5 element hip hopu – wiedza

element

Epidemia spowodowała, że większość z nas spędza sporo czasu w domu. Polecałem już Wam kilka książek oraz filmów dotyczących epidemii. Dziś z kolei chciałbym się podzielić z Wami listą dokumentów, które są do obejrzenia na youtube. Myślę, że warto poświęcić trochę czasu, aby Wasza wiedza na temat kochanej przez nas muzyki oraz kultury była większa. Zaznaczę jeszcze na początku, że jest to 1 część cyklu. Więc jeżeli nie ma tu filmu, który według Was powinien się znaleźć to bardzo możliwe, że znajdzie się on w kolejnych częściach. Filmy starałem się znaleźć z polskimi napisami, aby uniknąć kłopotów z barierą językową.

Style Wars

Film dokumentalny roku 1984 na festiwalu w Sundance. Początki Nowojorskiego graffiti z lat 70-80 w pigułce, część bohaterów już nie żyje… Ścieżka dźwiękowa to piękna podróż do przeszłości i okazja do zapoznania się z twórczością takich legend jak Treacherous Three, The Sugarhill Gang, Grandmaster Flash. Warto się zapoznać.

Scratch

Kopalnia wiedzy na temat Dj’ingu. Jeden z pierwszych dokumentów, jakie w życiu widziałem i do dziś uważam, że jeden z najlepszych. Światowa czołówka turntabilismu w postaci DJ Jazzy Jay, DJ QBert czy też Mix Master Mike wprowadzi Was w świat żonglowania płytami.

Beef

Jak świat światem tak konflikty międzyludzkie są codziennością. Nie inaczej jest w rapie, zresztą rap jest tym gatunkiem muzycznym, gdzie owe konflikty zostają załatwione poprzez nagrywanie na siebie numerów. Fani to kochają i uwielbiamy rozmawiać o beefach. Jest to wielka część naszej kultury. Dokument ma 4 części i opisuje nam historię wielu konfliktów które miały miejsce w Stanach.

Something from Nothing: The Art of Rap

Ice T zabrał się za kręcenie dokumentu o rapie z raperami. Rozmówcy mówią nam bardzo wiele o sile, jaką niesie słowo. Oglądałem ten dokument z osobami, które na co dzień  nie słuchają rapu i te osoby bardzo pozytywnie oceniały przekaz, jaki niesie ten dokument.

Pionierzy Stylu – WŁODI

Ekipa odpowiedzialna za The Wall Warsaw Hip-Hop Festival wzięła się za kręcenie wideo zapowiedzi koncertu Włodiego. Materiału wyszło tak dużo, że postanowili zrobić z tego dokument o jednym z najważniejszych graczy na naszej scenie.

followrap patronite

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.