“Potencjał niewydany” – trochę o projektach niewydanych.

O.S.T.R. oraz Tede

Wydawałoby się, że sama zapowiedź projektu jest niejako wiążąca i należy się spodziewać, że dany projekt powstanie. Niekoniecznie – czasem w wyniku różnych perypetii nawet najbardziej ciekawa koncepcja upada. Dziś właśnie o nich.

Pamiętacie zawirowania z „Dissasterem” Penx’a czy zwlekanie z solówką ze strony Sitka? Oba projekty finalnie doszły do skutku, lecz nie każdy planowany projekt miał tyle szczęścia, co pokaże poniższe zestawienie. Najciekawsze projekty do których nie doszło z różnych przyczyn, a mogły być zapamiętane na lata.

DJ 600V

Producent, pionier, legenda, weteran, twórca wielu klasyków. Po wypuszczonym w 2010 roku „Prosto Mixtape”, zdawało się, że kwestia czasu i dostaniemy kolejną producencką od Volta. Raczej z gośćmi nie byłoby problemu, gdyż 600V to marka z taką renomą, że najwięksi chcieliby pojawić się na tej płycie.

Płyta była zapowiadana jako wydanie 2CD i według doniesień – miała mieć ona podział na dwie części – jedno CD miało być w staroszkolnym brzmieniu, drugie – w nowoszkolnym. O tej płycie wspominał nawet KaeN podczas wywiadu w 2013 roku, (05:50, miał się na niej pojawić) lecz mamy 2019 rok, a płyty jak było, tak nie ma.

RAP ADDIX

Kadr z wywiadu z Kubą Stemplowskim – https://www.youtube.com/watch?v=PVJAMBJOKb8

Pamiętacie, czy zapomnieliście? Duet Soulpete/Junes po wydaniu „Właściwe Proporcje EP” oraz „Rap Addix LP” w 2009 zniknął. Powrócił z większą siłą w 2013 roku.

Wydawnictwo mające być projektem Soulpete/Junes rozrosło się, gdy do ekipy dołączył Laikike1, Jeżozwierz, Kidd oraz Dj Ace. Płyta „Nie Uciekniesz” była w zaawansowanym stadium rozwoju, lecz nowi członkowie zdołali dołożyć swoje „trzy grosze” i tym sposobem na EP-ce dostajemy 3 zwrotki Laika („To Znowu Rap Addix”, „Spie*doliłem to” oraz „Nie Uciekniesz”), 4 zwrotki dał Jeżozwierz („To Znowu Rap Addix”, „Jestem sam”, „Spie*doliłem to” oraz „Nie Uciekniesz”), zaś dwie zdążył dać Kidd („Nie Uciekniesz” oraz „Jestem sam”).

Krótko po tym, skład ogłosił prace nad LP w pełnym składzie. Do sieci wrzucane były snippet’y kawałków, bitów, które stopniowo podkręcały atmosferę. Po perturbacjach (koncert we Wrocławiu), skład doszedł chwilowo do ładu i wypuścił singiel – Rap Addix – R.A.

Ostatni kawałek w pełnym składzie Rap Addix, gościnnie u Podziemnego Frontu. Laikike1, Junes, Kidd, Jeżozwierz, na bicie Soulpete.

Wprawdzie RA pojawiło się pełnym składem na płycie DJ Ace – „Cut Addix”, w tytułowym kawałku, a później jako skład na feacie Podziemnego Frontu, to skład rozpadł się. Laik na instagramie jakiś czas temu odpisując na pytanie jednego z fanów o ten właśnie skład i przyczynę rozpadu napisał – „Wiele powodów. Jeśli chodzi o mnie – zawiodłem podejściem do rapu”.

Szkoda, bo w ramach działalności składu zapowiedziano również wiele innych projektów – Jeżozwierz/Młodzik, Jeżozwierz/Soulpete, Junes/Kidd, Jeżozwierz/Laikike1/Soulpete. Do skutku doszedł jeden z tych projektów – Jeżozwierz & Soulpete – RDS220.

Temat Rap Addix wrócił – trwają pracę nad płytą w pierwotnym składzie – Junes/Soulpete. Ostrzę sobie zęby na kolejny powrót Junesa do rapu.

LAIKIKE1

Fani rapera oczekują kolejnych krążków po tym, jak zakończyła się seria „Level Up”. Wśród projektów, które pozostały niewydane – płyta z Młodzikiem i osobiście – mój klasyk – Laikike1/Bisz (B.O.K)/elhuana – Tehnikolor.

