Beef Szpaku vs Macias White Widow – podsumowanie dissów.

Beef Szpaku vs Macias White Widow – podsumowanie:

Beef Szpaku vs Macias z White Widow zaczyna przygasać – pora podsumować ostatni okres w którym otrzymywaliśmy diss za dissem. Sporo się działo – tutaj przeczytacie jak rozpoczął się beef Szpaku vs Macias White Widow.

W poprzednim artykule dotyczącym “Válasz a diss-re” zakładaliśmy, że to nie koniec dissów w konflikcie Szpaka z Maciasem, co okazało się prawdą. Niewielu jednak spodziewało się tego co otrzymaliśmy pobocznie.

Beef Szpaku vs White Widow – nowicjusze wchodzą do gry

Emocję po publikacji “Válasz a diss-re” nie zdążyły jeszcze opaść a mimo tego grupa White Widow otrzymała kolejny cios. Łódzką ekipę postanowił zaatakować nowicjusz – FifsoN. Jak się okazało – to on był wrzucony na story Barego kilka lat temu co Szpaku przekuł w zaczepkę w utworze Garfield. FifsoN również postanowił dorzucić swoje trzy grosze w stronę WW.
Ten ruch wyszedł mu na plus, ponieważ wyciągnął spore wyświetlenia oraz props od Szpaka w komentarzu pod dissem: “Brawo młody, w debiucie zjadłeś “podziemie” 🔥”

followrap buy coffee

Aleshen odpowiada Szpakowi stonowaną “Odpowiedzią”.

“Czas uciąć temat o tej podjebanej nazwie,
Sobie wyobraźcie, że nie wiedziałem o was naprawdę,
A jak chciałem pogadać, Aleshen zaczął mi grozić,
Dlatego publicznie musiał przeprosić”

To właśnie te wersy Szpaka sprowokowały Aleshena do “Odpowiedzi”. Utwór nie jest podpisany jako diss, mimo wszystko Aleshen odbija zaczepki Szpaka i dorzuca swoje argumenty wersami:

“To, że groziłem to prawda,
To, że przeprosiłem prawda, (…)
GUGU z Bytomia było pierwsze, a drugie te od Szpaka,
Może na to się wypowiesz, nie tylko, na co masz smaka, (…)
Pomijając to, że pogodzeni jakąś chwilę temu,
Czy skończyły ci się wersy, czy zabrakło może tlenu? (…)
Mówisz, że groziłem tobie, kurwa, zrobiłeś to samo, ej,
Że wjedziesz na chatę nam i naszym mamom”


Dodatkowo Aleshen opowiada w tracku o swoim aktualnym stanie psychicznym, który nie można nazwać dobrym – m.in. przebywał w szpitalu psychiatrycznym i był uzależniony od benzodiazepin.

Omówienie beefu Szpaku vs Macias White Widow – Followrap Podcast:

Szpaku i jego “Podsumowanie” beefu z White Widow

Patrząc na “Podsumowanie” Szpaka można uznać, że miało to być zakończenie beefu. Oprócz kolejnych zaczepek w stronę Maciasa i Barego z White Widow są również propsy w stronę Aleshena, którego temat Szpaku uznaję za zamknięty. To podejście jest normalne patrząc na stan psychiczny oponenta, ale z drugiej strony dziwi, gdyż Aleshen rzucił nowe argumenty w stronę rapera. Najwyraźniej Szpaku wybrał bardziej zdrowe wyjście z tego pobocznego konfliktu.
Oprócz tego FifsoN wspomniany w pierwszym akapicie tego artykułu ponownie dostaję propsy, tym razem w wersie:
“A zjadł to was chłopak, którego obśmiał Bary,
Napierdalaj młody, zrobisz progres to wydamy”

W “Podsumowaniu” Szpaku sugeruję, że White Widow mieli przygotowany diss, lecz publikację zablokował ich menago.

Macias podkręca tempo – “Dolina Końca”

Reprezentant Łodzi podniósł poziom przez co w drugim dissie “Dolina Końca” mamy parę ciekawych zaczepek.

“Nitro wyciągnął dłoń, dalej bijemy grabę,
Ty dostałeś palec, a pociągnąłeś za całą łapę,
Jeśli nie wiesz, o czym mówię, może cofnijmy się w czasie,
Jaki Simba, bardziej Skaza, który wysrał się w Mufase,
Przestań szarpać nerwy i korzystać z tego, że ktoś traci zdrowie,
Aleshen nie uzyskał wyjaśnień po tym, jak dał odpowiedź,
Nie jesteście kolegami, to koniec urojeń.”


Oprócz tego FifsoN doczekał się przeprosin:

“Mam jaja, żeby przyznać się do winy, sorry wam dzieciaki
Działam lekkomyślnie, szybko już się urodziłem taki (…)
Przepraszam młodego ze story, jeśli Cię zabolało”

Alladyn wkracza do gry

Jakby tego było mało – swój niezapowiedziany i zbędny statement w “Boomerangu” postanowił wygłosić Alberto.
Jak to leciało w lipcu zeszłego roku?

“No proszę was… Mordy. Dla mnie to żadna legenda rapu. Kurwa, legendą to ja mogę nazwać tak na szybko: ZIP Skład, Molesta, SLU Rychu Peja, DIIL Gang, Donguralesko, WSRH – Słoń i Shellerini, RPK. Bo oni mieli wtedy faktyczny wpływ na rozwój polskiej sceny i nie robili sobie z tego jaj. Więc nie, nie odpowiem na żadnego śmiesznego dissa. Najpierw miały być noże w lesie, a teraz dissy. Niech szuka rozgłosu w innych koperkowych aferach”.


