B-boys, b-girls z całego świata, to dla Was ten hołd! [FELIETON]

Florian Nicolle breakdance
Florian Nicolle breakdance

W czasach, kiedy hip-hop nie jest już tak scalony w jedno, warto przypominać o wspólnym rodowodzie każdej z odnóg tej kultury. Dziś chciałbym przypomnieć Wam utwory rapowe, które oddawały szacunek tym, którzy na parkietach łamali wszelkie schematy. Footwork, freez’y, back spin, hand spin, turtle, ninety-nine, windmill, thomas flare, babys – jak wiesz co jest 5!

Poniżej powinna być reklama. Jeśli jest – super, dzięki! Jeśli jej nie widzisz, to albo post został niedawno opublikowany, albo masz aktywną blokadę reklam. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli wyłączysz dla nas Ad Blocka. Dodaj FollowRAP do wyjątków/białej listy. Nienawidzisz reklam? My też, ale będziemy wdzięczni za wsparcie – postaw nam kawę.

Krótka historia breakingu

1520 Sedgwick Avenue to miejsce kultowe dla całej naszej kultury. To właśnie tam, Dj Kool Herc grał swoje imprezy na początku lat siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Tam też powstała pierwsza grupa taneczna “The B-boys.“.

Henry Chalfant to postać monumentalna dla hip-hopu (jedno z jego zdjęć wisi w Muzeum Sztuki Metropolitan, był on także współproducentem legendarnego filmu Wild Style). Fotograf zaprosił do współpracy Rock Steady Crew oraz raperów związanych z tą legendarną grupą. Stworzyli show, które prezentowało kulturę hip-hopu w całości: wyświetlano zdjęcia graffiti, ekipa tańczyła, raperzy pokazywali swoje umiejętności na mikrofonie. W 1981 roku Rock Steady Crew zorganizowali bitwę taneczną w Lincoln Center, którą transmitowały stacje telewizyjne. Przełomowym momentem był występ grupy RSC w filmie “Flashdance”. Krótka scena ich tańca wywołała szał wśród widzów, świat po raz pierwszy zobaczył breaking i oszalał na jego punkcie. Dziś ciężko wyobrazić sobie szkołę tańca, w której nie odbywają się zajęcia związane z tańcem hip-hop. W naszym kraju pierwsze mistrzostwa kraju w breaku odbyły się w 1985 roku. Do Piotrkowa Trybunalskiego zjechało wówczas około pół tysiąca osób z całej Polski. 

Każdy element jest tak samo ważny

Dziś chciałbym Wam pokazać, że wspólny rodowód każdej gałęzi tego samego drzewa wart jest ciągłego przypominania oraz pielęgnacji. Parafrazując tytuł albumu Kota Kulera oraz URBa “Tancerzu i raperze kochajcie się”. Oto wybrane przeze mnie utwory, gdzie czuć ten wspólny vibe.

Korzystając z tego, że w RapNews Studio współpracuję z Olą, która na co dzień zajmuje się tańcem, zadałem pytanie o jej postrzeganie tańca jako elementu kultury hip-hop:

