Soulja Boy — O jeden punch za daleko część 4

“Przeciwko nam kurwa rządowe czołgi” te wersy Rogala DDL mogą służyć za wstęp do sytuacji, jaką na siebie sprowadził Soulja Boy.

Kim jest Soulja Boy?

DeAndre Cortez Way debiutował w 2007 roku. Jego singiel “Crank That (Soulja Boy)” sprawił, że z marszu stał się gwiazdą. Był to pierwszy w historii singiel, który osiągnął trzy miliony płatnych pobrań. Myślę, że bez cienia wątpliwości możemy uznać Soulja Boya za prekursora virali internetowych. Taniec z jego hitowego klipu był absolutnym fenomenem społecznym. Utwór zdobył nominację do nagrody Grammy dla najlepszego utworu rapowego, gdzie musiał uznać wyższość “Good Life” Kanye Westa. Reprezentant Atlanty zadebiutował albumem “Souljaboytellem.com“, który w samych Stanach sprzedał się w półtora milionowym nakładzie. Po ogromnym sukcesie debiutu Soulja poszedł za ciosem i już rok później wypuścił drugi album “iSouljaBoyTellem“. Album nie osiągnął już takich liczb, jednak był wciąż sukcesem. Złote dziecko Atlanty po wybitnym debiucie szybko zobaczyło, że nie jest w stanie utrzymać zainteresowania odbiorców swoją muzyką. Jego trzeci album “The DeAndre Way” było ogromnym rozczarowaniem komercyjnym, za które raper winił wydawcę.

Poniżej powinna być reklama. Jeśli jest – super, dzięki! Jeśli jej nie widzisz, to albo post został niedawno opublikowany, albo masz aktywną blokadę reklam. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli wyłączysz dla nas Ad Blocka. Dodaj FollowRAP do wyjątków/białej listy. Nienawidzisz reklam? My też, ale będziemy wdzięczni za wsparcie – postaw nam kawę.

Soulja Boy do dziś wydaje swoją muzykę. Jest niezwykle płodnym artystą i jego pełna dyskografia liczy niemal sto albumów oraz mixtape’ów. Jest on także producentem. Na jego podkładach możemy usłyszeć Lil Wayne’a, Migosów lub Nicky Minaj. W 2010 roku informował, że wraz z Kanye Westem mają produkować sobie nawzajem albumy. Ostatecznie nie doszło do tej współpracy, nie poznaliśmy nigdy powodów takiej decyzji.

Soulja Boy atakuje armię

W 2011 roku Soulja zszokował całą opinię publiczną swoimi wersami z utworu “Let’s Be Real”:

“Fuck the FBI and the army troops … fighting for what? Be your own man …
I’ll be flying through the clouds with green like I’m Peter Pan.”

Pikanterii całej sytuacji dodawało to, że singiel wyszedł w okresie obchodzenia dziesiątej rocznicy zamachu na WTC. Gorszego momentu do atakowania służb mundurowych nie można było znaleźć… Pamiętajmy, że Amerykanie kochają swoich żołnierzy i jakakolwiek krytyka skierowana w stronę armii, jest z góry obarczona wysokim ryzykiem buntu społecznego. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Podpułkownik Thomas Shrader z Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w wywiadzie dla TMZ powiedział, że album “Respect My Hustle” nie zagości w żadnym ze sklepów należących do armii (mówimy tu o tysiącach sklepów). Każdy atakował rapera: dziennikarze, politycy, służby mundurowe oraz ich rodziny. Soulja Boy stał się czarną owcą dla praktycznie całej opinii publicznej.

Na przeprosiny zainteresowanego nie musieliśmy czekać długo.

“I write this to give my sincerest apology to all members of the United States military services, as well as their families that were offended by my most recent lyrics.” Nawiązał do sytuacji na świecie po ataku z 11 września “I think a lot about what if we had never gone to war. Where would our economy be? Our schools, our after-school and work programs, our streets? I mean, damn, 48 people got shot in New York City just this past weekend. At a certain point we have to take care of our own people.

W ramach zadośćuczynienia opisywany utwór nie znalazł się na albumie “Respect My Hustle“. Soulja Boy zagrał serię koncertów na wojskowych kampusach, gdzie odbywał sesje spotkań z żołnierzami. Utwór oczywiście zniknął z oficjalnego kanału rapera.

Zapraszam do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami z tej serii:

followrap buy coffee

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.