Pełnia nadchodzi. Co warto wiedzieć o tym projekcie?

Ciemność spowija wysoki blok z wielkiej płyty. Powietrze zaczyna gęstnieć z minuty na minutę. Jedyną jasność jaką czuję na sobie zakapturzony bohater jest księżyc w swojej najbardziej jaskrawej fazie. To nie zwiastuję niczego dobrego. Nadeszła Pełnia.

“Tak długo błądziłem w myślach, Bo czasem niedobre są chłopaki kiedy gubią swoją przystań,
Ja nie chcę być plugawy, brudny,
Ale tracę sens gdy jestem poukładany, nudny.”

Wielokrotnie wspierany przez nas Toczek zapowiedział nowy projekt – pierwszą EPkę w swojej karierze. Dlaczego warto przesłuchać pierwszy, tytułowy singiel z “Pełnia EP”?

Połączenie doświadczonego artysty i ciężkich, melancholijnych wersów położonych na chudy arkusz papieru zwiastuję wiele momentów w których słuchacz utożsami się z podmiotem lirycznym.
Słuchając “Pełni” bez problemu można wyobrazić sobie Marcina nanoszącego każde kolejne słowo na cienką kartkę wypisanym, przerywającym długopisem. Długopis ten należy silnie przycisnąć, by móc przekazać swoją każdą myśl i emocję.
Odciśnięty ślad po dotknięciu dłonią byłby w stanie przekazać podobne emocję, które uświadczymy w najnowszym utworze tego rapera.

Kolejne oblicze zmianą na lepsze?

Ciężko nie odnieść wrażenia, że z każdym kolejnym obliczem Toczek rozwija się w interesującym kierunku. Przechodząc z typowo braggowych tracków na wymagające, melancholijne punchery, które w założeniu mają dotrzeć głębiej w słuchacza ciężko uznać, że to przypadek.
To wszystko pokazuję tylko, że warsztat rapera rozrósł się i dojrzał na tyle, by zebrać większe niż wcześniej plony.
Bo nie jest tak, że w “Pełni” Toczek poskładał coś nieprzemyślanie i przypadkowo. Wręcz przeciwnie, wersy zazębiają się konkretnie, momentami wielokrotnie.
Ale oprócz tego mamy tutaj aspekt, który wypada wyróżnić bardziej. Ten aspekt ciężej uświadczyć na poprzednich, typowo braggowych utworach Marcina.

followrap patronite

Pełnia oświetli wartościowe aspekty?

Co mam na myśli? Chodzi o samą muzykalność i odpowiedni nacisk położony na słowa. W braggowych trackach Toczek nie musiał się tym przejmować.
To poskładane linie miały finalnie uderzać.
W przypadku “Pełni” jest zupełnie inaczej. Tutaj nie dało się wykorzystać doświadczenia z freestyle‘u.
Toczek musiał podążyć inną drogą. Dlatego też, pojawia się akcentowanie wyróżnionych słów. Jest to o tyle ciekawe, że nie zrobiono tego byle jak, na zasadzie akcentowania wyłącznie końcówek wersów. W “Pełni” zdarza się to również w środku wersu lub na jego początku.
Podsumowując to finalnie – ciężkość słów w tym utworze Toczek w zależności od potrzeb odciąża lub dociąża akcentowaniem i flow.

Beaty, rymy, zajawka nie dla korzyści.

Nie można również pominąć dwóch kwestii, które również ubogaciły ten track. Mam na myśli podkład od Jacaprodakszyn oraz chórków w wykonania Bzyka.
Zaczynając od beatu – cała EPka będzie ubrana w podkłady Jacka.
Jak to się zapowiada patrząc na pierwszy singiel? Jest bardzo dobrze.
Myślę, że “Pełnia” straciłaby sporo na swoim wydźwięku gdyby nie te lekkie piano podbijające wersy.
Chórki Bzyka są za to lekkim przerywnikiem po ciężkim flow Toczka. Ta kompozycja jest naprawdę udana, gdy połączy się ją w całość.

Co do powiedzenia ma sam autor “Pełni”?

