Dziś 1 czerwca, a więc Dzień Dziecka! Jeśli macie już dość czytania kolejnych postów z kawałkami powiązanymi z tym tematem, to mam dla was złe wieści. Zapraszam do zestawienia 6 utworów, które nie tylko dotyczą kwestii dzieciństwa, ale i napisane są z perspektywy dzieci.
1. Pro8l3m – “W domach z betonu”
Zaczniemy od kawałka, który idealnie obrazuje patrzenie na świat dziecka. Wokół małego Oskara wydarza się rodzinna tragedia, a do niego docierają strzępki informacji o chorobie mamy. Chłopiec patrzy na to wszystko przez swoje własne dziecięce okulary i gdy wszyscy płaczą z powodu śmierci, on cieszy się, bo w końcu mama trafiła do nieba.
Poza główną osią wydarzeń, ten kawałek – podobnie jak cały album “Art Brut 2” – barwnie opisuje rzeczywistość ostatnich dziesięcioleci XX wieku. Rówieśnicy Oskara i Steeza z pewnością poczują nostalgię, słuchając o gumach Turbo, wypadających z meblościanki szybach czy innych charakterystycznych elementach dzieciństwa w późnym PRLu.
“Bawimy się z kolegami, ręce mamy jak czarne węgle
Bawimy się podobnymi autami, podobnie ubrani i te same meble”
2. VNM feat. Rzeźnik – “Lub mnie lub nie”
Razem z VNMem “cofniemy się teraz way back”, do jego czasów szkolnych. Ten kawałek jest z kolei… love songiem. Tomek opowiada tutaj o swojej pierwszej miłości, ale i pierwszym odrzuceniu. Z perspektywy 7-latka opisuje, jak stara się zawsze usiąść w ławce niedaleko swojej “wybranki”, o tym jakie emocje wywołuje w nim zapytanie jej o ołówek i jak pięknie pachną jej włosy. Bardzo łatwo odnieść ten numer do swojego dzieciństwa, bo każdy z pewnością przeżywał podobne szkolne zauroczenia.
W drugiej zwrotce V wiąże tę historię ze swoimi początkami na scenie. Puentą całości jest chyba refleksja o tym, jak często nasza samoocena zależy od spojrzenia innych ludzi.
“I wiem o tym tylko ja, i wiem, że nie mam szans
Ale spróbuję raz, co mi tam, mam tylko siedem lat”
3. Koro x Majka x Radar x Swaks x Walek x Dziq – “Klasa 4C”
Pozostajemy w klimatach szkolnych, ale całkowicie odbijamy od refleksyjnych spojrzeń na czasy dzieciństwa.
“Klasa 4C” miała swoją premierę dzisiaj i pochodzi z patronowanego przez nas albumu “Bunkier EP” od grupy chłopaków, którzy jakiś czas temu zamknęli się na kilka dni w One Life Studio w Rzeszowie i nagrali bardzo różnorodną EPkę. Wyrazem tej różnorodności jest wspomniany kawałek, który napisany jest z perspektywy dzieciaków z podstawówki, którzy dorwali się do mikrofonu swojego wychowawcy i rozkręcili swoją pocieszną braggę.
Dodatkowo, klip do kawałka został nakręcony w Minecraft, a chłopaki dostosowali swoje głosy do brzmienia młodych dzieciaków. Najlepiej uslyslec i zobacyc ten numel samemu!
“Dzisiaj mamy dyzur, takze lepiej nie podskakuj!”
4. Kękę – “Moja gwardia”
Ten numer nie jest w całości pisany z dziecięcej perspektywy, bo Piotrek skacze tu płynnie między czasem teraźniejszym i przeszłym. “Moja gwardia” opowiada o dzieciństwie Kękę na jednym z Radomskich osiedli. Wyróżnikiem kawałka są kolejno wymieniane ksywki i imiona znajomych z dzieciństwa. Słyszymy, że Grula najmocniej kopał piłkę, Darek łatwo się denerwował, a Kamil najlepiej grał w karcianego tysiąca.
Przy okazji premiery kawałka, miło było czytać, jak do Kękę odzywały się wymieniane w nim osoby. Najwięcej polubień pod “Moją gwardią” zgarnął natomiast syn Dagi, która pojawia się w drugiej zwrotce.
“Dorastanie nauczyło, dbać o kogoś i siebie
Choć po latach, rozbiegliśmy się gdzieś wszyscy po świecie
Gdyby jednak nie podwórko, gdzie bym był sam już nie wiem
Gagarina 9;11 i 3;5;7, pozdrawiam”
5. Jan-rapowanie x NOCNY – “Bąbelek”
“Klasa 4C” przenosiła nas w fikcyjną teraźniejszość, pozostałe numery cofają nas do czasów dzieciństwa autorów. Wyjątkiem jest “Bąbelek” od Jana-rapowanie. On dla odmiany wybiega swoim tekstem w przyszłość.
Kawałek napisany został z perspektywy przyszłego syna Janka, który opowiada o swoim życiu. W domyśle – chodzi o życie, jakie reprezentant SBM Label chciałby swojemu dziedzicowi zapewnić. Junior-rapowanie mówi nam, że ma najwspanialszą mamę, ludzie wciąż proszą tatę o zdjęcia i że zawsze może liczyć na jego wsparcie.
“Ostatnio wydał płytę, wyszła mu chyba średnio
Wcale się nie martwię, bo jest teraz więcej czasu ze mną”
6. Kali x Magiera – “Chudy chłopak”
Zestawienie domykamy poważniejszym klimatem. W tytułowym numerze ze swojej płyty z 2019 roku, Kali otwiera się przed słuchaczami i opowiada o trudnych sytuacjach, które spotykały go w dzieciństwie. Widać, że stara się nie przesiewać ich specjalnie przez pryzmat swojej współczesnej sytuacji i doświadczeń. Stawia pytania, które stawiać mógł sobie młody Kali – “dlaczego Bóg dał mi takie liche ciało?”.
To kawałek zdecydowanie najcięższy na naszej liście. Całkowicie pozbawiony jest dziecięcej beztroski i zabawy. “Życie sprawia ból”, a “chudy chłopak stoi sam na ulicy”.
“Życie sprawia ból, urodziłbym się jeszcze raz gdybym tylko mógł
Żeby mama była sobą, a tata był obok”
To oczywiście nie wszystkie numery sięgające pamięcią do czasów dzieciństwa. Raperzy wracają tam często, czy to w nostalgii (Eldo – “Dzieciństwo”), czy rozprawiając się z doświadczonym wtedy bólem (Liroy – “Ciemna Strona”, Trzeci Wymiar “Zapomnij o tym”). Nie są to jednak kawałki, w których autorzy wcielają się w dzieci, a takie było założenie powyższej listy. Pominąłem coś, co mogło się na niej znaleźć?
Mateusz Trojnar
Spodobał ci się ten artykuł? Postaw autorowi symboliczną kawę!
Dodaj komentarz