Jay Z – O jeden punch za daleko część 5

jay z vs Nas
Jay Z Nas

Beef Jaya Z z Nasem śledził cały świat. Stawka była ogromna — tytuł króla Nowego Jorku. A przypominam, że wtedy Wielkie Jabłko rządziło całą sceną.

Beef Jay Z kontra Nas rodził się latami

Ten konflikt to absolutna klasyka i materiał, który dziś dobrze się słucha i łatwo przychodzi zrozumienie, skąd takie zainteresowanie tymi utworami. Dwóch charyzmatycznych artystów u szczytu sławy bez ogródek skoczyło sobie do gardeł. Stawką był tron i wszyscy wiedzieli, że nikt inny nie zasługuje na tę koronę bardziej niż oni. Konflikt między Panami narastał latami. Wszystko zaczęło się od utworu “Dead President II” z debiutanckiego albumu Hovy “Reasonable Doubt”. W refrenie wykorzystane są wersy Nasa  „I’m out for dead presidents to represent me”. Jay nie chciał jedynie wykorzystać sampla z utworu „The World Is Yours”. Zaprosił Nasa, aby ten nagrał mu swoje wersy na nowo. Nasir jednak odmówił. To nie jedyna odmowa ze strony Jonesa, został on także zaproszony do utworu “Bring It On” – podziękował.

Poniżej powinna być reklama. Jeśli jest – super, dzięki! Jeśli jej nie widzisz, to albo post został niedawno opublikowany, albo masz aktywną blokadę reklam. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli wyłączysz dla nas Ad Blocka. Dodaj FollowRAP do wyjątków/białej listy. Nienawidzisz reklam? My też, ale będziemy wdzięczni za wsparcie – postaw nam kawę.

Między Panami iskrzyło i coraz częściej słuchacze dopatrywali się aluzji do oponenta w ich wersach. Nigdy jednak nie dostaliśmy bezpośredniego ataku. Pętla zacisnęła się mocniej przy okazji premiery “Nastradamusa”. W tytułowym singlu padają wersy w kierunku podopiecznego Jaya Memphis Bleeka:

You wanna ball ’till you fall, I can help you with that
You want beef? I could let a slug melt in your hat

Mamy beef Jay Z vs Nas!

Pan Carter postanowił wykorzystać okazję do rozpoczęcia pełnoskalowego konfliktu. W czerwcu 2001 roku występował na imprezie Summer Jam. To właśnie wtedy przeprowadził podwójną ofensywę na Prodigy’ego z Mobb Deep i Nasa. Podczas występu wrzucił na ekran zdjęcie młodego Prodigy’ego, kiedy ten trenował balet, wykonał przedpremierowo utwór “Takeover”, a występ kończyły wersy:

You guys don’t want it with Hov
Ask Nas, he don’t want it with Hov, no

Na albumie “Blueprint”, oprócz tego, co Hova zaprezentował podczas koncertu, dostaliśmy dwie dodatkowe zwrotki, w których Nasir obrywa mocniej. Beef oficjalnie został rozpoczęty! Nas odpowiedział freestyle’em na podkładzie „Paid In Full” Erica B. i Rakima. Jednak prawdziwą bombą był dopiero utwór “Ether”. Najlepszy diss w historii rapu. Tu nawet nie ma o czym dyskutować. Jay Z odpowiedział utwórem “Supa Ugly”, gdzie padają wersy, które są przyczyną dzisiejszego artykułu:

I came in your Bentley backseat (Damn)
Skeeted in your Jeep (Woo)
Left condoms on your baby-seat (Woo)
Here, nigga—the gloves is off, the love is done
It’s whatever, whenever, however, nigga (One!)
And since you infatuated with saying that gay shit: (Faggot)
Bitch, you was kissing my dick when you was kissing that bitch! (Oh)

Całość odnosi się do Carmen Bryan, która jest matką najstarszej córki Nasa Destiny Najae Jones. Musicie przyznać, że Pan nie przebierał w środkach i wytoczył mega osobiste działa. Słuchacze łapali się za głowy i wielu zastanawiało się — jak daleko można się posunąć w dissie. Jedna osoba postanowiła zakończyć cały ten konflikt.

Mama knock me out

Tak się złożyło, że tę linijkę usłyszała w radiu matka Jaya — Gloria Carter. Zniesmaczona zachowaniem swojego syna, poprosiła go, by ten przeprosił Nasa i jego rodzinę. “Zadzwoniła moja mama i powiedziała, że to zaszło za daleko, A ona nigdy, PRZENIGDY nie rozmawiała ze mna o mojej muzyce. Zrozumiałem więc, jak wiele to dla niej znaczy i jak bardzo przesadziłem”. Jay Z przeprosił, ale tylko Carmen Bryan i wszystkie te kobiety, które poczuły się urażone tym fragmentem. Sama sytuacja zrobiła wrażenie także na Nasie. „Wtedy zrozumiałem, że to zaszło za daleko”, powiedział na antenie MTV.

Beef jeszcze chwilę się tlił, jednak możemy uznać, że jeden telefon Pani Glorii zakończył wszystko. W październiku 2006 roku w Continental Airlines Arena byliśmy świadkami historycznej chwili. Jay Z oraz Nas staneli razem na scenie i oficjalnie ogłosili zakończenie konfliktu słowami:

“All that beef shit is done, we had our fun. Let’s get this money.”

Zapraszam Was do zapoznania się z wcześniejszymi częściami tego cyklu:

followrap buy coffee

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.