Zapytałem Toczka czym wyróżni się Pełnia EP spośród jego wszystkich poprzednich albumów. Oto co się dowiedziałem:

“Pełnia EP to najbardziej melodyjny, emocjonalny i spójny projekt, który kiedykolwiek zrobiłem. Kawałki będą wychodzić jako single, natomiast największą zajawką dla słuchacza moim zdaniem będzie odsłuchanie kompletnego projektu już po premierze i ocenienie go jako całego tworu.
Na wyróżnienie zdecydowanie zasługuje Jacaprodakszyn, który nie tylko autorem wszystkich podkładów na EPce, ale także realizatorem wszystkich nagrań.
Warto czekać na finalny projekt.”

Toczek

Wielu słuchaczom nie pozostaje nic innego jak wiara w słowa Toczka.
Ja jednak mam podświadome przeczucie większe niż wiara – pewność, że tak właśnie będzie.

Social media:
Toczek na Facebooku i Instagramie
Jacaprodakszyn na Instagramie
Lucky Losers na Facebooku, Instagramie i YouTube

Zobacz również:
⚠️ Nasz Fanpage na Facebooku

💿 Redakcyjne patronaty Albumów

🎥 Nasz kanał na YouTube

👥 Nasza grupa na Facebooku

📕 Posty z cyklu #KalendariumPolskiegoRapu

📷 Instagram FollowRap

Kękę - "2021" okładka singla

Kękę kontra “2021” [Rap Rodzi Refleksje #3]

O “FOMO” pisałem tydzień temu, że po premierze zapętlałem ten kawałek przez dobre kilkanaście godzin. “2021” od Kękę trudno było mi powtórnie odpalić chociaż raz.

podsumowanie tygodnia followrap

Podsumowanie tygodnia 17-23 stycznia

Premiery, teledyski, wydarzenia – lista Coś pominęliśmy? Napisz w komentarzu poniżej. Podobne wpisy:Taco, Opał i Popkillery! | Podsumowanie tygodnia [31.08-06.09]Bugs, Mops i Popkillery! | Podsumowanie […]

wyróżnienia 2021 polski rap

Podsumowanie premier 2021 – wyróżnienia [WIDEO]

Zgodnie z informacjami, które zebrałem w swoim Kalendarium Polskiego Rapu, w 2021 odnotowaliśmy co najmniej 256 nowych albumów. Oczywiście, że nie są to wszystkie premiery. […]

Robert Johnson

“Love in vain – Robert Johnson” [To coś więcej niż rap #1]

Życiorys Roberta Johnsona to gotowy scenariusz na film. W ramach cyklu “To coś więcej niż rap” przedstawiam historię jego życia oraz zachęcam do przeczytania komiksu o w tej tematyce.

oliver olson limbo recenzja

To moje Limbo – Oliver Olson. [RECENZJA]

Oliver Olson jest dla mnie postacią trochę zagadkową, jeszcze nie do końca odkrytą. Jego najnowsza płyta “Limbo”, wydana 12.11.2021 może pomóc dowiedzieć się czegoś więcej o reprezentancie BOR.

Bober Przemyślany album recenzja

O co w tym chodzi? | Bober — „Przemyślany album” [Recenzja]

„Przemyślany album” to drugi legalny projekt Bobera wydany w QueQuality. Czy powtórzył on sukces debiutanckiego krążka rapera z Bielska-Białej „Poradnik Sukcesu”? Czy też okazał się niewypałem? Tego wszystko dowiecie się, drodzy czytelnicy, z mojej recenzji tej płyty!

z archium x2 dwa sławy logo

“FOMO” – strach przed przegapieniem nowych Sławów [Rap Rodzi Refleksje #2]

Fani ponoć czekają na “nowe Sławy”. Ja też czekam, a najmocniej zaklaskałem po przesłuchaniu singla “FOMO”

edzio raper

Edzio: Pola proszę wróć, zmieniłem się [Rap Rodzi Refleksje #1]

Smutna historia o tym, jak świetny freestylowiec przeobraził się w miałkiego tiktokera oraz poradnik o tym, jak nie zachowują się dorośli ludzie.

Pełnia nadchodzi. Co warto wiedzieć o tym projekcie?

Pełnia EP nadchodzi. Kto odpowiada za ten projekt i dlaczego już po pierwszym singlu zapowiada się na jedną z najlepszych EPek w 2022 roku? Check it.

Scena powinna łączyć, a nie dzielić | “MUREM ZA BONUSEM”

Białas “MUREM ZA BONUSEM” out now. Wiecie co? Scena się połączyła, zrobiła coś dobrego, a zarazem dostarczyli nam świetny rap z ulicy. Props.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*