Jeden: “Emigracja zmieniła mnie w mężczyznę z chłopca” [WYWIAD]

raper jeden
raper jeden

Świeża twarz w rapowym mainstreamie, jeden z młodszych reprezentantów QueQuality. W wywiadzie opowiedział nam o swoim debiutanckim albumie i wcześniejszych projektach, o emigracji, aktualnym wyglądzie sceny i ewentualnym udziale w “Młodych Wilkach”!

W rozmowie z Matim (Mateusz Trojnar) – JEDEN!

❓FollowRap: W tytułowym kawałku – “Heaven” – nawijasz: “w bani mam plany jak wynieść rap w Polsce na wyższy level“. Fragmentu tego cytatu użyłem zresztą w tytule recenzji tego albumu, bo uznałem to za słowa podsumowujące dotychczasowy bieg twojej kariery muzycznej i zapowiadające jej dalszy ciąg. Na czym konkretniej opierają się owe plany?

✔️Jeden: Nie lubię głośno mówić o planach bo życie je różnie weryfikuje ale mam kilka pomysłów, które mogą wnieść coś dobrego do gry. Czas pokaże co z tego wyjdzie.

O albumach koncepcyjnych…

❓FollowRap: Po “HEAVEN” czy “SANNYAS1N” widać że lubisz bawić się w albumy koncepcyjne. Wspomniane przeze mnie płyty opierają się na konceptach, moim zdaniem, bardzo wyszukanych i interesujących. Jak wpadasz na takie pomysły? To efekt impulsów czy może godzin rozmyślań?

✔️Jeden: To efekt tego na jakim etapie w życiu jestem. Będąc w kiepskiej kondycji psychicznej i życiowej stwierdziłem, że ogarnę ten swój bajzel i spełnię marzenia i postanowiłem opisać to płytami. Pomyślałem, że to fajna motywacja dla mnie, żeby nad sobą pracować, a i może być dla kogoś inspirujące lub pomocne. „SANNYAS1N” był odzwierciedleniem tamtego stanu, kiedy walczyłem ze swoimi demonami żeby osiągnąć spokój ducha. Sięgałem różnych źródeł żeby sobie pomóc i gdy coś działało – starałem się o tym pisać w numerach. „HIGHWAY” to droga do marzeń, a „HEAVEN” to cel tej drogi. Oczywiście jak ktoś przeczytał książeczkę dołączoną do najnowszego z tych albumów, to rozumie, że ja nadal jestem na etapie HIGHWAY, bo HIGHWAY TO HEAVEN. Nie będę tego na razie bardziej rozwijał, bo nikomu się nie będzie chciało tego czytać, kto zainteresowany odsyłam do książeczki. (śmiech) Poza tym bardzo lubię konceptualne płyty.

❓FollowRap: Uważasz, że aktualna scena hip-hopowa dobrze odbiera koncepcyjne i bardziej skomplikowane treści albumu? Myślisz, że dzisiejszy przeciętny słuchacz potrzebuje mieć raczej wszystko wyłożone na tacy, niż by pozostawiono mu pole do popisu w osobistej interpretacji?

✔️Jeden: Myślę, że to zależy od konceptu. Nie chcę generalizować ale patrząc na to, w którą stronę gonią trendy uważam, że “przeciętnym” odbiorcom niezbyt chce się rozkminiać i doszukiwać głębi w projektach a treść jest drugo lub trzecioplanowa. Jak nie bangla to skip. Numer może być o niczym, ważne żeby fajnie brzmiał.

O przenosinach do QueQuality…

❓FollowRap: Wdarłeś się szturmem do QueQuality. Przedstawił cię singiel “Armani“, który poruszył serca wielu słuchaczy. Mógłbyś zdradzić nam nieco zza kulis twojego transferu do tej wytwórni? Czym, twoim zdaniem, przekonałeś QueQuality aby to właśnie ciebie zapragnęli mieć w swoich szeregach? A może dostałeś takie informacje w formie jasnego przekazu i od razu zostałeś poinformowany, czym zaimponowałeś wytwórni?

✔️Jeden: „Poruszył serca” to chyba za mocne słowa bo akurat ten numer to banger, w którym forma była ważniejsza od treści co potwierdza moją poprzednią odpowiedź (do tej pory największa ilość wyświetleń na moim koncie), choć i ten numeru mam wrażenie, że wiele osób nie do końca skumało. Myślę, że Yurkosky (pozdro!) maczał w tym palce bo odezwali się do mnie po moim występie na Mazury Hiphop Festival w Giżycku, gdzie miałem przyjemność zagrać właśnie dzięki inicjatywie Yurka – “Nołnejmalert“. Na tamten moment miałem również kilka innych propozycji współpracy, jednak uznałem, że najlepiej mi będzie w wytwórni z „jakością” w nazwie.

❓FollowRap: Zanim przejdziemy stricte do najnowszego albumu, jeszcze jedno fundamentalne pytanie o wcześniejsze projekty. Jak to jest z tym “H1GHWAY”? Pierwsze wrzucone kawałki mają w opisie informację o “5 przystankach”. Mniej więcej rok później na kanał trafiają nowe utwory powiązane z tym albumem. Ktoś kto trafi na jego odsłuch może poczuć się lekko oszołomiony. Mógłbyś rozjaśnić kwestie publikacji tej płyty?