Taniec i rytm to nierozerwalny organizm. Wszystko opiera się na rytmie, kultura hip hop też. Taniec to przede wszystkim coś więcej niż zbiór kroków. To kultura sprawiła, że podstawy hip hopu wyglądają w taki właśnie sposób. Bardzo ważne są wartości, którymi kierują się ludzie tańczący ogólnie mówiąc street styles. Unity, community, having fun, each one teach one i więcej. Break jest jednym z elementów kultury hip hop. Każdy narząd jest niezwykle ważny. Nawala jeden aspekt i nie ma mowy o całości. Z perspektywy osoby tańczącej i poznającej dogłębnie i świadomie hip hop właśnie od tej strony z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że niekiedy to środowisko rapowe powinno wybrać się na contest i zobaczyć jak się robi hip hop. Wiele rozmów opartych na wiedzy, wymiana doświadczeń, atmosfera totalnego wsparcia i jarania się czyimiś rzeczami. A te aftery? Wehikuł czasu do początków tej kultury. Social dance, wspólna zabawa i reakcja na muzykę to wizytówka tych wartości, o których hip hopowcy zapominają lub w ogóle ich nie znają. Dla mnie eventy taneczne to bezpieczna przystań hip hopu i stała pamięć o tym, dlaczego pokochałam tę kulturę. Jak wiadomo, wolność jest kluczowa w całej tej historii, ale freestyle nie może być free of style. Ramy i pewne zasady dają poczucie bezpieczeństwa, a przestrzeganie ich pozwala nie gwałcić kultury. Tancerze w swojej wolności muszą przestrzegać określonych zasad stylu. Breaking jest breakingiem, popping poppingiem i tak dalej. Ta konsekwencja i rzetelność to ochrona dla hip hopu. Uważam, że przede wszystkim w rapie tego brakuje. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Nie rozumiem fenomenu podpinania wszystkiego pod rap. Zrobił się niezły kocioł, który jak dla mnie powinien przejść generalne sprzątanie. Z perspektywy tancerki czasami z bólem serca patrzę na rap i wydarzenia wokół niego. Dla mnie niezwykle ważne są wartości, które są ze mną integralne, dlatego czuję się częścią tej kultury. Obserwując, jak niektórzy dosłownie wycierają sobie nimi buty, jest przykre. Jako tancerka stwierdzam, że obecnie ludziom brakuje vajbu, baunsu i wiedzy.

Lista utworów o tańcu

  • Camey Squad ft. Tede — Parkietu król
Kliknij żeby zobaczyć teledysk

Najbardziej znany utwór w dorobku Camey Squad. Sukces jest oczywiście zasługą Jacka, który swoją popularnością oraz luźnym stylem sprawił, że kawałek nie schodził z rotacji muzycznych stacji telewizyjnych. Jednak dla każdego zainteresowanego brzmieniem Cameya, na YouTube jest dostępne wiele innych utworów. Polecam również obejrzeć niedokończony nigdy film “Rytm ulicy” poczujecie klimat starej szkoły tańca w Polsce.

  • Stylowa Spółka Społem — Zespół wzmacniaczy
Kliknij żeby zobaczyć teledysk

SSS to grupa taneczna, której członkowie Decó oraz Dj Domel postanowili wyjść poza parkiet i zaczęli nagrywać swoje utwory. Decó jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów drużynowych, m.in. „Battle Of The Year”, „Battle Of The Year” Wschodnia Europa, „Skandynavian Superjam” w Sztokholmie, „Circle Prinz Poland” czy Italian BBoy Cup 2009. W 2005 roku Asfalt Records wydało album Stylowej Spółki Społem pod tytułem “Powrót do przeszłości”. Decó następnie zaczął tworzyć swoje mixtape’y zbierające breaky, loopy oraz edity dla tancerzy (do dziś seria albumów o nazwie BLE posiada pięć woluminów). Wspólnie z Dj Sad man oraz Pandą założył również grupę Szpilersi (mają na koncie pięć albumów) Poza tym wydał wspólne albumy z Dj Dobry Kick, Markowym oraz Hakimem. Absolutna legenda breakowych klimatów w rapie!

  • Metro ft. Polskie Karate — Ręka, noga, mózg na ścianie
Kliknij żeby zobaczyć teledysk

Metro to jeden z moich ulubionych producentów z naszego kraju. Przez lata przyzwyczaił nas do swojej miłości do funkowych lub soulowych sampli. A przecież takie brzmienie to codzienność dla tancerzy! Polskie Karate, czyli Igorilla, Wyga, Metro oraz Dj Flip oddają co należne każdemu tancerzowi czującemu ich groove.