Prace nad tą ostatnią były swego czasu zaawansowane, a Laik pytany w 2013 roku o to, odpowiadał tak – „Bisz na tej płycie ma być Bogiem i mistrzem narracji. Ja natomiast będę zwykłym człowiekiem, który budzi się do życia bez uczuć i potrzeb. Nie potrzebujesz mieć np: ciepło w domu, nie potrzebujesz seksu, niczego. I ja to muszę rozkminić.”

W 2018 Bisz jasno przyznał, że projekt nie powstał z jego winy, zaś projekt z Młodzikiem również został odwołany, a bity trafiły zupełnie gdzie indziej.

Pocieszający jest fakt, że Bisz zrobił EP-kę z Elhuaną i trzeba powiedzieć – dobrą EP-kę, zaś Laik skupił się na Almost Famous z Bonsonem i wydał w międzyczasie płytę z Soulpetem.

Chada/Pih, Chada/Diox

“O Nas Dla Was” to bardzo mocna pozycja w dyskografii obu raperów.

W 2003 roku na rynek trafiła płyta – Chada/Pih – „O nas dla was”. Duet świetnie się komponował i w moim mniemaniu – jest to świetny album, do którego zdarza mi się wracać.

W 2013 roku były poważne podejścia pod drugą część. Na FP Tomasza Chady wleciało nawet oficjalne oświadczenie.

Finalnie jednak nic z projektu nie wyszło.

Niewielu jednak pamięta, że Ś.P. miał nagrać także płytę w duecie z Dioxem. Cytat z 2011 roku – „Poza tym mogę już oficjalnie powiedzieć, że jestem na etapie dogadywania się na całą wspólną płytę z Dioxem. Musicie się uzbroić w cierpliwość. Kiedy tylko nadejdą sprzyjające ku temu okoliczności zabieramy się do pracy nad wspólną płytą. Póki co jak sami widzicie na nudę nie narzekamy”

Jak okazało się ostatecznie – „sprzyjające ku temu okoliczności” nigdy nie nadeszły, a potencjalne efekty współpracy tego duetu możemy posłuchać w „Pięciogwiazdkowym” oraz „Sześciogwiazdkowym skur*ielu”

Fokus/Pezet, FOKUS/donGURALesko

Fokus/Pezet – o projekcie obaj raperzy wspominali między wierszami w wywiadach, a, że był to czas mody na „dubstep”, takiego brzmienia należało się spodziewać. Przedsmak dostaliśmy na „Radio Pezet” w kawałku „Noc jest dla mnie”.

Fokus/donGURALesko – tutaj poszły w ruch konkrety. Od dawna wiadomo, że raperzy darzą się sympatią, zaś kawałek na Kodexie – „Wyrok” to potworny pokaz skillów obu raperów. Gural wspomniał w jednym z wywiadów, że Fokus gościł u niego 3 dni i możliwe, że ujrzy to światło dzienne.

Skończyło się jednak na „Gdyby tak mogło być”, które finalnie trafiło na płytę poznańskiego rapera.

No i solo Fokusa, na które czekamy od 2011, gdy wyszły „Prewersje”. Jeśli wierzyć ostatnim zapewnieniom rapera – prace trwają w najlepsze.

BeST oraz BBQ

BeST to początkowo formacja Białas/Solar/Tomb. Płyta ponoć była nagrana, lecz raperzy zwlekali i finalnie – uznali, że się zestarzała. Możliwe, że część tekstów czy pomysłów poszła na „BooKING Mixtape” Białasa/Tomba.

Były chwilowe dywagacje, że BeST mógłby powstać w składzie Białas/Solar/Tomb/Quebonafide, lecz poza audycją Rap Sesji w której pada takie stwierdzenie – nie ma nic więcej.

Po Beście zostało kilka kawałków – „HydraUlicy”, „Czemu tak niesympatycznie”, „Co ja w głowie mam?”, „B+S+T” czy „Gdzie jest sens?”.

BBQ – Białas, Bonson, Quebonafide. Projekt, który rozgrzewał wyobraźnie fanów. Spotęgowany singlem z płyty The Returners, o tym samym tytule. Jednak…

Los nie skojarzył dobrze raperów. Gdy Białas i Que mogli, Bons robił solówkę. Que i Białas zrobili EP-kę razem, wtedy mógł Bonson. Od lat cała trójka jest pytana o projekt i nie wykluczają takiej możliwości…

Bonson & Planet ANM

Duet, który ze sobą współpracował kilka razy – „Nie odchodzę” czy „Dzieciak” na płytach Planeta oraz „Gasną lampy w moim pokoju” u Bonsona. Duet, który miał chemię na bitach i gdy pojawiła się informacja o oficjalnych pracach nad albumem – wielu fanów czekało ze zniecierpliwieniem na efekty. Więcej napisałem o nich TUTAJ.

