. Jeżeli ktoś boi się, że w podziemiu już nie ma pereł do wyłowienia – oto jedna z nich. Czuję wielką dumę, że jako FollowRap wspieramy patronatem tak wartościowy projekt. Panowie Szu oraz Grochu do Was jedna prośba: nie każcie czekać na kolejny album tak długo!

SuperStyle okładka

SuperStyle – WSZYSTKO

Ocena recenzenta:

8/10


1 Trackback / Pingback

  1. SuperStyle - Wszystko - FollowRAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*