#zostanwdomu, czyli co tu robić w czterech ścianach

wirus

Jak wszyscy wiemy, obecna sytuacja na świecie powoduje, że prawie każdy z nas ma dużo wolnego czasu, który próbuje zagospodarować. Dziś postaram się polecić kilka tytułów z szeroko pojętej kultury, które pomogą nam oswoić się z tematem epidemii. Historia ludzkości zna już nie jeden przypadek masowych chorób, więc również i okres publikacji tych tytułów będzie szeroki. Czy swoją listą chcę spotęgować strach w narodzie? Nie, na liście znajdziecie również produkcje lżejsze, które raczej spowodują w Was pozytywne myśli oraz uspokoją, choć na chwilę poczucie niepokoju.

Książka, która przewidziała przyszłość?

                Na początku napiszę o jednym tytule, który na mojej liście się nie znajdzie, ale ostatnio jego popularność wystrzeliła niewyobrażalnie. Powieść Deana Koontza “Oczy ciemności” z 1981 r. na jednej ze stron, opisała fikcyjną historię pojawienia się wirusa nazwanego “Wuhan 400”, który miał zostać wynaleziony przez Chiny jako doskonała broń biologiczna. Nie muszę chyba tłumaczyć skąd takie zainteresowanie w obecnej sytuacji tym urywkiem…

                Teraz pozwolę sobie wypisać kilka pozycji wydawniczych, które wg mojej opinii są najciekawsze do przeczytania w dobie koronawirusa. Nie ograniczam tej listy jedynie do książek, jestem wielkim fanem komiksów a te również, mają coś do opowiedzenia o tematyce zarazy:

„Dżuma” Alberta Camusa

książka dżuma

Bez tego tytułu ten spis by się nie mógł obyć. Książka kultowa, która zahacza o wiele wątków, które mogą towarzyszyć opisowi pandemii. Mamy tu zarówno opis samej choroby oraz jej wpływu na ogół społeczeństwa, jak i opis osobistych ludzkich zachowań. Dzieło kultowe i bezwzględnie tytuł, który warto znać.

Książkę kupicie TUTAJ

„Bastion” Stephena Kinga

książka Bastion

Według wielu osób opus magnum w bibliografii Pana Kinga. Książka jakże trafnie opisująca dzisiejsze realia. Na świecie pojawia się wirus, który objawia się pod postacią przeziębienia i szybko zaczyna zbierać krwawe żniwo…

Książkę kupicie TUTAJ

„Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” Jennifer Wright

Książka Co nas nie zabije

. Książka opisuje nam 13 epidemii, które w historii naszej planety nawiedziły ludzkość. Robi to jednak z wielkim luzem oraz nienachalnym humorem. Lekka przyjemna lektura na te czasy…

Książkę kupicie TUTAJ

Odrodzenie” Tima Seeleya (scenariusz) oraz Mikea Nortona (rysunki)

Komiks Odrodzenie

Wyobraźcie sobie, że nagle Wasi bliscy, którzy zmarli wracają znów do żywych i zachowują się, jakby nic się nie stało. Komiks ten łączy kryminał z fantastyką, rozrywkę z wielowątkową, rozbudowaną fabułą, makabrę z rodzinnym i społecznym dramatem oraz czarnym humorem.

Komiks kupicie TUTAJ

Film, czyli sztuka zobrazowania epidemii

                Jak wiemy, kino od zawsze zarówno nas zachwyca, powoduje łzy, rozkochuje, rozśmiesza, jak i straszy. Żadne inne medium w tak ławy sposób oraz w krótkim czasie, nie potrafi nas przenieść do swojego świata. Poniżej wymienię kilka tytułów, które w różny sposób prezentują nam wizję upadku ludzkości:

Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna

Wizja przyszłości a dokładnie 2027 roku, świata gdzie od 18 lat nie urodziło się żadne dziecko. Jedni tę zbliżającą się apokalipsę naszej rasy próbują wykorzystać dla swoich korzyści, inni za wszelką cenę chcą pomóc w uratowaniu gatunku ludzkiego.

„Jestem legendą” Francisa Lawrencea

Film, który warto obejrzeć dla samej gry aktorskiej Willa Smitha. Samotny naukowiec wraz ze swoim psem, żyją w świecie, gdzie wirus zabił prawie wszystkich. Czy uda się znaleźć lek, który uratuje ludzkość? Jeżeli przerażają Was obrazki opustoszałych ulic Warszawy z ostatnich dni, tu znajdziecie tego o wiele więcej.

Film obejrzycie TUTAJ

„[REC]” Jaumea Balagueró, Paco Plaza

Cudo hiszpańskiej kinematografii. Film, który przedstawił nowe podejście do kina grozy (aż dziw bierze, że dopiero ten film po wielu latach tak znakomicie wykorzystał pomysł z Blair Witch Project z kamerą z perspektywy bohatera) oraz do tematu zombie. Klaustrofobiczna atmosfera, zagrożenie, które nadejdzie, ale nie wiadomo z której strony, zwroty akcji, zróżnicowani i ciekawi bohaterowie – wszystko jest na swoim miejscu.

„Tajemnica Andromedy” Roberta Wisea

Absolutna klasyka kina sci-fi, obraz, który do dziś się broni mimo prawie 40 lat na karku. Po tym jak w jednym z miast rozbija się sonda kosmiczna, wszyscy okoliczni mieszkańcy umierają. Naukowcy muszą powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

„Martwica mózgu” Petera Jacksona

Na koniec zostawiłem to, co tygrysy lubią najbardziej… Komedia tak czarna, że dziś zająłby się nią Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Wyobraźcie sobie, że Wasza Mama zostaje ugryziona przez małposzczura z Wyspy Czaszek i następnego dnia wygląda i zachowuje się nieco inaczej…

That’s all folks? Zależy od Was!

        Na dziś skończę, ale jedynie od Was zależy czy tego typu listy będą się u nas pojawiać. Dajcie znać w komentarzach, czy chcecie więcej tego typu wpisów. My mamy tego tysiące w naszych nerdowych głowach!

1 Komentarz

1 Trackback / Pingback

  1. 5 element hip hopu – wiedza - FollowRAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.