Kompatybilność, talent i praca – Rasmentalism. (FENOMENalnie!)

o
rasmentalism rap
https://www.facebook.com/rsmntlsm
W dzisiejszej odsłonie FENOMENalnie duet, który już od czternastu lat raczy słuchaczy swoją wizją hip-hopu. Doświadczenie, miłość do muzyki i szacunek do kultury to cechy, które na pewno ich określają. Co jest jednak ich wartością dodaną, że nieprzerwanie przyciągają tłumy odbiorców?

Rasmentalism – Arkadiusz RAS Sitarz i Kamil MENT Kraszewski.

Pierwszym fenomenem, który widać na pierwszy rzut oka, czy też już przy pierwszych odsłuchach to dopasowanie. Ich kompozycje są kompatybilne ze sobą w każdym stopniu. Mam wrażenie, że jest to twór podobny do Dwóch Sławów w zakresie współdziałania, choć tutaj mamy do czynienia z raperem i producentem, podczas gdy łódzki duet to raper x2.

“Nie jestem raperem
Chociaż przypadkiem nawijam, jak twoje TOP trzy
Mieszkam gdzieś obok ciebie
I akurat słońce wychodzi, kiedy wchodzę na bit
Milion dobrych wersów rzucam jak frisbee
Nie dbam o nie i w co to trafi”

Rasmentalism ft. Dwa Sławy – Nie jestem raperem
Muzyka nie tylko dopełnieniem

Co do dopasowania inwencji twórczej tego duetu ciężko nie znaleźć ich pojedynczych fenomenów. Ment tworzy muzyczne arcydzieła, które nie są tylko dopasowaniem się do tematyki lirycznej zespołu. Jego twory same w sobie potrafią wprowadzić w określny nastrój czy wywołać emocje. Nawiązywania do soulu, r’n’b to już dźwięki, do których zostaliśmy przyzwyczajeni. Mimo wszystko Kamil nie trzyma się utartych ścieżek i cały czas ewoluuje dodając do swoich produkcji choćby brzmienia elektryczne.

Liryka czy muzyka

Jeżeli przyglądamy się produkcjom muzycznym, należy także przyjrzeć się warstwie tekstowej tego duetu. Ras znany jest jako bardzo dobry tekściarz i ciężko temu zaprzeczyć. Arek potrafi stworzyć numery, które posiadają kilka sfer metaforycznych ale jednocześnie są one bardzo przystępne dla „przeciętnego” słuchacza polskiego rapu. Daje to pewne pole manewru, kiedy można przemycić w wersach dużo świadomych i ważnych informacji w umysły odbiorców.

Prawie dla każdego coś dobrego

Ras i Ment tworząc już kilkanaście lat zespół hip-hopowy wiedzą jak stworzyć albumy, które zostają w głowie na długie dni/miesiące/lata. Ostatnie ich wydanie „Geniusz” towarzyszy mi bardzo często, z chęcią wracam też do starszych wydań. Są to artyści, którzy potrafią stworzyć coś konceptualnego, ale jednocześnie nie braknie ogólnych przemyśleń czy luźnych numerów. Tak naprawdę w ich twórczości większość znajdzie coś dla siebie. No, może być ciężko jeżeli chodzi o „stary” „mocny” hip-hop rodem z blokowisk i ulicy. U chłopaków spodziewać można się bardziej podejścia metaforycznego, rozkładania nastrojów ogólnopolskich na czynniki pierwsze i analizowania zachowań ludzkich w przyjaźni, związkach, życiu.

“Ciągle mnie pytają co jest u nas złotko
Nie widzę szczęśliwych ludzi w kolekturach lotto
Sam coraz częściej czuję się jak jeden z nich
Sukces nie wchodzi w grę jak Fabiański w Premiership
Zapętlony w lękach ciągle je odpędzam
Nawet jak ta szklanka z lodem ciągnie mnie do piekła
Czas przyszły jak dramat, łyk whiskey jak xanax
Ale jeśli to nie pogrzeb to nie deadline”

Rasmentalism – 9 żyć
Nie tylko Rasmentalism

Kamil i Arek mimo tworzenia ze sobą duetu działają też w innych rzeczach. Ment tworzy również Flirtini razem z Janem Jedynakiem Porębskim, natomiast Ras jest autorem tekstów dla innych wykonawców i udziela się gościnnie u innych twórców muzycznych. Mam wrażenie, że to pozwala im nabrać dystansu społecznego i móc późnej wrócić do działania razem, i bycia bogatszym o nowe doświadczenia.

“Nie zacząłeś jeszcze
Czekasz na właściwy moment
A czy to nie bezsens jest
Jak stanie w kolejce
Babcia mówiła mi “Wnuczku, w świat idź
Jak sam nie weźmiesz, nie dadzą ci nic
Każdy twój dzień to twój ostatni strzał
Całe stadiony śpiewają swój hymn”

Rasmentalism feat. Otsochodzi – Moment

Coś co mnie osobiście bardzo mocno przyciąga do zagłębiania się w twórczość chłopaków jest ich wrażliwość tak subtelnie przekazywana w utworach. Zarówno za pomocą produkcji muzycznej, jak i warstwy lirycznej. Znajdą się osoby, które stwierdzą, że rap Rasa jest prosty, niezbyt wyszukany. Jak dla mnie w tej prostocie jest metoda, która się bardzo dobrze sprawdza w ich polu działania. Stworzyli swego rodzaju charakterystyczne cechy swojej twórczości, dzięki którym ciężko ich pomylić z kimkolwiek innym, a jednocześnie trudno ich nie polubić za przystępność i otwartość na słuchacza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.