To, że singiel wyszedł, nie oznacza, że płyta wyjdzie. W 2014 roku wyszedł singiel – „Mówią, że mam problem”, zapowiadający płytę „Kieliszki i Żyletki”.

Z płyty finalnie nic nie wyszło – raperzy poróżnili się, lecz szczegółów żaden z nich nie wyjawił. Ostatnimi czasy obaj jednak opublikowali posty na swoich FP, z których można wywnioskować, że doszli do porozumienia i być może kiedyś coś jeszcze usłyszymy od nich.

DINAL, EIS, BRUDNE SERCA

Dinal to zespół, który wydał nieśmiertelnego klasyka – „W strefie jarania i w strefie rymowania”, a później ślad po nich zaginął. Niewątpliwie jednak życzeniowo chcielibyśmy nowego projektu, a każda najmniejsza pogłoska – jest wzniecana do rozmiarów kuli śnieżnej.

Zkibwoy

Eis ponoć w 2005 miał gotowy materiał, który czekał tylko na wydanie, jednak sam raper nie poczynił ku temu ruchów i prawdopodobnie przepadł bezpowrotnie. Pojawił się wprawdzie gościnnie na PRO8L3M’ie, ale to raczej epizod niż zapowiedź powrotu.

Brudne Serca – Projekt wyjdzie w którąś bliżej nieokreśloną Wigilię, cytując klasyka. Niemniej – sam powrót duetu Zkibwoy/Smarki byłby czymś pięknym. Nadziejami może napełniać fakt, że Zkibwoy ogłosił całkiem niedawno nowy projekt, więc skoro on wraca, może pociągnie Smarka ze sobą, chociaż na feat…

donGURALesko, Waldemar Wall-E Kasta

Było o nim wyżej, odnośnie projektu z Fokusem. Jednak… to nie jedyny projekt, który w jakiś sposób był zapowiadany i nie wyszedł.

Projekt „Bengazi”. Płyta, która miała w zamyśle być nagrana przez donGURALesko wraz z Shellerini, Rafi i innymi członkami wytwórni Szpadyzor Records. Projekt ponoć był w całości nagrany i nawet doczekał się dwóch singlów – „Bang, Bang” oraz „W duszy gra mi blues”.

Jednak – tak szybko jak temat wleciał, tak szybko się skończył, a te dwa single to jedyny ślad.

Ciekawszym projektem, który miał ujrzeć światło dzienne, jest projekt KASTA SQUAD X White House Records. W listopadzie 2018 roku duet producencki opublikował taki post –

A zapytany w komentarzach, czy chodzi o samego Kastę czy o Squad, jednoznacznie odpowiedział – „KASTA SQUAD”.

Możliwe, że coś jest na rzeczy, lecz od tamtego czasu temat zdecydowanie ucichł, a byłby to również powrót do rapu Waldemara Kasty, który już taką próbę uczynił w 2014, lecz z zapowiedzi pracy nad płytą pozostały jedynie zgliszcza.

Swego czasu chodziły również plotki odnośnie projektu GTW – Gural, TEDE, Wall-E, lecz bez żadnych konkretów poza pamiętnym kawałkiem na Kodexie – Grrrubas.

Eripe

„Dead Man Rapping” to projekt zapowiadany kilka lat temu. Temat powraca rok rocznie, a płyta jest obiektem marzeń wielu fanów krakowskiego rapera. Możliwe również, że w przyszłym roku legendarny „Dead Man Rapping” w końcu ujrzy światło dzienne.

Plany odnośnie płyty z Eripe oraz Penx’em miał także Adamo. Nawet na Facebook’u opublikował swego czasu taki post – „Ponoć słyszałem że są szanse że za jakiś czas będzie powstawać płyta Eripe/Penx/Adamo”. Jednak jak to w rapie bywa – na Facebook’u się skończyło.

PEZET/Ajron, Eldo/NOON

Tak, swego czasu niewiele brakowało, a takowe projekty ujrzałyby światło dzienne. Po duecie Pezet/Ajron pozostał jedynie kawałek – „W moim świecie”, Eldo z Noon’em puścili „To ja”. Niestety, były to jedynie pojedyncze strzały, które nie zamieniły się w projekty.

Warto odnotować również fakt, że Pezet miał planowaną EP-kę z Auer’em, lecz również ona nie doczekała się wydawnictwa.