Tak Alberto komentował możliwość odpowiedzi na diss Faziego i cały konflikt z tym charakterystycznym Spawaczem. Co tutaj się zmieniło, że dwie wzmianki, które nie były atakiem wystarczyły, by jednak rzucać parę słów w beefie w którym jest się marginalnym tematem? Kwestia kalkulacji, rozpoznawalności/wyświetleń obecnego beefu i artystów biorących w nich udział? A może Alberto postanowił poszukać rozgłosu w koperkowych aferach tak jak sam stwierdził o Fazim? W przypadku Alberto w obecnym beefie Szpaka i White Widow wystarczyłoby Story. Każdy byłby zadowolony i wdzięczny za oszczędzenie 75 cennych sekund polskiemu słuchaczowi.

“Yo, godzina 4:59, ja stoję w kabinie i nagrywam to gówno”.

Dosłownie i w przenośni – nikt by nie płakał gdyby obyło się bez tej “dwójki”.
“Każdy zapierdala z nas schodami, a nie windą” – trzeba być odklejonym odważnym, by rzucić ten wers i jednocześnie być Alberto 😅 Zapraszamy na schody – myślę, że Fazi to będzie dobry, pierwszy stopień. 200 tysięcy wyświetleń “Albercika” chyba o czymś świadczy – pora się zdecydować czy jest się raperem. Może jednak warto zostać na tej bezpiecznej półce przeznaczonej na produkty marketingowe?

“Koniec.” Czy na tym beef Szpaka z Maciasem się zakończy?

O ile kawałek Alberto zawarty w akapicie wcześniej ciężko rozpatrywać inaczej niż w kategorii żartu tak Szpaku żartować ani myślał. W tracku “Koniec.” zawarta jest odpowiedź na wcześniejszy diss Maciasa. Są punche, są odbitki, technicznie wszystko się zgadza.

” Ludzie zobaczyli, że jesteście pozerami,
Ciężko wyprzeć fakty, to i ciężko z odbitkami,
Nawet Ci nie ubliżyłem, zjadam Cię argumentami,
A ten beef pokazuje, że jest przepaść między nami,
Piszę to w godzinę tak jak Ty pierwszy diss,
Tu każdy wers jest jak na japę liść,
Słyszę, że masz dosyć, to zamykamy sprawę,
Przeprosiłeś małolata, cieszę się, że zrozumiałeś.”


Patrząc na te wersy można uznać, że beef Szpaku vs Macias (White Widow) rzeczywiście zaczyna przygasać, lecz czy zgaśnie całkowicie? Ciężko powiedzieć, lecz patrząc na nierówności w poziomach lepiej będzie jak na tym to się zakończy.

Kto zyskał w tym beefie?

Patrząc całościowo najwięcej zyskał na ten moment Szpaku. Argumenty, punchline’y, ciekawe odbicia – to wszystko mamy w pełnoprawnych dissach – “Válasz a diss-re” i “Koniec.” Brakuję jedynie jednoznacznej odpowiedzi na zarzuty Aleshena co z jednej strony stanowi duży minus dla Szpaka w tym beefie a z drugiej jest logiczne.
Kolejnym wygranym jest FifsoN, który z dnia na dzień dostał potężnego boosta. Już nawet nie mam na myśli wyświetleń, ponieważ sam props Szpaka i wers o możliwym wydaniu przez GUGU w przyszłości może potężnie zmotywować tego młodego rapera.
Odpowiedź Aleshena należy traktować jako obronę konieczną, z jednej strony stonowaną, ale jednocześnie żrącą. Zobaczymy jak to się potoczy w przyszłości, ale w razie konfliktu GUGU i Gugu Gangu to właśnie Aleshen będzie miał lepszą pozycję wyjściową.

Jaki jest niedosyt beefu?

Grupa White Widow broniona przez jednoosobową armię straciła sporo na tym konflikcie. Maciasowi, tak jak przewidział Szpaku nie udało się wycarrować całej drużyny. Tak, żeby nie było zbyt gorzko – należy pochwalić czas reakcji na wersy z Garfielda i parę ciekawych wersów rzuconych w obu dissach Maciasa. To jednak za mało, aby łudzić się, że to wystarczy do wygrania ze Szpakiem. Gdybyśmy pominęli argumenty obu stron to mimo wszystko brak odpowiedzi Barego i Pawko zaczepionych personalnie stanowi prawdopodobnie większy minus niż brak odbicia argumentów Aleshena przez Szpaka.
Wisienką na torcie jest oficjalne “wyjście z podziemia” White Widow i wejście w tak bardzo znienawidzony przez tę grupę mainstream. Szpaku zakwestionował bycie “undergroundem” przez łódzką ekipę i jak widać udało się w końcu pozbyć syndromu wyparcia.
Czy na tym zakończy się ten beef? Czas pokaże. Poniżej znajdziecie playlistę z wszystkimi trackami wchodzącymi w skład tego beefu oraz krótką ankietę dotyczącą tego, który kawałek był waszym zdaniem najlepszy.

Beef Szpaku vs White Widow – playlista

Który utwór opublikowany w ciągu trwania beefu Szpaku vs Macias (White Widow) był najlepszy? (max. 2 wybory)

Zobacz również:
⚠️ Nasz Fanpage na Facebooku

💿 Redakcyjne patronaty Albumów

🎥 Nasz kanał na YouTube

👥 Nasza grupa na Facebooku

📕 Posty z cyklu #KalendariumPolskiegoRapu

📷 Instagram FollowRap

☕ Podobało się? Postaw nam kawę na buycoffee.to
🎙️ Sprawdź Followrap Podcast

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.