CatchUp – Jeśli o nim nie słyszałeś, to usłyszysz

Klatka z teledysku (Tom Schklaneck #Hot16Challenge2)

Kim jest CatchUp?

Absolwent SMN

Grzegorz „CatchUp” Szczerek, czyli producent muzyczny, dj, raper i wiele więcej. Ukończył Szkołę Muzyki Nowoczesnej (SMN). Aktualnie, jak mówi na powyższym filmie, utrzymuje się ze swojej pasji – muzyki. W głównej mierze jest związany z wytwórnią NNJL, a co za tym idzie – z Gedzem.

Odkrycie roku

Działa na scenie muzycznej od dawna, ale dopiero w 2020 roku zrobiło się o nim dość głośno. Bez wątpienia jest jedną z barwniejszych postaci na scenie, która coraz częściej przykuwa naszą uwagę. Jeżeli miałbym wskazać tegoroczne odkrycie na scenie rapowej w Polsce, bez dwóch zdań wymieniłbym jego ksywę.

Dwie osobowości

CatchUp występuje również pod pseudonimem Tom Schklaneck. Przy akcji “#Hot16Challenge2” dostał nominacje jako CatchUp i Tom, więc nagrał sobie dwie szesnastki ot, tak. A co, nie można? Można, co więcej – bardzo fajnie mu to wyszło!

CatchUp – #Hot16Challenge2
Tom Schklaneck – #Hot16Challenge2

Wyżej macie zaprezentowane te dwie “szesnastki” w jego wykonaniu. Widnieją one pod innymi pseudonimami, a co się z tym wiąże – są wykonane w innym stylu. Pokazują, że chłopak nie zamyka się w żadnych ramach i nie ma tutaj mowy o monotematycznym flow.

Obie wersje wyszły tego samego dnia, 6 maja. Więcej wyświetleń nazbierał ten, w którym znajduje się jako CatchUp (tam pękła bańka). Przyznam, że właśnie w tej wersji słuchałem go najwięcej, ale to zależy od humoru. Wiecie, jak jest. Niemniej, w obu przypadkach mowa o dobrej muzie.

Skąd się wziął?

Pytanie klucz, które często sobie zadajemy, gdy usłyszymy o kimś nowym i niezbyt znanym w mainstreamie. W tym przypadku historia wydaje się o tyle interesująca, bowiem…

Zaczynał na TikToku

To jest ciekawe, ale jego rozpoznawalność (w pierwszej kolejności) wzrosła przez znaną aplikację TikTok, w której CatchUp tworzył prześmieszne filmy w połączeniu z aranżacją muzyczną. Idealne źródło, by pokazać swoją kreatywność. Jednak w łatwy sposób można do siebie zrazić widownie. On co najwyżej zaraził swoich oglądających pasją do muzyki.

Jeden z jego najpopularniejszych tik toków zrobił ponad pół miliona odsłon. A kontynuacja piosenki, ujrzała trochę później światło dzienne na YouTubie.

Gotuje se hity jak Makłowicz
Zgarnąłem se grosik, więc chyba zrobię pierogi
Albo zrobię pizzke, potem dodam tam rukoli
Elegancki styl jakbym ciągle nosił melonik

Wesoły vibe, nietypowy pomysł i kreatywne wykonanie, czyli Tom Schklaneck w pigułce.

Feat u jednego z największych raperów w kraju

Tak, dobrze myślicie. CatchUp pojawił się na “JarmarkuTaco Hemingwaya. W roli rapera, na kawałku “Nie mam czasu” i w roli producenta na “W.N.P.”

Mówisz, że widziałaś mnie na story u idola i czy mam dla ciebie moment.
Jeśli nie wiedziałaś, co u mnie rok temu działo się – dziś też się nie dowiesz.

Głównie dzięki temu pierwszemu kawałkowi, część słuchaczy go zauważyła. Nie zrozumcie mnie źle, ale jakby zagościł “tylko” jako producent, to zwykły słuchacz w Polsce najprawdopodobniej olałby temat i nawet nie zwrócił na jego osobę uwagi. Pewnie większość zagłębionych w temat, znała go przed tym featuringiem, ale przecież nie każdy słucha rapu. Taco jest takim artystą, który trafia w różne środowiska, więc na pewno CatchUp tylko na tym skorzystał.

Gdy dajesz zwrotkę u jednego z najpopularniejszych (jak nie najpopularniejszego artysty w kraju), która jest bardzo przyjemna i wpada w ucho, zaczynają cię zauważać. Warto też dodać, że Taco byle kogo na płyty nie zaprasza, ba! Z reguły daje solowe materiały. Sam również nie udziela wielu gościnek. To właśnie on był jednym z tych, którzy nominowali CatchUp’a do zabawy w Hot16. Wówczas zrobił to przy szesnastce Taconafide.

Człowiek orkiestra, a to nie Golce

Człowiek orkiestra. Taka byłaby moja odpowiedź, gdyby ktoś zadał mi pytanie “Kim jest CatchUp?”. Gość jest po prostu wszechstronny i utalentowany muzycznie. Chociaż zapewne procent ciężkiej i włożonej pracy przekracza ten talent. Kabe kiedyś rapował, że pracuje w ciszy, by jego sukces zrobił szum. Mam wrażenie, że właśnie to zrobił główny bohater tego tekstu. Aktualnie, ten szum jest bardzo głośny.

Wielki talent

Wszechstronność (o której już wspominałem, ale warto zaznaczyć na zakończenie), pomysłowość oraz autentyczna, a przy tym ciekawa kreacja postaci. Potrafi zrobić coś z niczego, jego beaty i produkcje są na bardzo wysokim poziomie. Co mnie najbardziej urzeka, to świetne flow i melodyjność. Głos taki, że większość raperów w kraju mogłaby pozazdrościć. Więc jak chcecie lekcje śpiewu, to już wiecie, gdzie uderzać.

Tak jak wcześniej wspominałem, nie boję się powiedzieć, że jest to Rookie Roku. Chwaliłem i to bardzo, bo naprawdę jest za co. Wielkie propsy.

Bardzo czekam na solowy materiał od tego gracza. Nie mam pojęcia czy do tego dojdzie w 2021, ale jeśli tak – biorę w ciemno.

followrap patronite

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami, kliknij dzwoneczek!

followrap buy coffee

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.