Czwarta świeczka na torcie — Białas/Lanek “Polon” [RAPKARTKA]

Okładka albumu "Polon"

Odpalamy czwartą świeczkę na torcie, ponieważ swoje urodziny obchodzi dzisiaj najbardziej znany pierwiastek w rapgrze — POLON. Studyjny album autorstwa duetu Białas/Lanek większość z Was uznaje za najlepszy z całej dotychczasowej dyskografii Beezy’ego. Nie bez powodu, skoro mówimy o solidnym i różnorodnym projekcie, którym swoim promieniowaniem dosięgnął naprawdę sporo słuchaczy w 2017. Przejdźmy do rzeczy, tych radioaktywnych.

POLON

Dzisiaj “Polon” świętuje swoje czwarte urodziny!

Pierwszy wspólny album Białasa i Lanka, z którego pochodzą takie utwory jak “Na serio” czy “Ganges”, zdążył przez ten czas pokryć się złotem, a następnie platyną. Sam krążek śmiało można uznać za kultowy i jeden z ważniejszych zarówno w historii tego duetu, jak i całego SBM.

wytwórnia SBM Label na swoim profilu na Instagramie

Duet Białas/Lanek zawsze przynosi korzyści. Białas w mojej hierarchii to ścisła topka naszej rodzimej sceny rapowej, z kolei Lanek producenckiej. Oczywiście połączenie dwóch dobrych zawodników paradoksalnie nie oznacza, że musi wyjść z tego coś dobrego. Musi występować chemia. “Polon” cztery lata temu pokazał, że Białas i Lanek rozumieją i dogadują się w tematach muzycznych.

Trochę w sposób felietonowy przyznam, że jestem dość młodym chłopakiem i pamiętam, jak kilka lat temu słuchałem z kumplem w licealnej ławce właśnie “Polonu” na słuchawkach. Dla nas to był najprawdziwszy rap. Braggowe numery z wielką charyzmą artysty oraz te głębsze, które po prostu umiały zakuć w serducho. Niezmierzona ilość punchline’ów i agresywna nawijka. Przemyślenia i przekaz. Tego wszystkiego doświadczyliśmy na tym albumie, naprzemiennie.

Przypomina mi się sytuacja z beefu Białasa ze Śliwą z 2018 roku. Wtedy współzałożycielowi SBM zarzucono brak przekazu na trackach. Było to po premierze omawianego dzisiaj krążka, więc “Nowy Biggie” jakże słusznie stwierdził…

Zapytaj czołówki raperów, weź, jacy raperzy są dla nich czołówką
Zero przekazu (czego?)
Weź kurwa uważnie przesłuchaj POLON, Koło, Polon, Osiedle Botox, Ale ja nie, Ganges, Noah, Fake Polo

Ogólnie rzecz biorąc, to w twórczości Białasa urzeka mnie to, że z łatwością możemy usłyszeć progres, jaki wykonał — i nie mówię tu o sferze muzycznej, a przede wszystkim o jego zmianie poglądów w życiu, późnym dojrzewaniu króla. Mimo wszystko, to większość tematów, które poruszył na “Polonie” są dalej aktualne. Niektóre rzeczy się po prostu nigdy nie zmienią.

Ja zarapuje wam o wszystkich moich słabościach
Po to żebyście kurwy miały z czego się pośmiać
Mama od małego uczyła bym wykładał prawdę na stół
I w największym głodzie ostatnią kanapkę jadł z bratem na pół
Jestem głosem ludzi przez to czuję dumę i szczery gram hip-hop
To dla mnie największa nagroda, nie jakiś Fryderyk za hip-hop
O wiele więcej ja wyniosłem z biedy niż z tego sukcesu
Tak często tam wracam, bo znów zapominam wziąć stamtąd uśmiechu

– Białas w “Koło”

Niedługo 3 lata będzie świętować w mojej opinii najbardziej niedoceniony album Białasa, teraz jednak przyszła pora na RapKartkę o tym najbardziej docenianym. Zarówno Białas, jak i Lanek ze swoimi bitami, odwalili kawał dobrej roboty na tym materiale. Z dumą go wspominam, a jeszcze częściej wracam. Propsy osób trzecich w stronę tej płyty zawsze przyjmuje, nie pytając o szczegóły. Rozumiem fenomen.

followrap patronite
Sprawdź kalendarium polskiego rapu, które prowadzimy na naszym portalu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.