6 kawałków napisanych z perspektywy dziecka

Dziś 1 czerwca, a więc Dzień Dziecka! Jeśli macie już dość czytania kolejnych postów z kawałkami powiązanymi z tym tematem, to mam dla was złe wieści. Zapraszam do zestawienia 6 utworów, które nie tylko dotyczą kwestii dzieciństwa, ale i napisane są z perspektywy dzieci.

1. Pro8l3m – “W domach z betonu”

Zaczniemy od kawałka, który idealnie obrazuje patrzenie na świat dziecka. Wokół małego Oskara wydarza się rodzinna tragedia, a do niego docierają strzępki informacji o chorobie mamy. Chłopiec patrzy na to wszystko przez swoje własne dziecięce okulary i gdy wszyscy płaczą z powodu śmierci, on cieszy się, bo w końcu mama trafiła do nieba.

Poza główną osią wydarzeń, ten kawałek – podobnie jak cały album “Art Brut 2” – barwnie opisuje rzeczywistość ostatnich dziesięcioleci XX wieku. Rówieśnicy Oskara i Steeza z pewnością poczują nostalgię, słuchając o gumach Turbo, wypadających z meblościanki szybach czy innych charakterystycznych elementach dzieciństwa w późnym PRLu.

“Bawimy się z kolegami, ręce mamy jak czarne węgle
Bawimy się podobnymi autami, podobnie ubrani i te same meble”

2. VNM feat. Rzeźnik – “Lub mnie lub nie”

Razem z VNMem “cofniemy się teraz way back”, do jego czasów szkolnych. Ten kawałek jest z kolei… love songiem. Tomek opowiada tutaj o swojej pierwszej miłości, ale i pierwszym odrzuceniu. Z perspektywy 7-latka opisuje, jak stara się zawsze usiąść w ławce niedaleko swojej “wybranki”, o tym jakie emocje wywołuje w nim zapytanie jej o ołówek i jak pięknie pachną jej włosy. Bardzo łatwo odnieść ten numer do swojego dzieciństwa, bo każdy z pewnością przeżywał podobne szkolne zauroczenia.

W drugiej zwrotce V wiąże tę historię ze swoimi początkami na scenie. Puentą całości jest chyba refleksja o tym, jak często nasza samoocena zależy od spojrzenia innych ludzi.

“I wiem o tym tylko ja, i wiem, że nie mam szans
Ale spróbuję raz, co mi tam, mam tylko siedem lat”

3. Koro x Majka x Radar x Swaks x Walek x Dziq – “Klasa 4C”

Pozostajemy w klimatach szkolnych, ale całkowicie odbijamy od refleksyjnych spojrzeń na czasy dzieciństwa.

“Klasa 4C” miała swoją premierę dzisiaj i pochodzi z patronowanego przez nas albumu “Bunkier EP” od grupy chłopaków, którzy jakiś czas temu zamknęli się na kilka dni w One Life Studio w Rzeszowie i nagrali bardzo różnorodną EPkę. Wyrazem tej różnorodności jest wspomniany kawałek, który napisany jest z perspektywy dzieciaków z podstawówki, którzy dorwali się do mikrofonu swojego wychowawcy i rozkręcili swoją pocieszną braggę.

Dodatkowo, klip do kawałka został nakręcony w Minecraft, a chłopaki dostosowali swoje głosy do brzmienia młodych dzieciaków. Najlepiej uslyslec i zobacyc ten numel samemu!

“Dzisiaj mamy dyzur, takze lepiej nie podskakuj!”

Do końca tego tygodnia album zamówić można z 20% rabatem, zapraszamy na youngwear.pl

4. Kękę – “Moja gwardia”

Ten numer nie jest w całości pisany z dziecięcej perspektywy, bo Piotrek skacze tu płynnie między czasem teraźniejszym i przeszłym. “Moja gwardia” opowiada o dzieciństwie Kękę na jednym z Radomskich osiedli. Wyróżnikiem kawałka są kolejno wymieniane ksywki i imiona znajomych z dzieciństwa. Słyszymy, że Grula najmocniej kopał piłkę, Darek łatwo się denerwował, a Kamil najlepiej grał w karcianego tysiąca.

Przy okazji premiery kawałka, miło było czytać, jak do Kękę odzywały się wymieniane w nim osoby. Najwięcej polubień pod “Moją gwardią” zgarnął natomiast syn Dagi, która pojawia się w drugiej zwrotce.

“Dorastanie nauczyło, dbać o kogoś i siebie
Choć po latach, rozbiegliśmy się gdzieś wszyscy po świecie
Gdyby jednak nie podwórko, gdzie bym był sam już nie wiem
Gagarina 9;11 i 3;5;7, pozdrawiam”

5. Jan-rapowanie x NOCNY – “Bąbelek”

“Klasa 4C” przenosiła nas w fikcyjną teraźniejszość, pozostałe numery cofają nas do czasów dzieciństwa autorów. Wyjątkiem jest “Bąbelek” od Jana-rapowanie. On dla odmiany wybiega swoim tekstem w przyszłość.

Kawałek napisany został z perspektywy przyszłego syna Janka, który opowiada o swoim życiu. W domyśle – chodzi o życie, jakie reprezentant SBM Label chciałby swojemu dziedzicowi zapewnić. Junior-rapowanie mówi nam, że ma najwspanialszą mamę, ludzie wciąż proszą tatę o zdjęcia i że zawsze może liczyć na jego wsparcie.

“Ostatnio wydał płytę, wyszła mu chyba średnio
Wcale się nie martwię, bo jest teraz więcej czasu ze mną”

6. Kali x Magiera – “Chudy chłopak”

Zestawienie domykamy poważniejszym klimatem. W tytułowym numerze ze swojej płyty z 2019 roku, Kali otwiera się przed słuchaczami i opowiada o trudnych sytuacjach, które spotykały go w dzieciństwie. Widać, że stara się nie przesiewać ich specjalnie przez pryzmat swojej współczesnej sytuacji i doświadczeń. Stawia pytania, które stawiać mógł sobie młody Kali – “dlaczego Bóg dał mi takie liche ciało?”.

To kawałek zdecydowanie najcięższy na naszej liście. Całkowicie pozbawiony jest dziecięcej beztroski i zabawy. “Życie sprawia ból”, a “chudy chłopak stoi sam na ulicy”.

“Życie sprawia ból, urodziłbym się jeszcze raz gdybym tylko mógł
Żeby mama była sobą, a tata był obok”


To oczywiście nie wszystkie numery sięgające pamięcią do czasów dzieciństwa. Raperzy wracają tam często, czy to w nostalgii (Eldo – “Dzieciństwo”), czy rozprawiając się z doświadczonym wtedy bólem (Liroy – “Ciemna Strona”, Trzeci Wymiar “Zapomnij o tym”). Nie są to jednak kawałki, w których autorzy wcielają się w dzieci, a takie było założenie powyższej listy. Pominąłem coś, co mogło się na niej znaleźć?

Mateusz Trojnar

Spodobał ci się ten artykuł? Postaw autorowi symboliczną kawę!

followrap buy coffee

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.