Za szerokim mainstreamem niespodzianka się kryje [PUBLICYSTYKA]

Dj Pstyk

Każdy z nas stara się śledzić scenę tak bardzo na bieżąco, jak jest to możliwe. Dzięki ciągłemu wzrostowi popularności oraz idącym za tym napływowi zarówno słuchaczy jak i artystów, wiele informacji zanika w zalewie nowości. Dziś zaprezentuję Wam kilka wydarzeń, które mogły zaginąć w natłoku informacyjnym, a owe wydarzenia w mojej opinii są warte szerszemu docenieniu.

1. Bitwa Warszawska 2.0

Bitwa Warszawska 2.0
Grafika promująca wydarzenie

Druga Strona Ulicy jest organizatorem niezwykle ciekawej inicjatywy kulturalno-historycznej. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej, która walnie przyczyniła się do odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji otrzymamy trzy utwory poświęcone temu wydarzeniu. Artyści dostali zadanie połączyć tematykę wojny polsko-bolszewickiej z dzisiejszymi realiami naszej Ojczyzny. Za mikrofonem stanęli: Zipera , JWP/BC, Kuba Knap. Za produkcję każdego utworu odpowiada niezastąpiony Magiera. Otrzymaliśmy pierwszy klip od członków ZIP Składu:

2. Muzyczny Tyrmand

Muzyczny Tyrmand
Plakat promujący wydarzenie

Zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat takie powieści jak: „Siedem dalekich rejsów”, „Zły, „Filip” oraz „Dziennik 1954”, przepuści je przez swoją artystyczną wrażliwość i podda własnym interpretacjom, w efekcie czego słuchacze otrzymają 4 premierowe utwory. Około jazzowa formuła muzyczna w połączeniu z rapowanym słowem, wydaje się dziś formą wypowiedzi najtrafniej odzwierciedlającą charakter twórczości i osobowości Leopolda Tyrmanda, a także doskonałą formułą do świętowania ustanowionego w 2020, roku Leopolda Tyrmanda.

Otrzymaliśmy pierwszy utwór „Nic na pewno” inspirowany powieścią „Siedem dalekich rejsów” Leopolda Tyrmanda w wykonaniu zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet z gościnnym udziałem Proceente.

Panowie postanowili przygotować również podcast poświęcony książce “7 dalekich rejsów”.

Kolejne premiery związane z tym projektem prezentują się następująco:

30.08.2020 – premiera on-line utworu inspirowanego powieścią „Zły” – EiTNQ  feat Afrojax.

30.09.2020 – premiera on-line utworu inspirowanego powieścią „Dziennik 1954”, EiTNQ feat Eldo

30.10.2020 – premiera on-line  utworu inspirowanego powieścią „Filip” – EiTNQ

Polecam zapoznać się z naszą recenzją ostatniego albumu EiTNQ – “Sweet Spot”

3. Pstyk i jego niezwykła historia

Pstyk
Okładka albumu

Ci, którzy śledzą nasz fanpage, już mogli o tym przeczytać. Jeden z naszych ludzi Pstyk postanowił zrealizować niecodzienny projekt. Rafał posiadający na swoim koncie współpracę z takimi raperami jak: Junes, Zioło, Kościey, Ks. Jakub Bartczak oraz Kidd. Wykorzystał swoją świeżą miłość do filmów VHS i połączył to z realizacją muzyki, którą zajmuje się lat. Powstał dzięki temu album opowiadający za pomocą około 30 utworów jedną spójną miejską historię.

Oto co sam autor ma do powiedzenia o swoim dziecku:

“Mniej więcej dwa lata temu przez przypadek wpadłem w wir kolekcjonowania filmów na VHS-ach. Podłączyłem SP 404 do odtwarzacza wideo w celu zgrania niektórych gadek, a po czasie wyłapałem na mniej znanych produkcjach kilka ciekawych sampli i zacząłem robić przy ich pomocy proste bity. Oczywiście na płycie nie zabraknie sampli z winyla, kaset magnetofonowych, dyktafonu, telefonu i w sumie wszystkiego, co przenosi i zapisuje dźwięk. Jakoś w grudniu podesłałem kilka bitów do moich znajomych – oni zaczęli naciskać na mnie, żebym poszedł dalej w ten temat. Dzięki temu powstało kilkadziesiąt bitów, które wyrażały to, co wtedy czułem – opisywały sytuacje polityczne i mówiły o wydarzeniach na świecie. W kwietniu ułożyłem z nich historie. Rzeczona historia jest dość surowa i ciężka. Pstyk and his… to mocny i ciężki przekaz w bitach.”

Pstyk “Pstyk And His Mysterious Stories” wydanie fizyczne:

https://asfaltshop.pl/search/?searchFor=pstyk&sc=all&st=all&sp=all&sb=added

Pstyk “Pstyk And His Mysterious Stories” video-viral na YT:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.