Życie przestępcze 1984-2020 – To coś więcej niż rap #4

życie przestępcze 1984-2020

36 lat. Tyle czasu Jon Alpert zbierał materiał na swój film. Dokument o upadku człowieka w starciu z narkotykami. Oto “Życie przestępcze 1984-2020”.

Nigdy nie zapomnę odczuć towarzyszących mi przy pierwszym seansie teledysku Necro do utworu “I need drugs”. Przed naszymi oczyma wujek rapera Howe wstrzykuje sobie heroinę oraz pali gotowany crack w zatęchłej ruderze. Raper opowiada nam historię życia osoby uzależnionej, w wesoły sposób podśpiewując kolejne wersy opowieści o crackheadzie. Widok odlatujących przed kamerą Howe’ego oraz jego przyjaciela na zawsze pozostaje w pamięci. Obraz tak odrzucający, brudny, szorstki i realny jak to tylko możliwe.

Necro – I need drugs

There I was, bleedin from my nose and damn
I couldn’t breathe but I’m still thinkin about the next gram

Lata osiemdziesiąte w Stanach Zjednoczonych to okres armagedonu związanego z narkotykami na ulicach miast. Odkrywcą heroiny był Charles Romley Alder Wright, angielski chemik, który poszukiwał nieuzależniającej alternatywy dla morfiny. W trakcie wojny w Wietnamie szacuje się, że 40% amerykańskich żołnierzy miała z nią styczność. Zażywali ją, by zniwelować skutki psychicznej traumy, spowodowanej udziałem w wojnie. Po powrocie z frontu, wielu z nich było już trwale od niej uzależnionych. Skoro był konsument — sprzedawca znalazł się równie szybko.

Poniżej powinna być reklama. Jeśli jest – super, dzięki! Jeśli jej nie widzisz, to albo post został niedawno opublikowany, albo masz aktywną blokadę reklam. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli wyłączysz dla nas Ad Blocka. Dodaj FollowRAP do wyjątków/białej listy. Nienawidzisz reklam? My też, ale będziemy wdzięczni za wsparcie – postaw nam kawę.

Życie przestępcze 1984-2020 to upadek jednostki, ale cierpienie wielu.

Opisywany przeze mnie dokument prezentuje życiorysy trójki mieszkańców Newarku — Deliris, Roberta oraz Freddiego. W momencie, gdy ich poznajemy, mają po dwadzieścia kilka lat i zmuszeni są do codziennej walki o przetrwanie, utrzymanie rodziny oraz środki na działkę narkotyków. Ich sposób walki to kradzieże, oszustwa oraz prostytucja. Wspominając słynne słowa Pei z Blokersów oni wolą wyjebać wuchte towaru, później pojechać na ulice New Jersey i je sprzedać.

Obraz nie bierze jeńców. Reporter pokazuje cały syf egzystencji swoich bohaterów. Poznajemy środowisko, z którego wyszli. Jesteśmy świadkami najmroczniejszych chwil ich życia. Wstrzykiwanie narkotyków, zasypianie na ulicach, kolejne odsiadki oraz cierpienie dzieci. Wszystko jest wprost prezentowane i to powoduje, że jeszcze mocniej liczymy na odmianę losu bohaterów. Widok kilkuletnich dzieci Deliris, które chodzą z nią o 2 w nocy po najgorszych ulicach Newarku w poszukiwaniu dilera, powoduje to, że utożsamiamy się z ich bólem. Najbardziej uderza jednak pełna świadomość dzieciaków o sytuacji ich matki. Jej córka błaga, aby nie brała narkotyków i poszła z nimi spać. Już w tym wieku powtarzają wielokrotnie, że nigdy nie wezmą narkotyków, bo widzą, do jakiego stanu doprowadziły mamę.

Zwiastun filmu

Niemy krzyk

Reżyser nie dokonuje żadnej oceny życiorysów tria. Podąża z kamerą za nimi i pyta o ich plany. Ponieważ oglądamy 36 lat czyjegoś życia, nie stajemy się ofiarami blefu. Cała trójka zalicza życiowe wzloty i upadki. Obserwujemy wpływ systemu na ich życiorysy oraz dostrzegamy rolę środowiska, w jakim się znajdują, oddziałującą na ich decyzyjność. Podświadomie wiemy, że tu nic nie może się dobrze skończyć. To bagno, w którym pływają każdego dnia, musi ich w końcu wciągnąć. Obserwujemy także momenty oświecenia. Wydaje nam się, że oto jest zbawienie, że komuś MUSI się udać! I wtedy dostajemy najmocniejsze ciosy tego seansu. Tu nie ma mowy o żadnej nadziei — jest jedynie jebany niemy krzyk…

followrap buy coffee

Gloryfikacja zła

Tematyka ciężkich narkotyków w naszym rapie przeszła ogromną metamorfozę na przestrzeni lat. W początkowym etapie naszej sceny podejście było jasne, a heroina była zewsząd atakowana. Tede, Waldemar Kasta, WYP 3 i inni otwarcie potępiali zażywanie mocniejszych środków odurzających. Starsi słuchacze pamiętają na płytach logo PHP – Przeciw Helenie Pakt.

Tede – Aluminium

„Ty szprycujesz się metadonem
Tylko jeden na sto wygra z Armagedonem”

Dziś temat kokainy oraz innych środków psychoaktywnych, jest jednym z najbardziej popularnych oraz gloryfikowanych. Prawie każdy się chwali białymi kreskami w swoich linijkach. O różnych antydepresantach powstają piosenki, które stają się hitami i osiągają dziesiątki milionów wyświetleń. Biały proszek stał się modny i ciężko wyobrazić sobie uliczny banger bez odnośników do niego w tekście. Rap jest zdominowany przez ciężkie dragi.

Każdy niech obejrzy Życie przestępcze 1984-2020. Dokument wybitnego amerykańskiego dziennikarza, reportera (relacje z Wietnamu, Kambodży, Afganistanu i wielu innych miejsc w ich najgorętszym okresie) i dokumentalisty (16 nagród Emmy, nominacja do Oscara) Jona Alperta da Wam obraz ciemnej strony narkotyków. Warto mieć zawsze przed oczami, do czego może prowadzić zabawa z takim przeciwnikiem.

Rogal DDL – 2×48

Żarty się kończą, gdy na trzeźwo po odwyku
odbierają ze szpitala pozytywny wynik HIVu
Nie dotykaj narkotyków, bo cię kurwa zmiotą z planszy
ona za 50 zł na rozporku ci zatańczy

IKONA GOOGLE NEWS OBSERWUJ NAS NA GOOGLE NEWS!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.