✔️Jeden: Już tłumaczę. Praca nad płytą SANNYAS1N, trwała kilka lat. Miałem ją wydać na zimę 2016 ale się nie wyrobiłem i już byłem nią tak zmęczony, że musiałem odstawić ten projekt na następną zimę (bo to raczej jesienno/zimowa płyta). W tym czasie robiłem inne rzeczy, w tym HIGHWAY, które docelowo miało wyjść po SANNYASINie, ale ze względu na to, że chciałem pokazać aktualny poziom skillsów, już na jesieni wypuściłem pierwszą połowę H1GHWAY (5 przystanków). Na początku 2018 wjechał SANNYAS1N po czym letnia EP’ka YELLOWLINE i na jesień HIGHWAY w pełnej okazałości i na fizyku, żeby na początku 2019 móc uderzyć z HEAVEN i tym samym zamknąć koncept tych trzech płyt.

O nowym albumie…

❓FollowRap: Myślę, że teraz nie będzie już żadnych wątpliwości. Przejdźmy w końcu do “Heaven“. Wspominałeś już na fanpage’u o możliwym nagraniu dialogów pojawiających się w książeczce i udostępnieniu pełnej treści albumu także tym, którzy nie posiadają fizycznego wydania. Zostały już poczynione jakieś kroki w tym kierunku? Kiedy możemy spodziewać się rozmowy z Bogiem w wersji audio?

✔️Jeden: Jeszcze nic nie nagrałem i rozkminiam jak to fajnie zrobić. Ale myślę, że można się tego spodziewać w niedługim czasie. Na ten moment te treści są dostępne jedynie dla ludzi, którzy kupili płytę.

❓FollowRap: Ciekawe jak to ostatecznie rozwiążesz, czekam! Na twoim albumie, mimo że zdaje się być bardzo spójny brzmieniowo, możemy usłyszeć cię w różnych odsłonach. Pokazujesz tym otwartość na łączenie styli i wszechstronność. Cytując klasyka: “jak byś swój styl określił? Trueschool, newschool?“. Jesteś w stanie przypisać się do jakiegoś “odłamu” rapu? Co sądzisz o takim dzieleniu sceny?

✔️Jeden: Szufladkowanie i przyklejanie metek to ludzka specjalność. Tak nam łatwiej ogarniać rzeczywistość a rap jest na tyle rozwiniętym już gatunkiem muzycznym, że jego podział na podgatunki jest naturalną kwestią preferencji. Ja jednak staram się działać tak, żeby to było jak najtrudniejsze (Śmiech). Myślę, że najlepiej do mnie pasuje określenie PaluchaNowy trueschool”.

O emigracji i trudnych chwilach…

❓FollowRap: Interesująco to ująłeś. Teraz trochę prywaty. Z twoich kawałków można wywnioskować, że ostatnie 5 lat mieszkałeś w Wielkiej Brytanii. Czego nauczyła cię emigracja?

✔️Jeden: Ja sobie to nazywam „studia życia”, gdzie każdy rok był zupełnie o czymś innym. Przeżyłem tam bardzo intensywny kurs radzenia sobie w najróżniejszych (czasem beznadziejnych) warunkach. Odpowiedź na to pytanie byłaby jednak zbyt obszerna na ten wywiad, dlatego odpowiem krótko: bardzo szybko zmieniła mnie w mężczyznę z chłopca. Nie wykluczam, że powstanie projekt oparty o te doświadczenia bo uważam, że dla mnie były mega cenne.

❓FollowRap: W “1NTRZE” mówisz, że rap pomagał ci w tym codziennym życiu. Poza twoją twórczością, jakie albumy czy kawałki “łapały za myśl i pomagały dźwigać ciężar, nie chodzić naćpanym“?

✔️Jeden: Za szczeniaka byłem wielkim fanem Eldo, więc na pewno przytoczę tu jego twórczość. Bisz, Sokół, Pezet – jest tego sporo ale zdecydowanie więcej w starej polskiej szkole niż w nowej. Dziś więcej słucham graczy zza oceanu takich jak J Cole, Kendrick, Logic, 6lack, Tidus, którzy przemycają w swoich tekstach dużo ambitniejsze treści niż wkręcanie dzieciakom, że ćpanie i dilerka jest świetnym pomysłem na życie.

❓FollowRap: Na płycie nie pojawia się gościnnie żaden raper. Skąd decyzja, o nie zaproszeniu nikogo na “feat”?

✔️Jeden: Głównie chodziło mi o to, że ani na „Sannyasinie” ani na „Highway” nie było gości, więc postanowiłem sam dokończyć ten koncept na „Heaven”. Z drugiej strony nie chciałem podpierać debiutu gościnkami. Wiem, że marketingowo to beznadziejny pomysł, ale bardziej mi zależało na tym, żeby to było w 100% moje niż na wynikach sprzedaży.

O planach na przyszłość…

❓FollowRap: Często jesteś wymieniany jako jeden z głównych kandydatów do zostania Młodym Wilkiem Popkillera. Dostałeś już zaproszenie? Jak zapatrujesz się na ewentualny udział w akcji?

✔️Jeden: Co roku ujawnianie listy kandydatów jest tajemnicą, więc nawet gdybym coś wiedział to i tak nie wiem (śmiech). Ogólnie całą akcję propsuje.

❓FollowRap: To jeszcze szybkie pytanie na zakończenie. Jakie masz plany i cele na 2019? Drugi legalny album jeszcze w tym roku?

✔️Jeden: Na razie jeszcze chwilę odpoczywam i ogarniam sobie życie prywatne ale powoli zaczynam myśleć o kolejnych ruchach i sobie coś pisać. Mam kilka pomysłów ale jeszcze za wcześnie, żeby o nich mówić. Na pewno to nie wszystko z mojej strony.

Posłuchaj “Heaven”:

1 Trackback / Pingback

  1. Jeden - TBA - FollowRAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.