  • TwT – Breakdance
Kliknij żeby zobaczyć teledysk

Absolutny klasyk szkolnych dyskotek. Miałem trzynaście lat, kiedy ten utwór królował na naszym parkiecie. Każdy wtedy próbował swoich sił w breaku. Nie wiem, czy skład TwT (Snake, Swift ,Wodzia) nagrał jakikolwiek inny utwór. Jednak w mojej pamięci reprezentanci Częstochowy zapisali się na zawsze.

  • BISZ ŃEMY DECÓ — BOMBA! (Napad na Funk)
Kliknij żeby zobaczyć teledysk

Utwór promujący serię imprez Napad na funk, która odbywa się cyklicznie w Żninie. Do tej pory odbyło się osiem edycji. Opisywany utwór był zapowiedzią czwartej edycji. Na mikrofonie Bisz, Ńemy (odpowiedzialny również za podkład) oraz Decó. Obecnie do sprzedaży trafił winyl, który zbiera utwory promujące kolejne edycje Napadu na funk. Po więcej zapraszam na facebook imprezy

  • Zkibwoy & DJ Ader – Uniwersalny B-Boy
Kliknij żeby zobaczyć teledysk

Ten utwór musiał się tu znaleźć! Brudne Serca to ekipa, która pokazała słuchaczom, czym ma być styl na mikrofonie. Zkibwoy w prezentowanym utworze tańczy po bicie jak najlepszy bboy. Absolutny pokaz luzu oraz flow. Wszystko na pięknym podkładzie, który nie pozwoli ustać na parkiecie. Jeżeli chcesz, żeby Cię nazywano MC, to zacznij tak tańczyć na bitach!

  • Vnm, Deys, Te-Tris – Potencjał (C-walk Polska) prod. SoDrumatic cuty: Dj Ike
Kliknij żeby zobaczyć teledysk

Piękny zbiór raperów na jednym utworze. VNM, Deys, Tet oddali hołd dla tancerzy C-Walk. Taniec ten przez lata był związany z Compton. Jednak dzięki klipom Xzibita, Snoop Dogga lub Ice Cube’a przebił się on do świadomości masowej. Dziś rozróżniamy trzy rodzaje stylowego chodu: Crip Walk, Clown Walk, Crown Walk.

  • Ryfa Ri & Antiquant – HHDance (feat. DJ Lem)
Kliknij żeby zobaczyć teledysk

Składać taką listę i pominąć w niej Ryfę? Zapadłbym się pod ziemię ze wstydu! Więc oddaję królowej, co królewskie i mogę spać spokojnie. Opisywany utwór to piękna wizytówka ostatniego albumu Ani. Podkład Antiquant jest tak delikatny i tak muskający zmysły… Ryfa lewituje ponad nim i przez cały utwór udowadnia, że wersy “so smooth” stanowiły punkt wyjścia do jej flow. Końcowa zwrotka zbierająca osoby, które są inspiracją dla raperki, zawsze wywołuje u mnie ciary na ciele. Umiejętności taneczne Ani zobaczycie chcociażby tu.

  • Eldo – Dany Drumz gra funk
Kliknij żeby zobaczyć teledysk

Jak sam autor zaznacza, utwór powstał na życzenie Azizi Hustlazz. Leszek przeszedł przez prawie wszystkie elementy hip-hopu. Writer, raper oraz tancerz. Zachęcam do obejrzenia filmiku z 1998 roku, gdzie widać Eldo tańczącego na jednej z imprez w klubie Alfa. Eldoka pokazał jeszcze swoją miłość do tańca, chociażby w utworze “Jam“.

Na dziś skończę moją wyliczankę. Jeżeli będziecie chcieli, mogę stworzyć drugą część takiej kompilacji. Pamiętajcie o każdym z elementów hip-hopu!

Szacunek dla każdego tancerza/tancerki! Dużo samodyscypliny dla Was oraz zdrowia!

followrap buy coffee

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.