TEOS – O.S.T.R. oraz TEDE

W latach 2000-2001, gdy panowie mocno ze sobą współpracowali (produkcje na swoje albumy, wspólne kawałki) powstawał nawet ich wspólny projekt.

Obaj raperzy potwierdzili samo istnienie projektu – O.S.T.R. wspomniał o pomyśle w książce “Brzydki, zły i szczery”. Tede również poruszył ten temat w jednym z wywiadów – “Chciałbym usłyszeć te kawałki, które kiedyś nagrywaliśmy, bo w tych kawałkach, a trzy czy cztery nagraliśmy to był 2000 czy 2001 r. i nagraliśmy np. kawałek o butach. Chciałbym zobaczyć miny tych cymbałów co mnie jechali za kawałki o butach, że nie jestem prawdziwy, a Ostry jest taki prawdziwy. Jakbyśmy w 2001 r. nagrali kawałek o butach jordanach, nike’ach, conversach fajnie by było.”

Enson/Golin, Oxon/Revo, 2sty/Gedz, Dejan/Kajman, Żabson/Wac Toja, W.E.N.A./Ras

Ogromna ilość duetów, które miały swego czasu zrobić razem płytę, lecz z różnych przyczyn nie doszło do tego.

Enson/Golin – Panowie ogłosili publicznie, że projekt taki jest w drodze, po czym… obaj zajęli się swoimi solówkami, pozostawiając ludziom spory niedosyt… A szkoda, bo lirycznie ten projekt byłby na wysokim poziomie.

Oxon/Revo – tutaj również padła publiczna deklaracja zrobienia wspólnego albumu, ba, w 2016 roku (po kilku wspólnych kolaboracjach) dostaliśmy singiel zapowiadający ten projekt – „Pion”. Panowie nawet zagrali razem na Kempie, lecz niedługo później Revo zawiesił karierę, tłumacząc to problemami w sferach prywatnych.

2Sty/Gedz – wszystko zaczęło się i zakończyło na jednym newsie na portalu Popkiller „W trakcie specjalnego show Młodych Wilków na scenie w Hradec pojawią się KęKę, Medium, Buka… a także Gedz, a raczej Gedz i 2sty! Autor jednej z najmocniejszych tegorocznych płyt “Serce Bije W Rytm” zaprezentuje się na HHK razem z warszawiakiem debiutującym pod koniec lipca na sklepowych półkach albumem “Puzzle”. Dwójka ta złapała na tyle dobry kontakt, że obecnie szykuje wspólny projekt a zanim go otrzymamy Gedziula i 2sty rozgrzeją Was w trakcie Kempu 2013.” oraz na wspólnym występie na Kempie.

Dejan/Kajman – swego czasu na FB Dejana można było ujrzeć taki o to post – „Moge juz chyba oficjalnie napisac ze w drodze oprocz mojej solowki widmo jest projekt Dejan/Kajman ktory bedzie najgrubszy”. Kajman później wspomniał na swojej płycie, że wprawdzie mieli szansę na ten projekt, lecz rozbił się o używki Dejana, a raperzy zdążyli się jeszcze skonfliktować.

Żabson/WacToJa – Żabson w wywiadzie dla RealTalk w 2016 roku, że miał robić drugą solówkę, lecz złapał dobry kontakt z Wac’iem (grali razem koncerty w tamtym okresie) i szykują razem płytę. Na wywiadzie jednak się skończyło.

W.E.N.A./Ras – w 2013 Rasmentalism wrzucił na Facebooka post, w którym otwarcie zapytał – „Duże Rzeczy 2, W.E.N.A.?”. Wudoe się odniósł, że bez problemowo. Jak wiadomo – raperzy już wcześniej nagrali jedną z lepszych płyt duetów na scenie. Jednak nie tym razem. Temat od tamtego czasu nie ruszył, a szkoda.

Peja Slums Attack, O.S.T.R., Jeru The Damaja, Dj Decks

Tak, był taki temat. Po kolaboracji w „Oddałbym”, kwartet złapał wspólny język i postanowiono przelać to na wspólny projekt. Sama koncepcja na projekt była ambitna – Peja dobierał raperów z Polski, Jeru z USA i z tego zbioru raperów miał powstać projekt z udziałem DJ Decks’a oraz O.S.T.R.

Nie skończyło się jedynie na postach, Peja przez długi czas informował o postępach w pracach nad płytą. Pewnego dnia jednak temat upadł i został szybko zapomniany.

Robert “Fevowy” Połomski

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Amerykańskie legendy – gościnnie w Polsce. - FollowRAP
  2. #RapKartka - WhiteHouse - "Kodex II - Proces" - FollowRAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.